Warszawa

Baseny rozporowe do ogrodu - co należy wiedzieć przed zakupem?

Baseny rozporowe do ogrodu - co należy wiedzieć przed zakupem?

Ogrodowe baseny można podzielić na kilka kategorii. Przede wszystkim są to baseny nadmuchiwane (dmuchane), stelażowe oraz rozporowe. Sprawdźmy, co należy wiedzieć, zanim sfinalizujemy transakcję zakupu basenu rozporowego.

 

Czym charakteryzuje się basen rozporowy?

 

Baseny typu rozporowego pozbawione są stelażu i zwykle nie są w całości nadmuchiwane, a jedynie ich kołnierz może być dmuchany. Baseny rozporowe są okrągłe, nie mają sztywnego stelażu, który by wystawał za poszycie, dlatego zajmują mniej miejsca na działce czy w ogrodzie niż baseny stelażowe. Są one z kolei większe od typowych basenów dmuchanych, które na ogół są przeznaczone tylko dla najmłodszych użytkowników.

 

W porównaniu z innymi rodzajami basenów ogrodowych, basen rozporowy będzie miał bardziej wytrzymałą konstrukcję od basenu dmuchanego, ale cenę mniej wygórowaną niż większość basenów stelażowych. Często do basenu rozporowego doczepiane są drabinki, ułatwiające wchodzenie do środka.

 

Co wziąć pod uwagę przy zakupie basenu rozporowego?

 

Pierwszą kwestią, jaką powinniśmy rozważyć, kupując basen rozporowy, jest jego wielkość. To baseny okrągłe, dlatego producenci i sprzedawcy podają najczęściej dwie wartości: średnicę basenu oraz jego głębokość. Warto pamiętać o tym, że baseny rozporowe są zwykle okrągłe i nieco zwężają się w swojej górnej części, przez co w tym miejscu ich średnica będzie mniejsza. Właściwego kształtu basen nabiera w momencie, gdy zostanie napełniony wodą. Rozmiar basenu zawsze odnosi się do średnicy mierzonej w najszerszej części zbiornika, a nie na wysokości kołnierza, tzw. oponki, którą z reguły się pompuje.

 

Przy wyborze basenu rozporowego musimy wiedzieć, kto będzie z niego korzystać. Jeśli mają to być dzieci, głębokość basenu powinna być dopasowana w taki sposób, aby był on bezpieczny dla najmłodszych użytkowników. Głęboki basen, w którym będzie można nawet nurkować, przeznaczony jest dla dzieci umiejących pływać i dla osób dorosłych. Basen rozporowy, z uwagi na to, że jest pozbawiony metalowych elementów stelaża, będzie bezpieczniejszy dla najmłodszych. Należy jednak pamiętać, by nie pozostawiać ich samych w zbiorniku. Baseny rozporowe możecie zamówić na https://s-mumo.pl/baseny-ogrodowe-rozporowe,c12.html.

 

Co sprawdzić przed samym zakupem basenu?

 

Przed zakupem basenu rozporowego należy sprawdzić, z czego jest on zrobiony. Zazwyczaj zbiornik, w jaki wyposażony jest basen rozporowy, zbudowany jest z wytrzymałego PVC lub innych tworzyw sztucznych. Jeśli dodatkowo będzie on wzmocniony o siatkę poliestrową, wówczas wytrzyma nawet kilka sezonów bez żadnego uszczerbku.

 

Przed wybraniem konkretnego basenu rozporowego, sprawdźmy, co znajduje się w zestawie producenta. Baseny rozporowe zwykle mają dołączone łatki naprawcze, pompę i przyłącza do filtrowania wody w basenie, chemię basenową, zestaw do czyszczenia z podbierakiem i szczotką czy też termometr i pływak przeznaczony do dozowania chemii w tabletkach.

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć