Strefa rodzica » Artykuły » Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolnośćpowiększ

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Książka dla dzieci


Autor: Anna Ziarkowska
Opracowanie graficzne: Bohdan Butenko
Wydawca: Dom Spotkań z Historią


Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność to trzecia książka z serii, której bohaterami są dwa sympatyczne zwierzątka – Historyjka i Historyjek, narysowane przez legendarnego Bohdana Butenkę, cenionego polskiego grafika, ilustratora, autora komiksów i książek. Opowieść o historii Polski w latach 1945–1989, trudnej drodze do odzyskania wolności, Okrągłym Stole, pierwszych demokratycznych wyborach i życiu Polaków w tym burzliwym okresie, osnuta jest wokół historycznych faktów i relacji świadków, opracowanych przez dr Annę Ziarkowską z Domu Spotkań z Historią na podstawie m. in. publikacji wydanych przez Ośrodek KARTA.

 

 

CIEKAWIE O HISTORII

Między dwojgiem sympatycznych bohaterów książeczki nawiązuje się ciekawa rozmowa, której punktem wyjścia są wydarzenia z 4 czerwca 1989 roku, czyli pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory, będące rezultatem porozumienia zawartego podczas obrad Okrągłego Stołu. Dociekliwy Historyjek zadaje Historyjce liczne pytania, na które ona udziela mu wyczerpujących odpowiedzi, stając się jego przewodniczką po meandrach najnowszej historii Polski.

 

Historyjka opowiada najistotniejszych wydarzeniach, które doprowadziły do ważnych zmian w naszym kraju, m.in. o zdarzeniach w Stoczni Gdańskiej, początkach ruchu „Solidarność”, obradach Okrągłego Stołu i wyborach. Tłumaczy różne pojęcia z związane z tymi wydarzeniami, takie jak: wolność słowa, cenzura, komunizm czy demokracja. Historyjek dowiaduje się, jaką rolę w tych wydarzeniach odegrały takie postaci jak: Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek, Stefan Wyszyński, Karol Modzelewski czy papież Jan Paweł II. Wśród licznych wątków poruszonych w książce pojawiają się też te związane z codziennym życiem i ówczesnymi realiami – czym jest Pewex, kto to jest cinkciarz, dlaczego po ulicach Polski jeździły „skarpety”, „ogórki” i „Fordy Kartony” i dlaczego zamiast czekolady były produkty czekoladopodobne. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w książce. 

 

 

NAUKA PRZEZ ZABAWĘ

Historyjki mają wszystkie cechy dobrej książki edukacyjnej dla dzieci: fakty historyczne opisane są w sposób atrakcyjny, przystępny i zrozumiały dla najmłodszych, a treść i język dostosowane do wieku odbiorcy. Dużym walorem publikacji jest także jej szata graficzna. Książka jest bogato ilustrowana: zawiera kolorowe rysunki, mapy, liczne fotografie obrazujące opisywane wydarzenia. Zawarte w niej modele do sklejania (Fiat 126p i autobus Jelcz Berliet), zestawy ćwiczeń i zdań do samodzielnego wykonania są dodatkową atrakcją, dzięki której mały czytelnik przyswaja historyczną wiedzę skutecznie, a przy tym z łatwością i przyjemnością.

 

Historyjki uczą poprzez zabawę, rozbudzają w dziecku historyczną pasję i udowadniają, że z nauki można czerpać radość. Doskonale sprawdzą się jako materiały edukacyjne uzupełniające szkolne podręczniki. Książka adresowana jest do dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ich rodziców i nauczycieli.

 

 

Fot. Tomasz Kubaczyk


***
Historyjki o tym jak Polacy wybrali wolność
Autorka: Anna Ziarkowska
Opracowanie graficzne: Bohdan Butenko
Oprawa twarda, liczba stron: 44 liczba fotografii: 19
Wydawca: Dom Spotkań z Historią
ISBN: 978-83-66068-10-0
Cena: 39,00 PLN


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Klocki konstrukcyjne - kreatywnie spędzony czas więcej » x
Zobacz » Artykuły
Klocki konstrukcyjne - kreatywnie spędzony czas

Klocki konstrukcyjne - kreatywnie spędzony czas

Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci potrzebują odpowiednich narzędzi czyli zabawek, by mogły realizować swój kreatywny potencjał. Nie muszą to być wcale skomplikowane zabawki. Wystarczy spojrzeć na klocki, by zobaczyć, jak proste przedmioty otwierają drogę do wielu godzin inspirującej zabawy. więcej »
Trampoliny ogrodowe

Trampoliny ogrodowe

Jak wiadomo skakanie daje dużo radości zarówno dzieciom jak i dorosłym. Jest to doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Z nadejściem wiosny, kiedy dzień staje się dłuższy, każdy szuka rozrywki poza domem... więcej »
"W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"

"W trakcie zajęć dzieci zdobywają i rozwijają umiejętności przydatne do poznawania siebie i świata"

Wywiad z Dorotą Piwowarczyk ? specjalistką ds. edukacji w Bramie Poznania/CTK TRAKT. więcej »
Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

Okres od marca do czerwca to czas, w którym częstotliwość pojawiania się kleszczy jest zwiększona. Jak zatem skutecznie chronić przed kleszczami siebie i swoich najbliższych? więcej »
Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?

Alergia u dziecka - jak rozpoznać przyczynę?

Dzieciństwo jest okresem, kiedy to mały organizm, w tym układ immunologiczny, są w trakcie ciągłego rozwoju. Z tego powodu bardzo często okazuje się, że odporność dziecka jest wciąż niewystarczająca, aby obronić się przed czynnikami zewnętrznymi. Dochodzi wówczas do rozwoju różnego rodzaju alergii.
więcej »
Novakid.pl - nowoczesna nauka języka angielskiego dla dzieci

Novakid.pl - nowoczesna nauka języka angielskiego dla dzieci

Czas spędzony przed komputerem stają się produktywny i rozwijający. Dzieci są wciągnięte w świat języka angielskiego i nie mogą oderwać się od nauki. więcej »
Ścieżka dźwiękowa z filmu Aladyn już do kupienia!

Ścieżka dźwiękowa z filmu Aladyn już do kupienia!

Dajcie się ponieść ponadczasowym piosenkom, które zachwyciły miliony dzieci i dorosłych na całym świecie! Album zawiera piosenki w polskiej wersji językowej! więcej »
My3 - za3majMY radość

My3 - za3majMY radość

Prezentujemy Wam kolejną płytę dziewczyn z zespołu My3. Czwarty album dziewczyn nosi tytuł "za3majMY radość" jest utrzymany w kolorze zielonym i tak samo jak poprzednie krążki, tak i ten posiada zapachową książeczkę ? sprawdźcie sami jaki zapach tym razem wybrały: Natka, Julka oraz Gefi! więcej »
Nowe przygody Stasia Pętelki!

Nowe przygody Stasia Pętelki!

"Mamo, Tato, chciałbym mieć pieska!" - to zdanie, który słyszał prawdopodobnie prawie każdy rodzic. Dzieci chętnie wyobrażają sobie jak wspaniale byłoby mieć pupila. A co się dzieje, gdy pies naprawdę zamieszka z przedszkolakiem i jego rodziną? Przekonali się o tym Staś Pętelka i jego młodsza siostra Jadzia. więcej »
Rodzina 500+ na pierwsze dziecko, kiedy składać wnioski?

Rodzina 500+ na pierwsze dziecko, kiedy składać wnioski?

Obecny okres rozliczeniowy programu "Rodzina 500 plus" zakończy się ostatniego dnia września. Aby wciąż otrzymywać pieniądze, musimy ponownie złożyć wniosek do 31 sierpnia. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Konkurs dla przedszkoli

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie, czyli jak wprowadzam pojęcie czasu - konkurs dla nauczycieli przedszkolnych!  

Wydarzenie na Czasie

Król Maciuś jedzie na wakacje - finisaż wystawy

Król Maciuś jedzie na wakacje - finisaż wystawy

Tylko do 1 lipca możecie oglądać wystawę "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości".  
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość?  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019