Strefa rodzica » Artykuły » Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej dieciepowiększ

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia. Każdy rodzić prędzej czy później musi zmierzyć się z dylematem: pozwalać czy zabraniać dzieciom jadania fast foodów. Dlaczego nasze pociechy preferują ten rodzaj jedzenia? Jak się zachować, kiedy dzieci nakłaniają nas na wizytę w barach szybkiej obsługi lub proszą, byśmy zmówili jakieś słone przekąski do domu? Spróbujmy odpowiedzieć na te niełatwe pytania.

 

„Są pyszne”, „są dobre”, „smakują mi”, „lubię to jeść”. Oto, w jaki sposób dzieci najczęściej wyrażają się o oferowanych przez sieci fast food potrawach. Wszystkie te odpowiedzi prowadzą nas do jednego wspólnego mianownika: przyjemności. Naukowcy już wielokrotnie udowodnili, że określone smaki pobudzają wydzielanie dopaminy, która aktywuje ośrodek przyjemności. Proces ten zachodzi głównie podczas kontaktu z dwoma smakami: słodkim i tzw. umami. Istnienie smaku umami dostrzeżono dopiero w 1908 roku. Kikunae Ikeda, japoński chemik, profesor na Cesarskim Uniwersytecie Tokijskim, zajmujący się m.in. syntezą i właściwościami glutaminianu sody, uznał, że pewna grupa smaków, klasyfikowanych dotąd ogólnie jako smaki „słone”, wyróżnia się spośród pozostałych i inaczej oddziałuje na nasze kubeczki smakowe i poczucie zadowolenia z konsumpcji. Spostrzeżenia profesora wywołały szeroko zakrojoną dyskusję. W roku 2000 naukowcy ostatecznie zgodzili się co do tego, że umami to osobny, a więc piąty, smak odczuwany przez człowieka. Smak umami trudno opisać jednoznacznie. Najczęściej definiuje się go przy pomocy takich słów jak: intensywny, mięsny, bulionowy/rosołowy i – no właśnie – smakowity. Smak większości fast foodowych przekąsek to właśnie umami z domieszką słodyczy i tłuszczu – całość jest więc kompozycją, której dzieciom (i nie tylko) naprawdę trudno się oprzeć.

 

Nie ulega jednak wątpliwości, że spożywanie fast foodowych przysmaków w nadmiarze przyczynia się do rozwoju wielu cywilizacyjnych chorób, m.in. otyłości, miażdżycy, schorzeń serca i wątroby. Proponowane przez globalne sieci restauracji przysmaki często zawierają dużą ilość tłuszczów i węglowodanów, a jednocześnie odznaczają się niedoborem cennych dla organizmu substancji – błonnika, witamin i minerałów.

 

Czy te dwie sprzeczności: z jednej strony pragnienie i potrzebę dzieci, aby jadać to, co sprawia im najwięcej radości, a z drugiej naszą troskę o ich właściwe nawyki żywieniowe i zdrowie da się jakoś pogodzić? Oto kilka wskazówek, które być może pozwolą nam uniknąć wielu stresujących sytuacji.

 

  • Nie wprowadzajmy kategorycznego „nie”! Jeśli całkowicie zabronimy dzieciom kupować jedzenie w fast foodach, stworzymy wokół tego zagadnienia aurę „zakazanego owocu” i tym samym pokusa będzie jeszcze większa. Starajmy się również nie doprowadzać do sytuacji, w których „wyłączenie” naszego dziecka z charakterystycznej dla jego grupy wiekowej aktywności będzie powodowało jakiś rodzaj wykluczenia lub izolacji, bo np. nie pozwolimy mu uczestniczyć w organizowanym w restauracji fast food przyjęciu urodzinowym kolegi.

 

  • Nie ulegajmy zbyt łatwo. Przesadzać nie powinno się również w dugą stronę. Czasami ulegamy namowom dzieci po prostu dla „świętego spokoju” i własnej wygody. Dobrze jest wprowadzić jasne zasady – np. jadamy w fast foodach tylko raz w tygodniu – i krótko wytłumaczyć, dlaczego uznajemy to za dobry wybór. Nie twórzmy z wizyt lub zamawiania jedzenia do domu w fast foodach wielkiego święta. Spróbujmy pokazać dziecku, że przyjemne, zdrowe i naturalne jest jadanie różnych rzeczy, a fast foody to tylko jedna z wielu możliwości.

 

  • Wybierzmy właściwą restaurację. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że zła jest sama „idea” fast food. Problem leży raczej po stronie jakości wykorzystywanych w takich restauracjach produktów i technik ich obróbki termicznej. Współcześnie oblicze wielu międzynarodowych i polskich sieci zaczyna się na szczęście zmieniać – np. w menu pojawia się coraz świeżych sałatek i owoców. Typowe dla fast food formy, jak burgery czy tortille, mogą się także okazać świetnym fortelem, aby przekonać dzieci do jadania produktów, za którymi dotąd raczej nie przepadały, a które w ich diecie powinny się znaleźć, np. ryb, które znajdziemy w bogatej ofercie ogólnopolskiej sieci North Fish.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Indywidualnie czy grupowo, czyli co mam zrobić,... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Indywidualnie czy grupowo, czyli co mam zrobić, żeby moje dziecko mówiło po angielsku?

Indywidualnie czy grupowo, czyli co mam zrobić, żeby moje dziecko mówiło po angielsku?

Większość współczesnych rodziców zdaje sobie sprawę, że język obcy jest narzędziem, bez którego ciężko wyobrazić sobie przyszłość ich dzieci. Rozważają tylko kiedy rozpocząć naukę, no i przede wszystkim: gdzie?... więcej »
Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Mleka w Grajewie

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Mleka w Grajewie

Po wakacyjnej przerwie, 7 września Krówka Matylda spotkała się z najmłodszymi mieszkańcami Grajewa i okolic w ramach ogólnoeuropejskiego projektu Europejskie Dni Dziedzictwa. więcej »
Zwiastun do filmu ,,Gordon i Paddy" - premiera 11 października

Zwiastun do filmu ,,Gordon i Paddy" - premiera 11 października

Piękna, animowana historia przyjaźni myszki i komisarza ropucha, którzy łączą siły, by chronić mieszkańców lasu. więcej »
EnglishMatters KIDS - magazyn do nauki języka angielskiego

EnglishMatters KIDS - magazyn do nauki języka angielskiego

EnglishMatters KIDS to magazyn dla dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, który w przystępny i nietuzinkowy sposób rozwija kompetencje językowe najmłodszych. więcej »
Mighty Mike - czy pies może prosić o odrobinę spokoju?!

Mighty Mike - czy pies może prosić o odrobinę spokoju?!

Pora na dawkę śmiechu z nowymi boomerangowymi bohaterami. Poznajcie Migthy Mike?a! Największym marzeniem tego malucha jest siedzieć w wygodnym fotelu i rozkoszować się ciszą przy lekturze porannej gazety. więcej »
Jak poprawić koncentrację i uważność naszego dziecka?

Jak poprawić koncentrację i uważność naszego dziecka?

Dzisiejsze dzieci, niestety od najmłodszych lat, są przebodźcowane. Tablet, telefon, krzykliwe kreskówki są ich codziennością. My dorośli coraz chętniej sięgamy po filozofię slow w jedzeniu, życiu, podróżach - pomóżmy zatem także dzieciom wprowadzić ją do ich życia! więcej »
Okres dojrzewania u dziewcząt? jak rozmawiać z dorastającą córką?

Okres dojrzewania u dziewcząt? jak rozmawiać z dorastającą córką?

Pokwitanie u dziewcząt rozpoczyna się między 8. a 13. rokiem życia. To czas, kiedy dojrzewają jajeczka i dochodzi do ich uwolnienia. Rozpoczyna się produkcja estrogenu, który sprawia, że ciało Twojej córki się zmienia. Po to, żeby w przyszłości mogła zostać matką. Jakie zmiany będzie przechodziła Twoja córka? Jak rozmawiać o dojrzewaniu, o czym mówić swojej nastolatce i w jaki sposób? więcej »
6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

6. MFF Kino Dzieci to nie tylko filmy. Sprawdźcie najważniejsze wydarzenia nadchodzącego festiwalu! więcej »
Jak zamówić kuriera?

Jak zamówić kuriera?

Obecnie zakupy przez internet to codzienność - każdy na pewno otrzymał kiedyś przesyłkę kurierską. Zamówienie kuriera jest równie proste. Całość zajmie co najwyżej parę minut. Przejdź zatem z nami proces zamawiania krok po kroku. więcej »
Przegląd fotelików RWF

Przegląd fotelików RWF

Mity dotyczące wożenia maluchów tyłem do kierunku jazdy ciągle funkcjonują. Foteliki typu RWF, czyli tyłem do kierunku jazdy wciąż jednak zwyciężają w testach bezpieczeństwa. Jakie foteliki tego typu proponują nam światowi producenci? więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Dzieci Recenzują

Temat na Czasie!

Teddy Eddie - Angielski dla dzieci

Ambitne i niebanalne zajęcia języka angielskiego dla dzieci? Poznaj metodę TEDDY EDDIE! Nauka odbywa się w formie zabawy w niewielkich grupach. Dzieci kochają dynamiczne lekcje, a rodzice doceniają bogaty program i rzetelne raporty o postępach.   

Czasopismo Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019