Warszawa

Jak przygotować się do cesarskiego cięcia?

Jak przygotować się do cesarskiego cięcia?

Ciąże kończące się cesarskim cięciem stanowią w Polsce duży odsetek ogólnej liczby porodów. Część z nich jest nieplanowana i służy ratowaniu życia dziecka lub mamy. Niektóre zabiegi odbywają się zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z ginekologiem prowadzącym i są efektem np. nieprawidłowego ułożenia dziecka, ciąży mnogiej, problemów zdrowotnych mamy. Podpowiadamy, jak przygotować się do cesarskiego cięcia.

 

Jeśli możesz wcześniej przygotować się do cesarskiego cięcia — zrób to. Pamiętaj, że jest to operacja, która będzie wymagała rekonwalescencji. Niektóre kobiety wracają do formy szybciej, inne wolniej. Wszystkie jednak potrzebują wsparcia przynajmniej w pierwszych kilku dniach po porodzie. Na tym etapie problemem jest przekręcenie się na drugi bok, samodzielne branie prysznica, a nawet… kichnięcie. Jeżeli wiesz z wyprzedzeniem, że nie urodzisz siłami natury, przygotuj się na cesarkę psychicznie i fizycznie.

 

  1. Przygotuj dom — to bardzo ważna czynność, która pozwoli Ci zachować spokój i pewność, że po powrocie ze szpitala wyprawka dla malucha będzie czekała wyprasowana i poskładana, środki pielęgnacyjne będą na swoim miejscu, a w zamrażarce będziesz miała zapas obiadów na kilka dni. Na tym etapie zaangażowanie partnera jest nieodzowne, ale jesteśmy pewni, że w Twoim otoczeniu znajdzie się więcej chętnych osób do gotowania, robienia zakupów czy sprzątania. Jeśli jednak lubisz polegać głównie na sobie, to takie zapasy i przygotowania na pewno sprawią, że będziesz czuła się spokojna.
  2. Zaplanuj pobyt w szpitalu i poród — to szczególnie ważne w przypadku kobiet, które są już mamami, a po porodzie będą chciały jak najszybciej wrócić do domu. Standardem było spędzanie na sali poporodowej 4 dób po cesarskim cięciu, ale obecnie często czas ten ulega skróceniu nawet do 2-3 dni (wszystko zależy od kondycji mamy i dziecka). Na planowane cięcie cesarskie potrzebujesz skierowania, które wystawi Ci lekarz prowadzący. Jeśli pracuje w szpitalu, gdzie planujesz rodzić, to prawdopodobnie on wykona zabieg. Gdy akcja porodowa zacznie się wcześniej lub cokolwiek będzie Cię niepokoiło, do szpitala możesz się zgłosić w każdej chwili. W razie podjęcia decyzji o zabiegu, zostanie on wykonany przez lekarza dyżurującego.
    Jeżeli wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem to prawdopodobnie na dzień przed planowaną operacją lekarz poprosi, abyś zgłosiła się do szpitala. Zabierz ze sobą skierowanie i komplet wykonanych badań, a także dokument tożsamości. Nie zapomnij spakowanej torby z rzeczami dla Ciebie i dziecka.
  3. Wykonaj niezbędne badania — lekarz prowadzący poinformuje Cię o potrzebnych badaniach, które należy wykonać już przed porodem. W przypadku cesarskiego cięcia potrzebne będą wyniki dotyczące krzepliwości krwi, poziomu elektrolitów, grupy krwi (jeśli zachodzi konflikt serologiczny), a także GBS (choć to badanie ważne głównie dla kobiet rodzących siłami natury).
  4. Wykonaj zabiegi higieniczne — depilację miejsc intymnych możesz wykonać samodzielnie w domu lub zdać się na położne w szpitalu. To ważny zabieg, który pozwala zredukować ryzyko wystąpienia zakażeń.
  5. Zrezygnuj z malowania paznokci — rekomenduje się, aby płytka paznokci pozostawała naturalna, niepomalowana lakierem. Najlepiej jest na czas porodu zrezygnować z tipsów czy hybryd. Obserwacja tych miejsc pomaga anestezjologowi, który podczas operacji ma ważne zadanie dawkowania środków przeciwbólowych.
  6. Pozostań na lekkostrawnej diecie — przed zabiegiem cesarskiego cięcia lekarze zalecają, aby pacjentki były na czczo. Wystarczy kilka godzin bez jedzenia, aby organizm był gotowy do operacji. Jednak już dzień, dwa dni wcześniej warto zrezygnować z ciężkostrawnych potraw i postawić na lekkie, nieobciążające organizmu posiłki.
  7. Zdejmij biżuterię — do zabiegu nie możesz mieć na sobie biżuterii, schowaj ją w torbie, a najlepiej zostaw w domu. Na zdjęcie pierścionków wiele kobiet decyduje się wcześniej, gdyż puchnące paznokcie powodują spory dyskomfort.

 

Połóg po cesarce

 

Kiedy poznasz realia dotyczące cesarskiego cięcia, przygotujesz się do zabiegu i dowiesz się, jak wygląda połóg po cesarce, będziesz bardziej świadoma i spokojna. Pamiętaj, że w szpitalu będziesz w dobrych rękach, a sztab lekarzy i pielęgniarek będzie czuwał nad bezpieczeństwem Twoim i dziecka. Stres, choć jest nieodłącznym towarzyszem ciężarnych, nie powinien zdominować radosnego oczekiwania na powitanie maluszka na świecie.

 

Choć, ze względu na znieczulenie, operacja jest niemal bezbolesna dla pacjentki i zazwyczaj pozostaje ona w pełni świadoma wydarzeń na sali porodowej, to jednak pierwsze godziny po porodzie mogą być trudne. Gdy przestają działać środki przeciwbólowe kobieta odczuwa ból w okolicy rozciętych powłok brzusznych. Na szczęście w szpitalu możesz poprosić o środki przeciwbólowe, które nie zaszkodzą dziecku karmionemu piersią. Po kilku godzinach od zabiegu czeka Cię pionizacja, czyli próba wstania z łóżka i kąpiel w asyście pielęgniarki. Gdy minie ból, dalszy przebieg połogu po cesarce jest podobny, jak w przypadku porodu siłami natury.

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć