Warszawa

Wygodna nauka, czyli w co wyposażyć miejsce do pracy ucznia?

Wygodna nauka, czyli w co wyposażyć miejsce do pracy ucznia?

Przy aranżacji pokoju dziecka czy nastolatka, trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego miejsca do nauki. Powinno sprzyjać zarówno koncentracji, jak i rozwijaniu zainteresowań. Prawidłowo dopasowane meble i oświetlenie stwarzają nie tylko komfortowe warunki do codziennej pracy, ale przekładają się także na zdrowie i samopoczucie. Jak zatem wyposażyć pokój dla ucznia?

 

Odpowiednie oświetlenie pokoju ucznia

 

Pokój dziecka to zwykle miejsce, które przeznaczone jest jednocześnie do zabawy, odpoczynku i nauki. Aby sprzyjało ono koncentracji oraz codziennemu relaksowi, warto zlokalizować pokój z dala od głośnych pomieszczeń np. salonu. Dodatkowo, należy zadbać, aby pomieszczenie to było dobrze wentylowane oraz wpadało do niego dużo światła dziennego. Jeśli pokój ulokowany jest na poddaszu, wówczas warto postawić na montaż okna połaciowego, które wpuszcza więcej promieni słonecznych niż tradycyjne. W pokoju dla ucznia nie bez znaczenia są również kolory ścian, które nie powinny rozpraszać dziecka, ale za to sprzyjać jego wyciszeniu. Z tego powodu, we wnętrzu powinny dominować jasne, pastelowe odcienie.

 

Jak dopasować biurko do nauki?

 

Chcąc zadbać o wygodę, a jednocześnie zdrowie swojego dziecka, należy dokładnie przemyśleć wybór biurka do nauki. Mebel powinien być dopasowany do wzrostu ucznia.  Zbyt niskie lub wysokie biurko będzie powodować nieprawidłową postawę nad blatem, a tym samym wpływać negatywnie na zdrowie kręgosłupa. Biurko do nauki musi wymuszać na dziecku prawidłową postawę, która nie obciąża pleców. Osoba siedząca powinna mieć proste plecy oraz możliwość swobodnego oparcia rąk na blacie, a także zgięcia ich pod kątem 90 stopni. Jednocześnie, należy pamiętać, aby stopy spoczywały na podłodze, a nogi były ugięte także pod kątem 90 stopni.

 

W przypadku pierwszoklasistów, wysokość biurka do nauki wynosi zazwyczaj około 55 cm, z kolei do pokoju nastolatka wybiera się model o wysokości około 88 cm. Praktycznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług stolarza, który stworzy mebel dopasowany do indywidualnych potrzeb dziecka. Fachowiec może również wykonać biurko z regulacją wysokości blatu, co jest świetnym rozwiązaniem. Warto wiedzieć, że w przypadku biurka lepsze jest matowe wykończenie blatu, dzięki któremu światło lampki nie będzie się odbijało i raziło w oczy.

 

Krzesło w pokoju nastolatka 

 

Pomimo tego, że biurko do nauki powinno być dopasowane do wzrostu dziecka, nie oznacza to, że trzeba je wymieniać średnio co dwa lata. Pewne różnice w wysokości można bowiem regulować za pomocą krzesła. Aranżując miejsce do nauki, wybór tego mebla jest równie istotny, co przemyślany zakup biurka. Oparcie musi być odpowiednio wyprofilowane oraz zawierać komfortowe podłokietniki. Zarówno w pokoju nastolatka, jak i ucznia podstawówki, powinno znaleźć się krzesło z regulacją, którego podstawa umieszczona jest na kółkach. Wówczas każde dziecko, bez względu na wiek, będzie mogło swobodnie przesuwać mebel. 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć