Warszawa

Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?

Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?

Dzieciństwo jest okresem, kiedy to mały organizm, w tym układ immunologiczny, są w trakcie ciągłego rozwoju. Z tego powodu bardzo często okazuje się, że odporność dziecka jest wciąż niewystarczająca, aby obronić się przed czynnikami zewnętrznymi. Dochodzi wówczas do rozwoju różnego rodzaju alergii.

 

Jak się objawiają alergie u dzieci?

 

Alergie ogólnie wiążą się z bardzo nagłym przebiegiem. Objawy pojawiają się już w ciągu nawet kilku minut do kilku godzin od kontaktu organizmu z alergenem. U dzieci możemy obserwować bardzo typowe dla alergii dolegliwości, ale również bywa, że dziecko jest po prostu marudne, płaczliwe i mieć problemy z uspokojeniem się. To szczególnie typowe u niemowląt, które jeszcze nie potrafią dokładnie okazać, co ich boli.

 

Bardzo częstą dolegliwością u dzieci są zmiany skórne znane pod pojęciem atopowego zapalenia skóry. Pierwsze objawy AZS ujawniają się zazwyczaj u niemowląt i charakteryzują się świądem i suchością skóry, a także obecnością grudek i pęcherzyków. - mówi Katarzyna Startek, dietetyk Zdrowegeny.pl, internetowej platformy badań diagnostycznych.

 

U dzieci możemy obserwować również katar, zatkany nos, łzawienie oczu, duszności czy kichanie. Wśród dolegliwości pokarmowych wyróżnia się nudności, biegunki, wymioty, ból i wzdęcia brzucha, a także obrzęk jamy ustnej. Rzadziej pojawiają się ataki astmy oskrzelowej bądź wstrząs anafilaktyczny - należy pamiętać, że są to sytuacje wymagające szybkiej reakcji lekarskiej.

 

Bezpieczna diagnostyka alergii u dzieci

 

W diagnostyce alergologicznej wykorzystuje różne rodzaje badań: testy prowokacyjne, skórne punktowe, płatkowe oraz z krwi. Za najmniej inwazyjne, a tym samym najmniej nieprzyjemne dla dzieci uznaje się pomiar specyficznych przeciwciał IgE z krwi. Do takiego badania wystarczy jednorazowe pobranie próbki krwi żylnej i nie ma konieczności wcześniejszego odstawiania leków antyalergicznych, jeśli te są konieczne pacjentowi do normalnego funkcjonowania.

 

Badania alergiczne diagnozują od 1 alergenu do nawet około 280. W przypadku dzieci zalecane jest wykonanie badań alergicznych w panelach specjalnie przygotowanych dla małych pacjentów, tzw. panele pediatryczne. W ich zakres wchodzą alergeny, które najsilniej uczulają dzieci. Do takich alergenów należą pokarmy (mleko, jaja, pszenica, soja, ryby, orzechy i niektóre warzywa i owoce), pyłki traw i chwastów, roztocza kurzu domowego oraz zarodniki niektórych pleśni. Ponadto, w przypadku części badań możliwe jest ustalenie ryzyka alergii krzyżowej (czyli pojawienia się objawów po kontakcie z białkiem o zbliżonej budowie do alergenu).

 

Z badań alergicznych dowiemy się, co dziecku szkodzi i czego należy unikać. W przypadku alergii pokarmowej zaleca się ścisłą dietę eliminującą uczulające pokarmy - warto taką terapię skonsultować z dietetykiem dziecięcym, aby zapobiec ewentualnemu niedożywieniu. Dodatkowo ważne jest unikanie ekspozycji na alergen, poprzez rzadsze przebywanie na zewnątrz w czasie pylenia uczulających roślin bądź rezygnacja z kontaktu z niektórymi zwierzętami domowymi. Możliwe jest także zastosowanie leków antyhistaminowych lub sterydowych celem uniknięcia objawy bądź terapii odczulającej.

Komentarze

Więcej

Warto zobaczyć