Warszawa

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Często w okresie wakacyjnym maluchy nudzą się. Zwłaszcza latem, warto zorganizować we właściwy sposób czas swoim pociechom, kiedy mają one przerwę od przedszkola czy szkoły. Możliwości jest bardzo dużo, jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie atrakcji dzieciom we własnym ogrodzie. Ciekawe pomysły na ogród dla dziecka,  przystosowany i bezpieczny maluchowi nie muszą być w ogóle skomplikowane. Można w sposób niedrogi zapewnić dzieciom doskonałe atrakcje na świeżym powietrzu. Pomysł na ogród dla dzieci powinien zawierać parę podstawowych elementów.

 

Ścianka wspinaczkowa dla dzieci do ogrodu

 

Dzieci uwielbiają się huśtać, z tego względu huśtawka powinna być jednym z najważniejszych elementów wyposażenia placu zabaw w ogrodzie. Do ustawienia huśtawki wystarczy posiadać wystarczającą przestrzeń albo mieć w ogrodzie drzewo. Do wyboru mamy klasyczne, drewniane huśtawki albo plastikowe siedzenia, bądź tak zwane bocianie gniazdo, które należy doczepić do drzewa. Huśtanie się wciąga nie tylko dzieci, ale także dorosłe osoby. Dodatkowo wpływa na rozwinięcie błędnika oraz stymuluje dziecięce zmysły. Każdy plac zabaw dla dzieci w ogrodzie powinien posiadać huśtawkę.

 

Konstrukcje do wspinania

 

Jeśli dzieci mają w sobie niezliczoną dawkę energii, wówczas warto zakupić całą konstrukcję do wspinania. Takie rozwiązanie polecane jest zwłaszcza w przypadku starszych dzieci. Wielkość oraz kształt konstrukcji zależy od indywidualnej sprawności młodego człowieka, oraz od miejsca, jakim dysponujemy w naszym ogrodzie. Bezpiecznym podłożem po tego typu atrakcje jest piasek, który świetnie amortyzuje każdy upadek. W sporym ogrodzie zamontować można różne aranżacje z drabinkami do wspinania o różnym stopniu trudności. Możliwe jest samodzielne wykonanie takiej konstrukcji, wystarczy posiadać opony, liny, trochę drewna oraz metalu.

 

Indiańskie tipi

 

Tipi także można wykonać samodzielnie, do tego przyda nam się parę patyków oraz kawałek materiału. Namiot ten dostępny jest także w wielu sklepach. Spełnia funkcję bazy, kryjówki czy domku, wszystko zależy od wyobraźni naszego malucha. Ogrodowe tipi doskonale urozmaica zabawy dla dzieci w ogrodzie i chroni przed słońcem. Oprócz tego jest bardzo łatwy w transporcie.

 

Domek na drzewie

 

Domek na drzewie jest chyba marzeniem każdego młodego człowieka. Jednakże nie w każdym ogrodzie możemy pozwolić sobie na taką konstrukcję. Sklepy posiadają w swoim asortymencie wiele rodzajów domków zarówno tych z tworzyw sztucznych, jak i naturalnego drewna. Po kupnie wystarczy złożyć domek. Jeśli w naszym ogrodzie rosną stare drzewa, możemy poświęcić swój czas na samodzielną budowę domku na drzewie. Warto jednak wiedzieć, iż nie na wszystkich drzewach można umieścić taką konstrukcję. Należy przede wszystkim unikać topoli, wierzby, czereśni, klonu jesionolistnego czy drzew iglastych. Budowla powinna być umieszczona na wysokości nie większej aniżeli 1,5 metra. Warto zabezpieczyć schody oraz taras drabinką, chroniącą przed upadkiem malucha. Wystrój będzie zależeć od naszej wizji oraz upodobań malucha.

 

Klasyczna i ponadczasowa piaskownica

 

Piaskownica jest bezsprzecznie klasykiem dziecięcych zabaw na świeżym powietrzu. Rozmiar piaskownicy zależy od ilości dzieci, które będą z niej korzystały oraz ich wieku. Odpowiednia piaskownica dla malucha do 3 roku życia posiada boki o długości do 120 cm a wysokości minimum 20 centymetrów. Dla starszych dzieci poleca się piaskownicę o rozmiarach 150 × 150 centymetrów. W sklepach znajdziemy piaskownice plastikowe w cenie od 50 złotych wraz z przykrywką, zabezpieczającą piasek przed ubrudzeniem. Ciekawym rozwiązaniem jest model drewniany, kwadratowy wraz z ławeczkami i oparciem. Taka piaskownica jest nieco droższa, jednak zapewnia dzieciom wygodną zabawę i sporo miejsca na tworzenie budowli. Dobrym pomysłem jest także zakup modelu z daszkiem, osłaniającym maluchy przed promieniami słonecznymi. Warto pamiętać o regularnej dezynfekcji i wymianie piaski, gdyż może on w szybkim czasie zmienić się w wylęgarnię zagrażających zdrowiu grzybów i pasożytów. Należy także pilnować, aby piasek nie dostać się do oczu i ust dziecka, a po każdej zabawie wymyć maluchowi dokładnie ręce. Trzeba szczególnie zwracać uwagę na czystość piasku, kiedy po naszym ogrodzie chodzą zwierzęta. Można także samemu wymyślić pomysł na piaskownicę.

 

Radość skakania na trampolinie

 

Ogrodowa trampolina gwarantuje długą i radosną zabawę. W asortymencie sklepów znajdziemy wiele modeli, różniących się od siebie wyposażeniem i rozmiarem. Warto wybrać tą z ochronną siatką i wytrzymałymi sprężynami. Rozmiar należy dopasować do ilości wolnego miejsca oraz wieku dziecka. Trampoliny różnią się od siebie także dopuszczalnym ciężarem użytkowników, należy na to zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli mamy parę pociech

.

Wodna zabawa w basenie

 

Basen to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza naupalne lato. Dostępne są zarówno modele rozporowe, jak i stelażowe o różnym kształcie i rozmiarze. Dla małych dzieci warto zakupić mały brodzik, w którym maluchy będą mogły bezpiecznie się bawić. Na wybór odpowiedniego dla nas modelu wpływa wielkość działki oraz możliwości finansowe. Droższe modele basenów mogą kosztować nawet około tysiąca złotych. Za średniej wielkości basen rozporowy musimy dać około 200 złotych. Do basenu warto zakupić filtr czyszczący wodę, pokrywę oraz preparaty basenowe, mające na celu dbanie o czystość i jakość wody. Wodne atrakcje dla dzieci w ogrodzie na pewno przysporzą maluchom wiele radości.

 

Ogród dla dziecka powinien być przede wszystkim bezpieczny. Kącik dla dzieci w ogrodzie musi dawać im wiele radości z zabawy, warto więc zadbać o to, aby nie zabrakło w nim tradycyjnych elementów takich jak huśtawka i piaskownica. Dobry pomysł na plac zabaw w ogrodzie, zagwarantuje maluchom świetnie spędzone wakacje.

 

Sprawdź ranking zabawek ogrodowych dla dzieci na stronie Terdeals i kup najtaniej! 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć