Strefa rodzica » Artykuły » Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolnośćpowiększ

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Książka dla dzieci


Autor: Anna Ziarkowska
Opracowanie graficzne: Bohdan Butenko
Wydawca: Dom Spotkań z Historią


Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność to trzecia książka z serii, której bohaterami są dwa sympatyczne zwierzątka – Historyjka i Historyjek, narysowane przez legendarnego Bohdana Butenkę, cenionego polskiego grafika, ilustratora, autora komiksów i książek. Opowieść o historii Polski w latach 1945–1989, trudnej drodze do odzyskania wolności, Okrągłym Stole, pierwszych demokratycznych wyborach i życiu Polaków w tym burzliwym okresie, osnuta jest wokół historycznych faktów i relacji świadków, opracowanych przez dr Annę Ziarkowską z Domu Spotkań z Historią na podstawie m. in. publikacji wydanych przez Ośrodek KARTA.

 

 

CIEKAWIE O HISTORII

Między dwojgiem sympatycznych bohaterów książeczki nawiązuje się ciekawa rozmowa, której punktem wyjścia są wydarzenia z 4 czerwca 1989 roku, czyli pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory, będące rezultatem porozumienia zawartego podczas obrad Okrągłego Stołu. Dociekliwy Historyjek zadaje Historyjce liczne pytania, na które ona udziela mu wyczerpujących odpowiedzi, stając się jego przewodniczką po meandrach najnowszej historii Polski.

 

Historyjka opowiada najistotniejszych wydarzeniach, które doprowadziły do ważnych zmian w naszym kraju, m.in. o zdarzeniach w Stoczni Gdańskiej, początkach ruchu „Solidarność”, obradach Okrągłego Stołu i wyborach. Tłumaczy różne pojęcia z związane z tymi wydarzeniami, takie jak: wolność słowa, cenzura, komunizm czy demokracja. Historyjek dowiaduje się, jaką rolę w tych wydarzeniach odegrały takie postaci jak: Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek, Stefan Wyszyński, Karol Modzelewski czy papież Jan Paweł II. Wśród licznych wątków poruszonych w książce pojawiają się też te związane z codziennym życiem i ówczesnymi realiami – czym jest Pewex, kto to jest cinkciarz, dlaczego po ulicach Polski jeździły „skarpety”, „ogórki” i „Fordy Kartony” i dlaczego zamiast czekolady były produkty czekoladopodobne. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w książce. 

 

 

NAUKA PRZEZ ZABAWĘ

Historyjki mają wszystkie cechy dobrej książki edukacyjnej dla dzieci: fakty historyczne opisane są w sposób atrakcyjny, przystępny i zrozumiały dla najmłodszych, a treść i język dostosowane do wieku odbiorcy. Dużym walorem publikacji jest także jej szata graficzna. Książka jest bogato ilustrowana: zawiera kolorowe rysunki, mapy, liczne fotografie obrazujące opisywane wydarzenia. Zawarte w niej modele do sklejania (Fiat 126p i autobus Jelcz Berliet), zestawy ćwiczeń i zdań do samodzielnego wykonania są dodatkową atrakcją, dzięki której mały czytelnik przyswaja historyczną wiedzę skutecznie, a przy tym z łatwością i przyjemnością.

 

Historyjki uczą poprzez zabawę, rozbudzają w dziecku historyczną pasję i udowadniają, że z nauki można czerpać radość. Doskonale sprawdzą się jako materiały edukacyjne uzupełniające szkolne podręczniki. Książka adresowana jest do dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ich rodziców i nauczycieli.

 

 

Fot. Tomasz Kubaczyk


***
Historyjki o tym jak Polacy wybrali wolność
Autorka: Anna Ziarkowska
Opracowanie graficzne: Bohdan Butenko
Oprawa twarda, liczba stron: 44 liczba fotografii: 19
Wydawca: Dom Spotkań z Historią
ISBN: 978-83-66068-10-0
Cena: 39,00 PLN


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Zwiastun do filmu ,,Gordon i Paddy" - premiera... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Zwiastun do filmu ,,Gordon i Paddy" - premiera 11 października

Zwiastun do filmu ,,Gordon i Paddy" - premiera 11 października

Piękna, animowana historia przyjaźni myszki i komisarza ropucha, którzy łączą siły, by chronić mieszkańców lasu. więcej »
EnglishMatters KIDS - magazyn do nauki języka angielskiego

EnglishMatters KIDS - magazyn do nauki języka angielskiego

EnglishMatters KIDS to magazyn dla dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, który w przystępny i nietuzinkowy sposób rozwija kompetencje językowe najmłodszych. więcej »
Mighty Mike - czy pies może prosić o odrobinę spokoju?!

Mighty Mike - czy pies może prosić o odrobinę spokoju?!

Pora na dawkę śmiechu z nowymi boomerangowymi bohaterami. Poznajcie Migthy Mike?a! Największym marzeniem tego malucha jest siedzieć w wygodnym fotelu i rozkoszować się ciszą przy lekturze porannej gazety. więcej »
Jak poprawić koncentrację i uważność naszego dziecka?

Jak poprawić koncentrację i uważność naszego dziecka?

Dzisiejsze dzieci, niestety od najmłodszych lat, są przebodźcowane. Tablet, telefon, krzykliwe kreskówki są ich codziennością. My dorośli coraz chętniej sięgamy po filozofię slow w jedzeniu, życiu, podróżach - pomóżmy zatem także dzieciom wprowadzić ją do ich życia! więcej »
Okres dojrzewania u dziewcząt? jak rozmawiać z dorastającą córką?

Okres dojrzewania u dziewcząt? jak rozmawiać z dorastającą córką?

Pokwitanie u dziewcząt rozpoczyna się między 8. a 13. rokiem życia. To czas, kiedy dojrzewają jajeczka i dochodzi do ich uwolnienia. Rozpoczyna się produkcja estrogenu, który sprawia, że ciało Twojej córki się zmienia. Po to, żeby w przyszłości mogła zostać matką. Jakie zmiany będzie przechodziła Twoja córka? Jak rozmawiać o dojrzewaniu, o czym mówić swojej nastolatce i w jaki sposób? więcej »
6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

6. MFF Kino Dzieci to nie tylko filmy. Sprawdźcie najważniejsze wydarzenia nadchodzącego festiwalu! więcej »
Jak zamówić kuriera?

Jak zamówić kuriera?

Obecnie zakupy przez internet to codzienność - każdy na pewno otrzymał kiedyś przesyłkę kurierską. Zamówienie kuriera jest równie proste. Całość zajmie co najwyżej parę minut. Przejdź zatem z nami proces zamawiania krok po kroku. więcej »
Przegląd fotelików RWF

Przegląd fotelików RWF

Mity dotyczące wożenia maluchów tyłem do kierunku jazdy ciągle funkcjonują. Foteliki typu RWF, czyli tyłem do kierunku jazdy wciąż jednak zwyciężają w testach bezpieczeństwa. Jakie foteliki tego typu proponują nam światowi producenci? więcej »
Strach przed szkołą

Strach przed szkołą

Kiedy niechęć do szkoły przeradza się w lęk, warto poszukać odpowiedzi na pytanie, co kryje się za nadmiernym strachem naszej pociechy, i jakie kroki możemy podjąć, by się z nim rozprawić. więcej »
Angielski dla dwulatków? Czy to ma sens?

Angielski dla dwulatków? Czy to ma sens?

Dlaczego zdecydowałam się zapisać moje dziecko na zajęcia językowe w wieku 2 lat? Czy naprawdę "zabrałam mu dzieciństwo"? Czego można się spodziewać po kursach językowych dla najmłodszych? Na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Dzieci Recenzują

Temat na Czasie

Dlaczego od 4. roku życia?

Dlaczego od 4. roku życia?

Warto, żeby dzieci się ruszały, rozwijały swoje zainteresowania, nabywały nowych umiejętności nie tyle nawet piłkarskich, ale takie społecznych, jak współpraca z innymi dziećmi, słuchanie...  

Temat na Czasie!

Teddy Eddie - Angielski dla dzieci

Ambitne i niebanalne zajęcia języka angielskiego dla dzieci? Poznaj metodę TEDDY EDDIE! Nauka odbywa się w formie zabawy w niewielkich grupach. Dzieci kochają dynamiczne lekcje, a rodzice doceniają bogaty program i rzetelne raporty o postępach.   

Czasopismo Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019