Warszawa

Co ucieszy twoje dziecko? Zabawki dla dzieci, które pokocha każdy maluch

Co ucieszy twoje dziecko? Zabawki dla dzieci, które pokocha każdy maluch

Dzieci uwielbiają zabawę. Mimo olbrzymiej wyobraźni, która pozwala nieraz zrobić „coś z niczego” i spędzić miło czas z lalką z gałganków lub piramidą z puszek, większość z nich wciąż marzy o gotowych pluszakach czy klockach dla dzieci.

 

Na szczęście na rynku mamy ogromną ofertę zabawek, które nie tylko urozmaicają wolny czas maluchów, ale też pełnią rolę edukacyjną. Jakie zabawki dla dzieci są najlepsze dla ich rozwoju? Zobacz propozycje dla różnych grup wiekowych!


Zabawki dla rocznego dziecka – jakie wybrać?


Nierzadko zastanawiamy się, jakie zabawki kupić naszemu maluchowi. Wbrew pozorom, rozważny wybór zabawek jest istotny – dziecięca zabawa to według naukowców, jeden z głównych filarów rozwoju, a dobrze dobrana zabawka pomaga tym pokierować. Roczne maluchy nie powinny jeszcze korzystać z zaawansowanych technologicznie gadżetów typu tablet czy laptop. Jednak przy dobieraniu tradycyjnych zabawek dla rocznego dziecka też może pojawić się problem: w tym wieku pojawiają się duże różnice rozwojowe między poszczególnymi maluchami. Niektóre dzieci po ukończeniu dwunastego miesiąca życia całkiem sprawnie chodzą i znają już wiele słów, inne jeszcze nie opanowały tych umiejętności. Dlatego wybierając zabawki dla rocznego dziecka, warto uwzględnić, co już umie nasza pociecha.


W tym wieku maluchy nieustannie eksplorują otoczenie, a dobre wyposażenie we wspomagające rozwój zabawki, może ułatwić im zdobywanie kolejnych doświadczeń. W tym celu pomocne są na przykład pchacze stymulujące naukę chodzenia czy wszelkie zabawki dźwiękowe, które zachęcają do powtarzania słów, usprawniając tym samym mowę dziecka. W tym wieku maluchy rozumieją już wiele poleceń, co stanowi zachętę do wspólnej zabawy, na przykład przy pomocy jeździka: dziecko podjeżdża nim na wołanie mamy.


Warto wybierać również zabawki, które zachęcają do zabawy samodzielnej – uczy to dziecko podejmowania pierwszych decyzji. Świetne są także wielofunkcyjne zabawki dla dzieci, takie jak dostępny w ofercie Pepco słonik Mega Bloks. Dzięki umieszczonym w brzuszku klockom, nadają się zarówno do ciągnięcia i nauki chodzenia, jak i rozwijania wyobraźni przestrzennej. Maluch może wyczarować z nich naprawdę bajkowe, kolorowe figury – w zestawie znajduje się aż dwadzieścia sztuk.


Zabawki dla 2-latka – jakie umiejętności warto rozwijać?


Wchodząc w drugi rok życia, dziecko posiada już kilkunastowyrazowy słownik, którym komunikuje się z otoczeniem. Warto poszerzać ten zasób właśnie przy pomocy zabawy. W języku malucha dominują rzeczowniki, a nasza pociecha chętnie uczy się nowych określeń. Jest to również czas poznawania części ciała: pomocne będą zatem lalki i misie, na których dziecko może uczyć się nazywania rączek, nóżek czy oczu.

 

Warto jednak pamiętać, że im bliżej drugich urodzin, tym nasze dziecko staje się bardziej samodzielne i nieco buntownicze. Coraz częściej lubi bawić się samo. To czas na poszerzanie jego kreatywności: pierwsze grube kredki, flamastry i pisaki pozwalające tworzyć rysunki, ale i małe, dostosowane do wzrostu i wagi malucha, hulajnogi i rowerki. Dzieci w tym wieku kochają również zabawę w piasku – na pewno ucieszą się więc z dużego zestawu wiaderek i łopatek, który w swojej ofercie posiada między innymi Pepco. Dwulatki chętnie sięgają również po lalki czy samochody, warto jednak pamiętać, aby nie kupować dzieciom zabawek o małych, łatwo odczepiających się częściach. Ciekawość świata malucha często prowadzi bowiem do wkładania fragmentów zabawek do buzi – a taką małą cząstką nasza pociecha łatwo może się zadławić!


Zabawki dla 3-latka – coraz więcej opcji


Im starszy jest nasz maluch, tym więcej zabawek mamy do wyboru. Trzylatek raczej nie potrafi jeszcze czytać, ale z pewnością da się już kupić mu „mądrą” zabawkę, która poszerzy jego wiedzę o otaczającym go świecie. To doskonały czas na rozwijanie motoryki, dlatego sprawdzą się wspomniane już wcześniej małe rowerki i hulajnogi, hula-hop, guma do skakania, czy duże lekkie piłki do odbijania się – również dostępne w ofercie Pepco. Do ćwiczeń równowagi świetnie przydadzą się mini-deski balansujące, które w ostatnich latach zdobyły popularność w serwisach i na forach parentingowych.

 

A co ze spokojniejszą zabawą? Trzylatek z pewnością doceni klocki i duże puzzle. Podobnie, jak w przypadku dwulatka, warto unikać wersji zawierających niewielkie elementy. Trzyletni maluch może również z powodzeniem zacząć uczyć się rozpoznawania liter i cyfr: przydadzą się więc wszelkie książeczki i zabawki usprawniające pamięć wzrokową i słuchową. Nie trzeba obawiać się przemęczenia malucha – zabawki edukacyjne są tak zaprojektowane, by nasze dziecko naukę pojmowało jako świetną zabawę.


Zabawki dla 4-latka – co już umie maluch?


Czterolatki są już bardzo samodzielne. Mają swoje ulubione zabawki i poszukują coraz bardziej angażujących aktywności. Co możemy kupić czterolatkowi? Z pewnością nadal warto kształtować zdolności motoryczne oraz naukę czytania i pisania poprzez zabawy ruchowe i usprawniające pamięć. Świetnym pomysłem może być wielofunkcyjny stolik edukacyjny, przy którym dziecko chętnie będzie spędzało czas. Dobrym wyborem może być także przenośna tablica z kredą, rozwijająca twórcze umiejętności dziecka.

 

To także idealny czas na dostosowane do wieku pierwsze gry planszowe i karciane, które pomagają dziecku rozwijać dedukcję i myślenie przyczynowo-skutkowe. Takie gry wspomagają coś jeszcze: umiejętność nawiązywania i podtrzymywania relacji społecznych, na przykład z kolegami i koleżankami z przedszkola czy z podwórka. Do wspólnej zabawy świetnie nadają się też miniaturowe domki czy, dostępne w ofercie Pepco, nadmuchiwane baseny.


Zdolności przestrzenne pomogą rozwijać gry typu układanka, natomiast bardziej zaawansowane zabawki interaktywne umożliwią dziecku uczenie się korzystania z nowych technologii. Istnieją również gry komputerowe dla maluchów w tym wieku, warto jednak pamiętać o ograniczeniach czasowych – nasze dziecko nie powinno jeszcze korzystać z tabletu, smartfonu czy komputera zbyt długo. Zbytnie przyzwyczajenie się do spędzania czasu przed ekranem może skutkować rozwinięciem się uzależnienia od tego typu rozrywek.

 

Dzieci w wieku szkolnym – co można im kupić?


Mądrą i wartościową zabawką dla dziecka, które potrafi już czytać, jest oczywiście książka. Na rynku mamy obecnie ogromny wybór ciekawych, bogato ilustrowanych i atrakcyjnie wydanych książek, które pomagają wzbudzić w dziecku ciekawość świata. Warto postawić na albumy z najważniejszymi zabytkami architektury i dziełami sztuki, a także na te prezentujące bogactwo kosmosu czy natury w różnych stronach świata. Dzieci często przepadają za zwierzętami: książki pokazujące życie różnych gatunków pomogą rozbudzić w nich empatię i opiekuńczość wobec słabszych istot. To również czas na pierwsze spotkanie z literaturą piękną i bohaterami, takimi jak Ania z Zielonego Wzgórza czy Tomek Wilmowski.

 

Starsze dzieci przeważnie doceniają również rozmaite gadżety technologiczne. Gra komputerowa, nowe słuchawki czy monitor do laptopa to często w opinii „szkolniaka” wymarzony prezent. Od czasu do czasu możemy oczywiście kupić dzieciom ciekawą grę czy gadżet do komputera. Ma to swoje dobre strony, bowiem wspomaga naukę użytkowania nowych technologii, bez której dzisiejsze maluchy raczej sobie w przyszłości nie poradzą. Starajmy się jednak rozwijać w nich również zainteresowanie „realnym” światem. Wszelkie gry planszowe pozwolą dziecku spędzać więcej czasu z rówieśnikami.


Wiek szkolny to również czas pierwszych kolekcji – każdy zbieracz i zbieraczka lalek Barbie, figurek czy kart z postaciami z pewnością doceni nowy eksponat do swojego zbioru. Takim prezentem może być na przykład zestaw Treasurex z oferty Pepco. Wcześniej warto ustalić czym interesuje się obdarowywany, by postarać się trafić w jego gust. W tym wieku zainteresowania dzieci mogą być już zróżnicowane, jednak z pewnością istnieje coś, o czym marzy nasza pociecha. Warto postarać się, by to odkryć i zobaczyć uśmiech na jej twarzy!

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć