Strefa rodzica » Artykuły » Pozytywny wynik testu ciążowego? Czas na pierwsze USG

Pozytywny wynik testu ciążowego? Czas na pierwsze USGpowiększ

Pozytywny wynik testu ciążowego? Czas na pierwsze USG

Test ciążowy pokazał dwie kreski? Wszystko wskazuje na to, że już za kilka miesięcy będziesz mamą. Aby to potwierdzić, warto udać się do ginekologa. Sprawdź, kiedy umówić się na wizytę i czego się możesz spodziewać.

 

Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, każda kobieta powinna mieć wykonane trzy badania USG w okresie oczekiwania na dziecko. Jak wynika z zaleceń, pierwsze z nich powinno odbyć się około 11. tygodnia ciąży. Warto jednak mieć świadomość, że USG można wykonać dużo wcześniej, np. gdy rozpocznie się 6. tydzień ciąży.

 

Pierwsze USG – kiedy należy się zgłosić?

 

Większość kobiet, która ujrzała na teście ciążowym dwie kreski, najchętniej od razu udałyby się do ginekologa na badanie USG. Zwykle to jednak za wcześnie – szczególnie jeśli test był wykonywany w dniu spodziewanej miesiączki. O ile badanie USG finansowane przez NFZ możesz wykonać dopiero po 11. tygodniu ciąży, o tyle badanie USG w ramach prywatnej wizyty można przeprowadzić już w 6.-8. tygodniu ciąży. 

 

Jaki jest cel pierwszego USG?

 

Pierwsze badanie USG jest wykonywane sondą dopochwową – na tym etapie USG powłok brzusznych nie da żadnego wyraźnego obrazu.

Celem USG jest:

 • określenie umiejscowienia zarodka,
 • ocena wieku ciążowego,
 • ustalenie szacowanego terminu porodu,
 • ocena liczby zarodków, kosmówek i owodni.

 

Badanie USG w ramach prywatnej wizyty warto wykonać ok. 6. tygodnia wówczas, gdy istnieje ryzyko ciąży pozamacicznej. Na tym etapie będzie można sprawdzić umiejscowienie zarodka. Czasami bowiem zdarza się, że ulokuje się w innym miejscu niż jama macicy, np. w jajowodach.

 

USG wykonywane w 8. tygodniu ciąży lub później daje znacznie szerszy obraz. Pozwala nie tylko ocenić wiek ciążowy, określić lokalizację zarodka, ale również zobaczyć i usłyszeć bijące serce.

 

Jak przygotować się do badania USG?

 

Pierwsze badanie USG, podobnie jak każde kolejne, w zasadzie nie wymaga specjalnych przygotowań. Należy zatem postępować dokładnie tak jak w przypadku każdej innej wizyty ginekologicznej.

Jedyne, o czym należy pamiętać w przypadku badania USG przezpochwowego, to o opróżnieniu pęcherza moczowego. Wypełniony, może zasłaniać obraz macicy.

 

 Które USG są refundowane?

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda kobieta ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w okresie ciąży. Obejmuje ona nie tylko standardowe wizyty u ginekologa, ale również trzy bezpłatne badania USG. Należy je wykonać:

między 11. a 14. tygodniem ciąży,

 

 • między 21. a 26. tygodniem ciąży,
 • między 27. a 32. tygodniem ciąży[1].

 

Pierwsze ważne USG w ciąży – USG genetyczne

 

Wcale nie musisz decydować się na USG w 6.- 8. tygodniu ciąży. Bardzo dużą rolę odgrywa tzw. USG genetyczne, które zaleca się wykonać między 11. a 14. tygodniem ciąży. I to właśnie je możesz potraktować jako pierwsze najważniejsze badanie.

 

USG genetyczne jest nieinwazyjnym przesiewowym badaniem wykonywanym w ramach diagnostyki prenatalnej. Jego celem jest ocena płodu pod kątem wad genetycznych wynikających z aberracji chromosomów: zespołu Downa, zespołu Turnera, zespołu Edwardsa. Badanie polega na ocenie przezierności karkowej (NT) oraz obecności kości nosowej. Ponadto umożliwia ocenę budowy głowy, tułowia i narządów wewnętrznych.

 

Badanie USG w ciąży – czy jest bezpieczne?

 

Wiele kobiet ma obawy związane z bezpieczeństwem USG – boją się, że ultradźwięki mogą zaszkodzić dziecku. Warto pamiętać, że badania ultrasonograficzne są bezpieczne. Nie stanowią zagrożenia, dlatego mogą być powtarzane nawet raz w miesiącu. Nie istnieją bowiem żadne doniesienia, które wskazywałyby na ryzyko dla płodu.

 

Trzeba mieć świadomość, że badanie USG jest całkowicie bezinwazyjne. Obraz uzyskiwany jest niesłyszalnymi falami dźwiękowymi, nie promieniowaniem. Dlatego, w przeciwieństwie do np. badań rentgenowskich, nie oddziałuje na dziecko.

 

Pierwsze USG to dopiero początek badań

 

Niezależnie od tego, czy pierwsze USG wykonujesz w 6. tygodniu ciąży, czy nieco później, takie badanie to dopiero początek. Na pierwszej wizycie ginekologicznej otrzymasz skierowanie na wiele badań dodatkowych – obowiązkowych i zalecanych. Wszystkie należy wykonać do 10. tygodnia ciąży, dlatego pierwsza wizyta w gabinecie powinna odbyć się nie później niż w tym okresie.

 

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, każda kobieta spodziewająca się dziecka powinna poddać się takim badaniom jak:

 

 • grupa krwi z czynnikiem Rh,
 • przeciwciała odpornościowe – anty Rh,
 • cytologia,
 • morfologia,
 • badanie moczu,
 • oznaczenie poziomu glukozy we krwi na czczo,
 • badanie w kierunku przeciwciał różyczki,
 • badanie w kierunku przeciwciał toksoplazmozy,
 • WR (odczyn Wassermanna),
 • badanie w kierunku HIV.

 

Ponadto ocenie podlega pH wydzieliny pochwowej oraz badanie piersi.

Z pierwszym badaniem USG nie należy się spieszyć. Nie ma sensu umawiać się na wizytę zbyt wcześnie, np. gdy minie zaledwie kilka dni od terminu spodziewanej miesiączki. Na tym etapie nawet najbardziej czuła aparatura do USG nic nie wykaże.

 

[1] http://www.femmed.com.pl/wp-content/uploads/2013/02/rekomendacjaopiekaprzedporodowa.pdf


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Smaczne i zdrowe łakocie dla dzieci - poznaj... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Smaczne i zdrowe łakocie dla dzieci - poznaj najlepsze przepisy

Smaczne i zdrowe łakocie dla dzieci - poznaj najlepsze przepisy

Dzieci chętnie sięgają po słodkie przekąski, jednak nie wszystkie łakocie są dla nich zdrowe. Dowiedz się, jakie desery warto podawać najmłodszym, by zapewnić im zrównoważony rozwój. więcej »
"Panda i banda" autora "Madagaskaru" w kinach już od piątku 24 maja!
Patronat CzasDzieci.pl

"Panda i banda" autora "Madagaskaru" w kinach już od piątku 24 maja!

Nieprzypadkowo filmy wideo z pandami robią furorę w internecie. Bo czyż może być coś bardziej uroczego od małej pandy? Tym razem zagubiony futrzak trafi na duży ekran - będzie jednym z bohaterów filmu animowanego "Panda i banda" więcej »
Kampania Kolejowe ABC

Kampania Kolejowe ABC

To ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego. To także źródło wiedzy na temat sposobów właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. więcej »
Zapisz się na MamaGO Camp!

Zapisz się na MamaGO Camp!

Zastanawiasz się, jak wrócić do formy po urodzeniu dziecka? Chciałabyś zgubić kilogramy, które pojawiły się w czasie ciąży? Mamy dla Ciebie rozwiązanie. MamaGO Camp to obozy dla mam i dzieci, które zregenerują twoje ciało i duszę. więcej »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie? Jak sprawić, by się jej nie bało? więcej »
Co zrobić, by dzieci lepiej jadły?

Co zrobić, by dzieci lepiej jadły?

Dzieci często mają tendencję do podgryzania niezdrowych przekąsek. Lubują się też w wysokokalorycznych posiłkach, często zaliczanych do jedzenia śmieciowego. Są jednak sposoby na to, aby zachęcić ich do stopniowej zmiany złych nawyków żywieniowych. więcej »
Badania prenatalne - co powinnaś o nich wiedzieć?

Badania prenatalne - co powinnaś o nich wiedzieć?

Spodziewasz się dziecka i chcesz mieć pewność, że rozwija się prawidłowo? Zapoznaj się z badaniami, które pozwalają na ocenę ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych. Dowiedz się więcej o diagnostyce prenatalnej. więcej »
Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości

Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości

Co robić, aby nasze dziecko było szczęśliwe? Jak wzbudzić w nim zaufanie? Jak przygotować małego człowieka do mierzenia się z trudnościami, które na pewno w którymś momencie pojawią się w jego życiu? więcej »
Feluś Kocimiętki grasuje w markecie!

Feluś Kocimiętki grasuje w markecie!

To kolejny tom przygód wyjątkowego mruczka i jego małej przyjaciółki Ali. Ci, którzy już poznali tę niecodzienną parę, wiedzą, że ich relacja przepełniona jest ciepłem, miłością i dużą dawką dobrego humoru! Szczególnie interesujący jest fakt, że Feluś to kot... niewidzialny! więcej »
Jesteś dzieckiem? Nagraj płytę z Polskim Radiem Dzieciom!
Patronat CzasDzieci.pl

Jesteś dzieckiem? Nagraj płytę z Polskim Radiem Dzieciom!

Polskie Radio Dzieciom do 1 czerwca czeka na filmiki lub nagrania audio z piosenkami lub recytacjami uczestników w wieku do 13 lat. Najlepsze wybierze jury, w którym zasiada także m.in. Natalia Kukulska... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie?  

Festiwal na Czasie

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. PROGRAM

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. PROGRAM

Już w maju startuje największa dotąd impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. Zarezerwujcie czas na Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.  

Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

W kolejnej odsłonie ?polecanek? dla młodzieży chciałabym zwrócić uwagę na konkretny rodzaj książek. Mianowicie ? Antyutopie. Wiele tytułów z tego gatunku jest powszechnie znanych i doczekało...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019