Strefa rodzica » Artykuły » Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?

Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?powiększ

Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?

Dzieciństwo jest okresem, kiedy to mały organizm, w tym układ immunologiczny, są w trakcie ciągłego rozwoju. Z tego powodu bardzo często okazuje się, że odporność dziecka jest wciąż niewystarczająca, aby obronić się przed czynnikami zewnętrznymi. Dochodzi wówczas do rozwoju różnego rodzaju alergii.

 

Jak się objawiają alergie u dzieci?

 

Alergie ogólnie wiążą się z bardzo nagłym przebiegiem. Objawy pojawiają się już w ciągu nawet kilku minut do kilku godzin od kontaktu organizmu z alergenem. U dzieci możemy obserwować bardzo typowe dla alergii dolegliwości, ale również bywa, że dziecko jest po prostu marudne, płaczliwe i mieć problemy z uspokojeniem się. To szczególnie typowe u niemowląt, które jeszcze nie potrafią dokładnie okazać, co ich boli.

 

Bardzo częstą dolegliwością u dzieci są zmiany skórne znane pod pojęciem atopowego zapalenia skóry. Pierwsze objawy AZS ujawniają się zazwyczaj u niemowląt i charakteryzują się świądem i suchością skóry, a także obecnością grudek i pęcherzyków. - mówi Katarzyna Startek, dietetyk Zdrowegeny.pl, internetowej platformy badań diagnostycznych.

 

U dzieci możemy obserwować również katar, zatkany nos, łzawienie oczu, duszności czy kichanie. Wśród dolegliwości pokarmowych wyróżnia się nudności, biegunki, wymioty, ból i wzdęcia brzucha, a także obrzęk jamy ustnej. Rzadziej pojawiają się ataki astmy oskrzelowej bądź wstrząs anafilaktyczny - należy pamiętać, że są to sytuacje wymagające szybkiej reakcji lekarskiej.

 

Bezpieczna diagnostyka alergii u dzieci

 

W diagnostyce alergologicznej wykorzystuje różne rodzaje badań: testy prowokacyjne, skórne punktowe, płatkowe oraz z krwi. Za najmniej inwazyjne, a tym samym najmniej nieprzyjemne dla dzieci uznaje się pomiar specyficznych przeciwciał IgE z krwi. Do takiego badania wystarczy jednorazowe pobranie próbki krwi żylnej i nie ma konieczności wcześniejszego odstawiania leków antyalergicznych, jeśli te są konieczne pacjentowi do normalnego funkcjonowania.

 

Badania alergiczne diagnozują od 1 alergenu do nawet około 280. W przypadku dzieci zalecane jest wykonanie badań alergicznych w panelach specjalnie przygotowanych dla małych pacjentów, tzw. panele pediatryczne. W ich zakres wchodzą alergeny, które najsilniej uczulają dzieci. Do takich alergenów należą pokarmy (mleko, jaja, pszenica, soja, ryby, orzechy i niektóre warzywa i owoce), pyłki traw i chwastów, roztocza kurzu domowego oraz zarodniki niektórych pleśni. Ponadto, w przypadku części badań możliwe jest ustalenie ryzyka alergii krzyżowej (czyli pojawienia się objawów po kontakcie z białkiem o zbliżonej budowie do alergenu).

 

Z badań alergicznych dowiemy się, co dziecku szkodzi i czego należy unikać. W przypadku alergii pokarmowej zaleca się ścisłą dietę eliminującą uczulające pokarmy - warto taką terapię skonsultować z dietetykiem dziecięcym, aby zapobiec ewentualnemu niedożywieniu. Dodatkowo ważne jest unikanie ekspozycji na alergen, poprzez rzadsze przebywanie na zewnątrz w czasie pylenia uczulających roślin bądź rezygnacja z kontaktu z niektórymi zwierzętami domowymi. Możliwe jest także zastosowanie leków antyhistaminowych lub sterydowych celem uniknięcia objawy bądź terapii odczulającej.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Jak zachęcić dziecko do czytania? więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Chcesz zachęcić dziecko do częstszego sięgania po książki, ale nie wiesz jak to zrobić? Jak sprawić, by czas spędzony na czytaniu był przyjemnością? więcej »
Letnia Akademia LiveKid

Letnia Akademia LiveKid

Dziewięciu wyjątkowych prelegentów, setki zapisanych Gości, 540 minut edukacyjnych spotkań dla Rodziców. więcej »
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, w którym nie sposób się nudzić! Obojętnie czy ma się 5 lat czy 50. Przekonajcie się sami. więcej »
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Często w okresie wakacyjnym maluchy nudzą się. Zwłaszcza latem, warto zorganizować we właściwy sposób czas swoim pociechom, kiedy mają one przerwę od przedszkola czy szkoły. Możliwości jest bardzo dużo, jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie atrakcji dzieciom we własnym ogrodzie. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami!  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019