Warszawa

Zrób prezent najbliższym i uratuj Ziemię!

Zrób prezent najbliższym i uratuj Ziemię!

Czy naszej planecie naprawdę grozi ekologiczna katastrofa? Czy organizmy żywe wyginą, tonąc w powodzi śmieci i plastiku? Jak walczyć z śmieciowym tsunami i czy nasze codzienne zachowanie i wybory ma naprawdę wpływ na przyszłość Ziemi?

 

Kwestia zanieczyszczenia środowiska to jeden z najpoważniejszych problemów, przed jakimi staje współczesny świat. Nadmierna konsumpcja i bezmyślne korzystanie z tworzyw sztucznych doprowadziły naszą planetę do stanu przedzawałowego. Los Ziemi leży dziś w naszych rękach! Tylko od nas zależy, jak potoczą się dalsze dzieje ludzkości. Uratowanie Ziemi przed śmieciową i plastikową katastrofą jest teraz jednym z najaktualniejszych problemów. Dlatego właśnie obecnie przykłada się dużą wagę do ekologicznej edukacji najmłodszych – przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych.

 

 

Bardzo pomocne w uświadamianiu i edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży są książki od wydawnictwa Babaryba: „Plastik fantastik?” oraz „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie” – bogato ilustrowane, pełne przydatnych i praktycznych informacji oraz anegdot. To ekologiczne kompendia wiedzy dla najmłodszych, które zręcznie łączą wiedzę z refleksją na temat świadomego i odpowiedzialnego życia.

 

 

Książka „Plastik fantastik?” rozpoczyna się historią  tankowca, z którego wskutek sztormu na morzu wypadły kontenery wypełnione plastikowymi zabawkami do kąpieli. Zabawki rozpłynęły się, pokonywały tysiące kilometrów, ale nigdy nie zatonęły. Bo tworzywo sztuczne (czyli plastik) to materiał niezwykle trwały, lekki a przy tym tani w produkcji. To samo, co spowodowało jego popularność przyczynia się obecnie niemal do ekologicznej katastrofy.

 

 

Zaczęliśmy używać na masową skalę jednorazowych plastikowych przedmiotów (np. torebek, talerzyków, kubków, słomek), których pozbywamy się szybko, po zaledwie kilkuminutowym użyciu. To zaklęty krąg, ponieważ rosnące zapotrzebowanie na jednorazówki, prowadzi do ich nadprodukcji, a ta powoduje coraz większe góry plastikowych odpadków, które zagrażają nie tylko ludziom, ale całemu środowisku i całemu życiu na Ziemi.

 


Jednak wbrew temu, co możemy myśleć plastik ma także pozytywne zastosowania – choćby w medycynie. Dzięki jednorazowym plastikowym strzykawkom chorzy nie są narażeni na zakażenia. Książka pokazuje nie tylko historią odkrywania plastiku, ale też proces technologiczny jego powstawania oraz zastosowania w życiu codziennym. Możemy też dowiedzieć się, jak niebezpieczne dla zwierząt są śmieci z tworzywa sztucznego oraz co to jest mikroplastik. Dowiemy się, w których krajach zakazano już używania niektórych plastikowych artykułów oraz co zrobić, by ograniczyć jego używanie na co dzień. Książka „Plastik fantastik?” to więc lektura obowiązkowa nie tylko dla małych, ale i dużych czytelników!

 

 

Książka „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie” daje nam nieco szerszy obraz problemu nadmiaru śmieci (nie tylko już plastikowych). Przede wszystkim pokazuje, że zaśmieciliśmy już nie tylko całą planetę – wyprodukowane przez nas śmieci można znaleźć na szczytach gór i na dnach oceanicznych – ale też nawet kosmos.

 

 

Z książki dowiemy się m.in. co robiło się ze śmieciami kiedyś – kilkadziesiąt oraz kilkaset lat temu – i co my robimy z nimi teraz (śmieci szybko znikają z pola naszego widzenia, odbierane przez wyspecjalizowane firmy, więc nie zdajemy sobie sprawy z problemu ich ogromnej nadprodukcji). Poznamy ludzi, którzy badają śmieci zawodowo, a także takich, którzy przez cały rok wyprodukowali tylko słoik odpadków! Książka pozwoli nam zrozumieć, jak konsumpcjonizm i nadprodukcja wpływają na nasze codzienne życie i sprawiają, że ciągle chcemy mieć coś nowego, choć stare rzeczy wciąż działają i można ich używać.

 

 

Mnóstwo ciekawostek, przystępny język, interesująca forma, łamigłówki i barwne ilustracje – to wszystko odnaleźć można na każdej stronie kolorowych książek z wydawnictwa Babaryba, które stanowią zarówno skarbnicę informacji, jak i źródło pasjonującej lektury poświęconej bardzo interesującym zagadnieniom z zakresu ekologii.

 

 

Autorzy książek – Gerda Raidt oraz koreański duet Eun-Ju Kim i Ji-Won Lee – stawiają sobie za cel pokazanie dzieciom jasnych i ciemnych stron posiadania rzeczy, którymi otaczamy się dziś z każdej strony. Ton ich publikacji pozostaje jednak lekki i zachęcający do zagłębienia się w temat. Ekologiczne książki ich autorstwa to idealny pomysł na wartościowy i angażujący uwagę prezent z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia!

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć