Warszawa

Pozytywny wynik testu ciążowego? Czas na pierwsze USG

Pozytywny wynik testu ciążowego? Czas na pierwsze USG

Test ciążowy pokazał dwie kreski? Wszystko wskazuje na to, że już za kilka miesięcy będziesz mamą. Aby to potwierdzić, warto udać się do ginekologa. Sprawdź, kiedy umówić się na wizytę i czego się możesz spodziewać.

 

Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, każda kobieta powinna mieć wykonane trzy badania USG w okresie oczekiwania na dziecko. Jak wynika z zaleceń, pierwsze z nich powinno odbyć się około 11. tygodnia ciąży. Warto jednak mieć świadomość, że USG można wykonać dużo wcześniej, np. gdy rozpocznie się 6. tydzień ciąży.

 

Pierwsze USG – kiedy należy się zgłosić?

 

Większość kobiet, która ujrzała na teście ciążowym dwie kreski, najchętniej od razu udałyby się do ginekologa na badanie USG. Zwykle to jednak za wcześnie – szczególnie jeśli test był wykonywany w dniu spodziewanej miesiączki. O ile badanie USG finansowane przez NFZ możesz wykonać dopiero po 11. tygodniu ciąży, o tyle badanie USG w ramach prywatnej wizyty można przeprowadzić już w 6.-8. tygodniu ciąży. 

 

Jaki jest cel pierwszego USG?

 

Pierwsze badanie USG jest wykonywane sondą dopochwową – na tym etapie USG powłok brzusznych nie da żadnego wyraźnego obrazu.

Celem USG jest:

  • określenie umiejscowienia zarodka,
  • ocena wieku ciążowego,
  • ustalenie szacowanego terminu porodu,
  • ocena liczby zarodków, kosmówek i owodni.

 

Badanie USG w ramach prywatnej wizyty warto wykonać ok. 6. tygodnia wówczas, gdy istnieje ryzyko ciąży pozamacicznej. Na tym etapie będzie można sprawdzić umiejscowienie zarodka. Czasami bowiem zdarza się, że ulokuje się w innym miejscu niż jama macicy, np. w jajowodach.

 

USG wykonywane w 8. tygodniu ciąży lub później daje znacznie szerszy obraz. Pozwala nie tylko ocenić wiek ciążowy, określić lokalizację zarodka, ale również zobaczyć i usłyszeć bijące serce.

 

Jak przygotować się do badania USG?

 

Pierwsze badanie USG, podobnie jak każde kolejne, w zasadzie nie wymaga specjalnych przygotowań. Należy zatem postępować dokładnie tak jak w przypadku każdej innej wizyty ginekologicznej.

Jedyne, o czym należy pamiętać w przypadku badania USG przezpochwowego, to o opróżnieniu pęcherza moczowego. Wypełniony, może zasłaniać obraz macicy.

 

 Które USG są refundowane?

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda kobieta ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w okresie ciąży. Obejmuje ona nie tylko standardowe wizyty u ginekologa, ale również trzy bezpłatne badania USG. Należy je wykonać:

między 11. a 14. tygodniem ciąży,

 

  • między 21. a 26. tygodniem ciąży,
  • między 27. a 32. tygodniem ciąży[1].

 

Pierwsze ważne USG w ciąży – USG genetyczne

 

Wcale nie musisz decydować się na USG w 6.- 8. tygodniu ciąży. Bardzo dużą rolę odgrywa tzw. USG genetyczne, które zaleca się wykonać między 11. a 14. tygodniem ciąży. I to właśnie je możesz potraktować jako pierwsze najważniejsze badanie.

 

USG genetyczne jest nieinwazyjnym przesiewowym badaniem wykonywanym w ramach diagnostyki prenatalnej. Jego celem jest ocena płodu pod kątem wad genetycznych wynikających z aberracji chromosomów: zespołu Downa, zespołu Turnera, zespołu Edwardsa. Badanie polega na ocenie przezierności karkowej (NT) oraz obecności kości nosowej. Ponadto umożliwia ocenę budowy głowy, tułowia i narządów wewnętrznych.

 

Badanie USG w ciąży – czy jest bezpieczne?

 

Wiele kobiet ma obawy związane z bezpieczeństwem USG – boją się, że ultradźwięki mogą zaszkodzić dziecku. Warto pamiętać, że badania ultrasonograficzne są bezpieczne. Nie stanowią zagrożenia, dlatego mogą być powtarzane nawet raz w miesiącu. Nie istnieją bowiem żadne doniesienia, które wskazywałyby na ryzyko dla płodu.

 

Trzeba mieć świadomość, że badanie USG jest całkowicie bezinwazyjne. Obraz uzyskiwany jest niesłyszalnymi falami dźwiękowymi, nie promieniowaniem. Dlatego, w przeciwieństwie do np. badań rentgenowskich, nie oddziałuje na dziecko.

 

Pierwsze USG to dopiero początek badań

 

Niezależnie od tego, czy pierwsze USG wykonujesz w 6. tygodniu ciąży, czy nieco później, takie badanie to dopiero początek. Na pierwszej wizycie ginekologicznej otrzymasz skierowanie na wiele badań dodatkowych – obowiązkowych i zalecanych. Wszystkie należy wykonać do 10. tygodnia ciąży, dlatego pierwsza wizyta w gabinecie powinna odbyć się nie później niż w tym okresie.

 

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna poddać się takim badaniom jak:

 

  • grupa krwi z czynnikiem Rh,
  • przeciwciała odpornościowe – anty Rh,
  • cytologia,
  • morfologia,
  • badanie moczu,
  • oznaczenie poziomu glukozy we krwi na czczo,
  • badanie w kierunku przeciwciał różyczki,
  • badanie w kierunku przeciwciał toksoplazmozy,
  • WR (odczyn Wassermanna),
  • badanie w kierunku HIV.

 

Ponadto ocenie podlega pH wydzieliny pochwowej oraz badanie piersi.

Z pierwszym badaniem USG nie należy się spieszyć. Nie ma sensu umawiać się na wizytę zbyt wcześnie, np. gdy minie zaledwie kilka dni od terminu spodziewanej miesiączki. Na tym etapie nawet najbardziej czuła aparatura do USG nic nie wykaże.

 

[1] http://www.femmed.com.pl/wp-content/uploads/2013/02/rekomendacjaopiekaprzedporodowa.pdf

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć