Warszawa

Auta dla dużej rodziny

Auta dla dużej rodziny

Samochód dla wielodzietnej rodziny musi być duży, bezpieczny i pojemny, tak by mogło nim podróżować komfortowo kilka osób. Na szczęście nie musimy od razu kupować autobusu ani nie jesteśmy zmuszeni do zakupu pojazdu wyglądającego jak mała ciężarówka. Vany dla dużej rodziny mogą być zarówno pojemne, jak i dobrze wyglądać. Oto nasze propozycje i porady.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem samochodu?


Kupując samochód dla dużej rodziny, musimy skupić się przede wszystkim na bezpieczeństwie osób w nim podróżujących. Wszakże dobro naszych milusińskich jest tu najważniejsze. Dobry samochód powinien być wyposażony w szereg funkcjonalnych dodatków jak np. asystent utrzymania pasa ruchu, czujniki wspomagające parkowanie i ułatwiające poruszanie się po zatłoczonych parkingach i systemy zapobiegania kolizjom. Oczywiście, należy pamiętać także o tym, że auto nie wystarczy tylko kupić, ale trzeba o nie również dbać. Pomoże nam z tym autodoc, który dostarczy nam instrukcji i poradników ułatwiających naprawę naszego samochodu, a także przypomni, kiedy trzeba będzie wymienić olej.
Auto rodzinne powinno być również przestronne. Wszakże musi do niego wejść cała rodzina i jej bagaż. Im więcej miejsca w bagażniku i wewnątrz kabiny, tym lepiej. Nie możemy także zapominać o ekonomii. Duże auta mają tendencję do spalania większej ilości paliwa, dlatego, jeśli dużo jeździmy, warto zastanowić się nad zakupem samochodu hybrydowego.


Wybieramy samochód


Zdajemy sobie sprawę z tego, że wybór samochodu dla wielodzietnej rodziny nie jest wcale taki prosty. Jeszcze do niedawna na rynku znajdowało się zaledwie kilka modeli, które spełniały podane wyżej wymagania, a jazda nimi nie była drogą przez mękę. Zazwyczaj jednak rolę pojazdów dla wielorodzinnych rodzin pełniły zwykłe auta użytkowe z domontowanymi siedzeniami, lub kombi z trzecim rzędem siedzeń w bagażniku. Nie trzeba chyba mówić o tym, jak bardzo złe rozwiązanie to było. Nie dość, że nie było to zbytnio bezpieczne, to w dodatku traciliśmy większość przestrzeni na bagaż i trzeba było poruszać się z walizkami na kolanach. Z czasem na rynku pojawiły się dużo bardziej komfortowe 7-osobowe samochody, które nie tylko gwarantowały spore bezpieczeństwo, ale też zapewniały odpowiednio dużo przestrzeni bagażowej. Oto najlepsze propozycje. Podarujemy sobie dokładne specyfikacje techniczne, gdyż zdajemy sobie sprawę, że to, czy samochód jest 3 centymetry dłuższy, czy krótszy ma niewielkie znaczenie w ostatecznym rozrachunku.

 

 

Toyota Prius+


Toyota Prius+ to atrakcyjnie wyglądający samochód hybrydowy, stworzony z myślą o dużych rodzinach. 7 w pełni regulowanych miejsc dla pasażerów zapewni komfort zarówno w trakcie wyjazdów na zakupy, jak i w długich podróżach znad morza w góry. Wybierając samochód, warto skusić się na wersję +, która gwarantuje nam o 50% więcej przestrzeni ładunkowej. Cena nowego samochodu z podstawowym wyposażeniem to 142 tysiące złotych.


Co przemawia za Toyotą Prius+? Jest to auto hybrydowe, które przy całkiem niezłych osiągach (silnik benzynowy 1,8 litra i silnik elektryczny gwarantujący moc 136 KM) oferuje nam spalanie w wysokości 4,8 l na 100 kilometrów, co czyni ten samochód idealnym na długie podróże. Bardzo mocną stroną tego auta jest także ilość i jakość zainstalowanych systemów bezpieczeństwa. Wszystkie dostępne są w podstawowej wersji, więc każdy otrzyma dostęp do 7 poduszek powietrznych, system wykrywania pieszych, system rozpoznawania znaków drogowych, a także urządzenie ostrzegające przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu.


Mitsubishi Outlander


Mitsubishi jest dużo mniej oszczędnym samochodem, ale możliwościami bije Toyotę Prius+ na głowę. Przestrzeń dla kierowcy i pasażerów jest naprawdę duża, bagażnik również imponuje rozmiarami. Bardzo dobrze oceniany jest także układ jezdny i ergonomia. Niestety samochód ten ma swoje wady, w tym przeciętnej jakości trzeci rząd siedzeń.


Mitsubishi Outlander to dobry samochód dla wielodzietnych rodzin, które preferują ekstremalne spędzanie czasu i podróżowanie po bezdrożach. Jeśli jeździcie głównie po mieście - lepiej będzie wybrać coś bardziej oszczędnego.


Skoda Kodiaq


Kodiaq to pierwszy 7-osobowy model czeskiego producenta. Ceny tego SUV-a rozpoczynają się już od 110 tysięcy złotych. Auto jest niezwykle duże i wygodne, a w dodatku bardzo szybkie. Najtańszy model rozpędza się do "setki" w niecałe 10 sekund. Średnie spalanie w trasie to ok. 8 litrów na 100 kilometrów w modelu z silnikiem benzynowym o pojemności 1.5 litra i mocy 150 KM.


Skoda Kodiaq posiada rozbudowane systemy bezpieczeństwa, choć za niektóre z nich trzeba dodatkowo zapłacić. W standardowej wersji możemy liczyć m.in. na system awaryjnego hamowania w przypadku wykrycia pieszych, automatyczne hamowanie w trakcie cofania i system zachowania odstępu. Niestety, poduszki bezpieczeństwa dla zewnętrznych miejsc drugiego rzędu siedzeń wymagają dopłaty w wysokości 1300 złotych.


Opel Zafira


Opel Zafira to van dla dużej rodziny, dostępny na rynku już od 20 lat. Cena podstawowego modelu to ok. 93 tysiące złotych za model z silnikiem o pojemności 1,6 litra i mocy 136 KM. Dużym minusem jest także konieczność dopłaty za trzeci rząd siedzeń. Na szczęście jest to tylko 2700 złotych. Średnie spalanie to ok. 9 litrów na 100 kilometrów, a samochód rozpędza się do 100 km/h w niecałe 12 sekund.


W podstawowej wersji nie znajdziemy niestety żadnych ciekawych systemów bezpieczeństwa, co czyni ten samochód najmniej atrakcyjnym z całej listy.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć