Warszawa

Dlaczego warto zachęcać dziecko do czytania?

Dlaczego warto zachęcać dziecko do czytania?

Sprawdźcie, dlaczego czytanie to tak wartościowe zajęcie. 

 

Czytanie to jedna z tych rzeczy, które warto zaszczepiać u dzieci już od najmłodszych lat. Dzięki niemu nie tylko będą miały szansę na rozwój, jaki wiąże się z regularnym poświęcaniem czasu na lekturę, ale też istnieje duża szansa, że w dorosłym życiu będą chętniej sięgały po książki. Poznaj zalety związane z regularnym czytaniem oraz sprawdź, które książki będą najlepsze dla twojego dziecka.

 

Korzyści związane z czytaniem dziecku na głos

 

Powinieneś zacząć od czytania dziecku na głos. Z licznych badań wynika, że przekłada się to między innymi na budowanie więzi między dzieckiem a rodzicem. Dodatkowo głośne czytanie przyczynia się do wzmocnienia własnej wartości u dziecka, jednocześ nie rozwijając rozwija jego słownictwo. Do najczęściej występujących korzyści specjaliści zaliczają również poprawę pamięci i koncentracji, lepsze rozwiązywanie problemów w późniejszym życiu, ułatwienie nauki oraz rozwijanie wrażliwości moralnej. Warto również wspomnieć o istotnym kształtowaniu nawyku czytania. Wśród osób, które każdego dnia poświęcają przynajmniej pół godziny na czytanie, zdecydowaną większość stanowią te, którym rodzice czytali na głos w dzieciństwie.

 

Dlaczego dziecko powinno czytać książki?

 

Zalet związanych z regularnym czytaniem jest tyle, że trudno jest je wszystkie wymienić. Jedną z nich jest to, że czytanie poszerza wiedzę dziecka. Chociaż mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach wszystkie ciekawe informacje można znaleźć w internecie, to jednak udowodniono naukowo, że osoby regularnie czytające książki zdobywają więcej punktów w testach sprawdzających inteligencję. Jednocześnie informacje dostarczane do mózgu w formie tekstu zachowywane są na dłużej niż treści poznawane w formie grafik. Dziecko, które regularnie czyta książki, ma szerokie horyzonty. To natomiast pozwala mu inaczej spojrzeć na wiele spraw i problemów. 

 

Rozwijanie słownictwa to kolejna zaleta związana z czytaniem. Bogatsze słownictwo pozwoli dziecku łatwiej wypowiadać się publicznie, a jednocześnie sprawi, że nie będzie miało problemów z prowadzeniem konwersacji. Czytanie jest czynnością bardzo angażującą (w samym mózgu aktywuje obszary odpowiedzialne za język, przyswajanie oraz widzenie), w związku czym stanowi świetną stymulację dla umysłu. Podczas czytania wytwarzają się synapsy (połączenia nerwowe w mózgu). Osoby podające czytanie jako jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu cieszą się lepszą pamięcią i nie mają problemów z utrzymaniem koncentracji.

 

Oferta książek odpowiednich dla dzieci

 

Jak widzisz, warto zachęcać dziecko do sięgania po książki. W tym celu możesz podsuwać mu ciekawe lektury, które pozytywnie wpłyną na jego rozwój. Wśród książek dla dzieci dużą popularnością cieszą się między innymi bajki, wierszyki, książki popularnonaukowe (napisane w przystępny sposób, aby młodszy czytelnik nie miał problemów z ich zrozumieniem), encyklopedie i inne wydawnictwa. Jeżeli chcesz znaleźć tytuł, który na pewno zainteresuje Twoje dziecko, sprawdź te książki, które cieszą się największą popularnością wśród klientów. Wystarczy, że klikniesz tutaj, a przejdziesz do kategorii książek dla dzieci dostępnych w popularnej platformie zakupowej. Pełna oferta tytułów w tej kategorii przekracza 1 600 000, dlatego na pewno znajdziesz tu coś interesującego.

 

W celu ułatwienia wyboru, możesz ograniczyć wyświetlane książki do konkretnej kategorii. Są to między innymi książki do nauki czytania, historyjki obrazkowe, łamigłówki oraz literatura dziecięca. W każdej z nich możesz dodatkowo korzystać z innych filtrów, aby znaleźć tytuł w odpowiadającym ci przedziale cenowym lub wydany w konkretnym roku. Jeżeli interesują cię książki dla najmłodszych czytelników z oferty konkretnego wydawnictwa, szybko wyszukasz wszystkie pozycje wydane przez Egmont, Zielona Sowa, Agora, Aksjomat lub inne popularne firmy. Niewątpliwą zaletą związaną z kupowaniem książek dla dzieci na wspomnianej platformie jest to, że tą samą książkę możesz znaleźć w ofercie kilku różnych sprzedawców. Pozwoli ci to skorzystać z tej oferty, która będzie najbardziej atrakcyjna pod względem ceny. Każda z książek jest również oceniana przez czytelników, co ułatwia wybranie ciekawej lektury.

 

Polecane tytuły dla najmłodszych czytelników

 

Niezależnie od tego, czy szukasz książek dla cztero-, ośmio- czy dwunastolatka, w internecie znajdziesz rankingi oferujące coś dla każdego z nich. Zawsze też możesz kupić dla dziecka coś z ponadczasowych propozycji. Doskonałym przykładem takich książek są między innymi "Chłopcy z Placu Broni", "Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa", "Mikołajek", "Oskar i pani Róża", "Ania z Zielonego Wzgórza" oraz "Doktor Dolittle i jego zwierzęta".

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć