Strefa rodzica » Artykuły » Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź

Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdźpowiększ

Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź

Kiedy para stara się o dziecko to współżyje w okresie płodnym. Jest to w sumie około 7 dni w miesiącu, z czego najbardziej płodny jest dzień owulacji i dzień przed nim. Czy istnieje sposób, by dowiedzieć się dokładnie, kiedy dziecko zostało poczęte? Jak to obliczyć? Podpowiadamy.

 

Niektóre kobiety wiedzą dokładnie, że zaszły w ciążę i czują to już w momencie zapłodnienia. Zdarza się to jednak naprawdę rzadko i związane jest z dobrze rozwiniętą intuicją a nie z realnymi sygnałami, które kobieta odczuwa w ciele. Kiedy przyszła mama podejrzewa, że jest w ciąży, zwykle w pierwszej kolejności robi test ciążowy. Następnie udaje się do lekarza ginekologa położnika. Najprawdopodobniej jednym z pierwszym pytań, jakie zada lekarz podczas wizyty będzie pytanie o termin ostatniej miesiączki. To właśnie ten dzień uznają lekarze za początek ciąży. A to dlatego, że niezmiernie trudno jest ustalić dokładną datę poczęcia dziecka. Więc łatwiej jest uznać za początek ciąży po prostu początek cyklu miesiączkowego, w którym doszło do zapłodnienia.

 

Ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni, kiedy liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Natomiast, gdy liczymy od dnia zapłodnienia, ciąża trwa 38 tygodni lub 266 dni. Warto jednak pamiętać, że w zdrowej ciąży dziecko może urodzić się dwa tygodnie przed lub dwa tygodnie po terminie i wszystko będzie w porządku. Tylko 5 procent dzieci z całej ludzkiej populacji rodzi dokładnie w terminie wyznaczonym przez lekarzy.

 

Czy można określić datę poczęcia dziecka

 

Na pierwszej wizycie lekarz nie będzie w stanie ustalić, kiedy dziecko zostało poczęte. Więc jeśli rodzice nie wiedzą, kiedy doszło do zapłodnienia, będzie musiała im wystarczyć przybliżona data porodu. Tę można wyznaczyć sobie samodzielnie za pomocą wiarygodnego kalkulatora ciąży. Takie kalkulatory dostępne są w Internecie. Jak działają? Dobry kalkulator ciąży powinien wymagać wprowadzenia nie tylko daty ostatniej miesiączki, ale także średniej długości cyklu miesiączkowego. Średnio cykl miesiączkowy trwa 28 dni, ale wiarygodny kalkulator ciąży nie powinien uśredniać wszystkich kobiet. U niektórych cykl może przecież trwać 26 dni, a u innych 30. To czyni wielką różnicę, kiedy chcemy poznać datę porodu i datę poczęcia dziecka.

 

Jak lekarz określa datę porodu i datę poczęcia dziecka

 

Lekarze mają dwie metody wyznaczania daty porodu oraz daty poczęcia dziecka. Pierwszą metodą jest reguła Naegelego. W tej metodzie korzysta się z następującego wzoru:

 

pierwszy dzień ostatniej miesiączki - (minus) 3 miesiące + 1 rok + 7 dni = termin porodu

 

Drugą metodą są pomiary płodu wykonywane podczas badania USG. Bardzo ważne jest pierwsze tzw. USG genetyczne, które należy wykonać około 12 tygodnia ciąży. Jest ważne dlatego, że wyklucza wiele wad genetycznych, ale też właśnie dlatego, że pozwala dość precyzyjnie określić wiek ciąży i termin porodu. W pierwszych tygodniach ciąży większość płodów rozwija się w podobny sposób i ich wymiary mogą być wiążące przy wyznaczaniu wieku ciąży. Cechy osobnicze związane z rozmiarem dziecka ujawniają się już później. Wymiary po 12 tygodniu ciąży nie będą już tak przydatne do wyznaczania wieku ciąży, ale również są ważne - dzięki porównaniu tych wymiarów można sprawdzać czy płód rozwija się prawidłowo i symetrycznie. Najbardziej podstawowym parametrem jest tzw. CRL czyli po prostu długość ciała płodu. Mierzy się ją od główki do kości ogonowej, gdyż maleńkie nóżki w tym czasie są bardzo podkurczone. CRL to inaczej długość ciemieniowo siedzeniowa.

 

Czy warto korzystać z kalkulatora ciąży?

 

Warto korzystać ze wszystkich metod wyznaczania wieku ciąży i daty poczęcia dziecka. Wówczas termin uśredniony będzie najbardziej wiarygodny. Najciekawsze jest jednak to, że to dziecko zdecyduje, kiedy się urodzi. Tak, to z przysadki mózgowej płodu płyną pierwsze sygnały do organizmu matki. I to one uruchamiają skomplikowany proces hormonalny, który prowadzi do tego, że organizmy dziecka i matki zaczynają wspólnie dążyć do porodu. Również podczas porodu obydwoje wykonują dużą pracę, nie tylko mama. Dlatego warto zaufać naturze i spokojnie czekać, porodu nie da się przegapić.

 

 

 

 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Jak zachęcić dziecko do czytania? więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Chcesz zachęcić dziecko do częstszego sięgania po książki, ale nie wiesz jak to zrobić? Jak sprawić, by czas spędzony na czytaniu był przyjemnością? więcej »
Letnia Akademia LiveKid

Letnia Akademia LiveKid

Dziewięciu wyjątkowych prelegentów, setki zapisanych Gości, 540 minut edukacyjnych spotkań dla Rodziców. więcej »
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, w którym nie sposób się nudzić! Obojętnie czy ma się 5 lat czy 50. Przekonajcie się sami. więcej »
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Często w okresie wakacyjnym maluchy nudzą się. Zwłaszcza latem, warto zorganizować we właściwy sposób czas swoim pociechom, kiedy mają one przerwę od przedszkola czy szkoły. Możliwości jest bardzo dużo, jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie atrakcji dzieciom we własnym ogrodzie. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019