Strefa rodzica » Artykuły » Pozytywny wynik testu ciążowego? Czas na pierwsze USG

Pozytywny wynik testu ciążowego? Czas na pierwsze USGpowiększ

Pozytywny wynik testu ciążowego? Czas na pierwsze USG

Test ciążowy pokazał dwie kreski? Wszystko wskazuje na to, że już za kilka miesięcy będziesz mamą. Aby to potwierdzić, warto udać się do ginekologa. Sprawdź, kiedy umówić się na wizytę i czego się możesz spodziewać.

 

Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, każda kobieta powinna mieć wykonane trzy badania USG w okresie oczekiwania na dziecko. Jak wynika z zaleceń, pierwsze z nich powinno odbyć się około 11. tygodnia ciąży. Warto jednak mieć świadomość, że USG można wykonać dużo wcześniej, np. gdy rozpocznie się 6. tydzień ciąży.

 

Pierwsze USG – kiedy należy się zgłosić?

 

Większość kobiet, która ujrzała na teście ciążowym dwie kreski, najchętniej od razu udałyby się do ginekologa na badanie USG. Zwykle to jednak za wcześnie – szczególnie jeśli test był wykonywany w dniu spodziewanej miesiączki. O ile badanie USG finansowane przez NFZ możesz wykonać dopiero po 11. tygodniu ciąży, o tyle badanie USG w ramach prywatnej wizyty można przeprowadzić już w 6.-8. tygodniu ciąży. 

 

Jaki jest cel pierwszego USG?

 

Pierwsze badanie USG jest wykonywane sondą dopochwową – na tym etapie USG powłok brzusznych nie da żadnego wyraźnego obrazu.

Celem USG jest:

 • określenie umiejscowienia zarodka,
 • ocena wieku ciążowego,
 • ustalenie szacowanego terminu porodu,
 • ocena liczby zarodków, kosmówek i owodni.

 

Badanie USG w ramach prywatnej wizyty warto wykonać ok. 6. tygodnia wówczas, gdy istnieje ryzyko ciąży pozamacicznej. Na tym etapie będzie można sprawdzić umiejscowienie zarodka. Czasami bowiem zdarza się, że ulokuje się w innym miejscu niż jama macicy, np. w jajowodach.

 

USG wykonywane w 8. tygodniu ciąży lub później daje znacznie szerszy obraz. Pozwala nie tylko ocenić wiek ciążowy, określić lokalizację zarodka, ale również zobaczyć i usłyszeć bijące serce.

 

Jak przygotować się do badania USG?

 

Pierwsze badanie USG, podobnie jak każde kolejne, w zasadzie nie wymaga specjalnych przygotowań. Należy zatem postępować dokładnie tak jak w przypadku każdej innej wizyty ginekologicznej.

Jedyne, o czym należy pamiętać w przypadku badania USG przezpochwowego, to o opróżnieniu pęcherza moczowego. Wypełniony, może zasłaniać obraz macicy.

 

 Które USG są refundowane?

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda kobieta ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w okresie ciąży. Obejmuje ona nie tylko standardowe wizyty u ginekologa, ale również trzy bezpłatne badania USG. Należy je wykonać:

między 11. a 14. tygodniem ciąży,

 

 • między 21. a 26. tygodniem ciąży,
 • między 27. a 32. tygodniem ciąży[1].

 

Pierwsze ważne USG w ciąży – USG genetyczne

 

Wcale nie musisz decydować się na USG w 6.- 8. tygodniu ciąży. Bardzo dużą rolę odgrywa tzw. USG genetyczne, które zaleca się wykonać między 11. a 14. tygodniem ciąży. I to właśnie je możesz potraktować jako pierwsze najważniejsze badanie.

 

USG genetyczne jest nieinwazyjnym przesiewowym badaniem wykonywanym w ramach diagnostyki prenatalnej. Jego celem jest ocena płodu pod kątem wad genetycznych wynikających z aberracji chromosomów: zespołu Downa, zespołu Turnera, zespołu Edwardsa. Badanie polega na ocenie przezierności karkowej (NT) oraz obecności kości nosowej. Ponadto umożliwia ocenę budowy głowy, tułowia i narządów wewnętrznych.

 

Badanie USG w ciąży – czy jest bezpieczne?

 

Wiele kobiet ma obawy związane z bezpieczeństwem USG – boją się, że ultradźwięki mogą zaszkodzić dziecku. Warto pamiętać, że badania ultrasonograficzne są bezpieczne. Nie stanowią zagrożenia, dlatego mogą być powtarzane nawet raz w miesiącu. Nie istnieją bowiem żadne doniesienia, które wskazywałyby na ryzyko dla płodu.

 

Trzeba mieć świadomość, że badanie USG jest całkowicie bezinwazyjne. Obraz uzyskiwany jest niesłyszalnymi falami dźwiękowymi, nie promieniowaniem. Dlatego, w przeciwieństwie do np. badań rentgenowskich, nie oddziałuje na dziecko.

 

Pierwsze USG to dopiero początek badań

 

Niezależnie od tego, czy pierwsze USG wykonujesz w 6. tygodniu ciąży, czy nieco później, takie badanie to dopiero początek. Na pierwszej wizycie ginekologicznej otrzymasz skierowanie na wiele badań dodatkowych – obowiązkowych i zalecanych. Wszystkie należy wykonać do 10. tygodnia ciąży, dlatego pierwsza wizyta w gabinecie powinna odbyć się nie później niż w tym okresie.

 

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna poddać się takim badaniom jak:

 

 • grupa krwi z czynnikiem Rh,
 • przeciwciała odpornościowe – anty Rh,
 • cytologia,
 • morfologia,
 • badanie moczu,
 • oznaczenie poziomu glukozy we krwi na czczo,
 • badanie w kierunku przeciwciał różyczki,
 • badanie w kierunku przeciwciał toksoplazmozy,
 • WR (odczyn Wassermanna),
 • badanie w kierunku HIV.

 

Ponadto ocenie podlega pH wydzieliny pochwowej oraz badanie piersi.

Z pierwszym badaniem USG nie należy się spieszyć. Nie ma sensu umawiać się na wizytę zbyt wcześnie, np. gdy minie zaledwie kilka dni od terminu spodziewanej miesiączki. Na tym etapie nawet najbardziej czuła aparatura do USG nic nie wykaże.

 

[1] http://www.femmed.com.pl/wp-content/uploads/2013/02/rekomendacjaopiekaprzedporodowa.pdf


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Bydgoszcz na weekend więcej » x
Zobacz » Artykuły
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, w którym nie sposób się nudzić! Obojętnie czy ma się 5 lat czy 50. Przekonajcie się sami. więcej »
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Często w okresie wakacyjnym maluchy nudzą się. Zwłaszcza latem, warto zorganizować we właściwy sposób czas swoim pociechom, kiedy mają one przerwę od przedszkola czy szkoły. Możliwości jest bardzo dużo, jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie atrakcji dzieciom we własnym ogrodzie. więcej »
Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Która mama w dzisiejszych czasach nie posiada smartfona? Niewielkie urządzenie ma prawie każdy i coraz chętniej sięgamy po aplikacje na telefon ułatwiające codzienne obowiązki. Bankowość mobilna? Prawdziwy hit! Zakupy z dostawą do domu? Ultrawygoda! Dlaczego więc nie wprowadzić rodzicielstwa na nowoczesne tory? Usprawnij opiekę przy maluszku z dedykowaną aplikacją dla mam! więcej »
Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki
Patronat CzasDzieci.pl

Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki

Prezentujemy galerię zdjęć z wybuchowej komedii o najbardziej wyluzowanym konstruktorze świata... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie!

Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew. Nie przygotowujmy...  
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami!  

Weekend na Czasie

Wakacyjny weekend - 20-21 lipca 2019

Wakacyjny weekend - 20-21 lipca 2019

Tym razem polecamy Waszym dzieciom spotkania ze sztuką, językiem angielskim, przyrodą, teatrem i muzyką klasyczną.  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019