Strefa rodzica » Artykuły » Świadczenia po urodzeniu dziecka - ile możesz dostać?

Świadczenia po urodzeniu dziecka - ile możesz dostać?powiększ

Świadczenia po urodzeniu dziecka - ile możesz dostać?

Przyjście dziecka na świat jest dla rodziców szalenie ważnym wydarzeniem. Stają przed nowymi wyzwaniami, na które nikt nie jest w stanie do końca w pełni się przygotować. Szybko okazuje się też, że utrzymanie noworodka jest dość kosztowne i nie przewidzieliśmy wszystkich wydatków. Po urodzeniu dziecka przysługują nam jednak pewne świadczenia. Jakie?

 

Wysokość becikowego

 

Becikowe jest jednorazową zapomogą, którą rodzice otrzymują z tytułu urodzenia się dziecka. W 2019 roku wynosi 1000 złotych. Nie przysługuje jednak wszystkim. Aby je otrzymać, muszą być spełnione pewne warunki. Becikowe może otrzymać rodzic noworodka, jego opiekun prawny lub opiekun faktyczny, który:

 

 • jest obywatelem RP; albo

 

 • jest cudzoziemcem, który jest obywatelem Unii Europejskiej lub państwa, które podpisało z Polską umowę o zabezpieczeniu społecznym z prawem do becikowego lub spełnia jeden z warunków: ma zezwolenie na pobyt stały, tytuł rezydenta długoterminowego UE, zezwolenie na pobyt czasowy w związku z pracą, zezwolenie na pobyt czasowy wynikający z udzielenia przez inne państwo UE zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego, ma status uchodźcy (lub ochronę uzupełniającą) lub posiada kartę pobytu z zapisem „dostęp do rynku pracy”;

 

 • wykazuje dochód na osobę mniejszy niż 1922 złote netto;

 

 • wykaże, że matka dziecka była pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu (nie dotyczy osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka, a także osób, które przysposobiły dziecko).

 

Jeśli spełniamy wszystkie warunki, musimy złożyć wniosek o becikowe w urzędzie gminy i czekać na decyzję urzędu. Możemy to zrobić najpóźniej do 12 miesięcy od urodzenia dziecka.

 

Kosiniakowe – świadczenia rodzicielskie

 

Tak zwane kosiniakowe jest rodzajem świadczenia rodzicielskiego. Jego nazwa pochodzi od nazwiska pomysłodawcy świadczenia – ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza. Wynosi 1000 złotych i jest wypłacane rodzicom, którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego, czyli są zatrudnieni na umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, umowa o dzieło). Świadczenie obejmuje też studentów czy bezrobotnych.

Może być wypłacane rodzicom (matka lub ojciec), faktycznemu opiekunowi dziecka, rodzinie zastępczej (poza zawodowymi rodzinami zastępczymi), osobie, która przysposobiła dziecko przed ukończeniem przez nie siódmego roku życia.

 

Kosiniakowe wypłaca się co miesiąc od momentu porodu:

 

 • na świat przyszło jedno dziecko: przez 52 tygodnie;

 

 • na świat przyszło dwoje dzieci: przez 65 tygodni;

 

 • w przypadku trojga dzieci: przez 67 tygodni;

 

 • czworo dzieci: przez 69 tygodni;

 

 • pięcioro dzieci i więcej: przez 71 tygodni.

 

Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek w zamieszkiwanej przez nas gminie w instytucji zajmującej się świadczeniami rodzinnymi lub przez Internet.

 

Program 500+

 

W obecnej formie zasiłek 500+ przyznawany jest na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. W szczególnych przypadkach dopuszczano przyznanie zasiłku przy pierwszym dziecku – jeśli dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekraczał 800 złotych lub 1200 złotych w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Od 1 lipca 2019 wchodzi w życie nowelizacja ustawy, która sprawi, że już po urodzeniu pierwszego dziecka będzie można otrzymywać zasiłek w wysokości 500 złotych, niezależnie od zamożności rodziców, ich sytuacji zawodowej.

 

Gdzie składamy wnioski? Możemy to zrobić w wyznaczonym miejscu w urzędzie gminy lub za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP.

 

Inne świadczenia na dziecko

 

Innymi możliwymi do otrzymania po urodzeniu dziecka świadczeniami są między innymi:

 

 • ulga podatkowa (choć to niezupełnie świadczenie)

Na pierwsze dziecko w wysokości 1112,04 zł, na drugie 1112,04 zł, na trzecie 2000,04 zł, a na czwarte 2700 zł;

 

 • zasiłek rodzinny

Dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 674 złote, w przypadku dzieci niepełnosprawnych 764 złote. Przy noworodku zasiłek rodzinny wynosi 95 zł miesięcznie.

 

 • świadczenia opiekuńcze

Między innymi: zasiłek pielęgnacyjny o wysokości 184,42 zł na niepełnosprawne dziecko, specjalny zasiłek opiekuńczy 620 zł (osoby, które nie mogą pracować w pełnym wymiarze przez wzgląd na opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem), świadczenie pielęgnacyjne 1583 zł dla rodziców, którzy są całkowicie pozbawieni możliwości podjęcia pracy z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.

 

Skąd wziąć pieniądze?

 

Może okazać się, że nie spełniamy warunków, które umożliwiłyby nam skorzystanie ze świadczeń oferowanych państwo, a odczuwamy, że zastrzyk gotówki wobec nowego wyzwania, jakim jest przyjście dziecka na świat, okaże się konieczny.

 

Co wówczas zrobić? Możemy zdecydować się na wzięcie pożyczki przez Internet. Firmy pożyczkowe są regulowane przez polskie prawo, bezpieczne i, co może okazać się dla nas kluczowe, działają  naprawdę szybko. Warto wspomnieć też, że istnieje nawet pożyczka przez aplikację mobilną, dzięki czemu mamy dostęp do dodatkowych środków z każdego miejsca.

 

Musimy doposażyć pokoik dla dziecka? Pominęliśmy na naszej liście zakupów parę niezbędnych akcesoriów, których cena mocno nas zaskoczyła? Okazało się, że otrzymany od znajomych wózek dla dziecka jednak nie do końca nam odpowiada? Jedno z dostępnych rozwiązań to pożyczka internetowa Zaplo (RRSO 78,6%). Szybko i sprawnie, w dodatku na jasnych zasadach zdobędziemy niezbędne środki na zorganizowanie jak najlepszych warunków dla naszej pociechy.

 

Jeśli nie pożyczka online, zostaje jeszcze wsparcie najbliższych. Często zdarza się jednak, że finanse stają się powodem nieporozumień, kłótni i niedomówień, co mocno rzutuje na dalsze relacje. Dobrze więc zastanowić się nad wszystkimi opcjami i wybrać tę najlepszą dla siebie i rodziny.

 

Artykuł sponsorowany przez ZAPLO sp. z o.o.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Smaczne i zdrowe łakocie dla dzieci - poznaj... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Smaczne i zdrowe łakocie dla dzieci - poznaj najlepsze przepisy

Smaczne i zdrowe łakocie dla dzieci - poznaj najlepsze przepisy

Dzieci chętnie sięgają po słodkie przekąski, jednak nie wszystkie łakocie są dla nich zdrowe. Dowiedz się, jakie desery warto podawać najmłodszym, by zapewnić im zrównoważony rozwój. więcej »
"Panda i banda" autora "Madagaskaru" w kinach już od piątku 24 maja!
Patronat CzasDzieci.pl

"Panda i banda" autora "Madagaskaru" w kinach już od piątku 24 maja!

Nieprzypadkowo filmy wideo z pandami robią furorę w internecie. Bo czyż może być coś bardziej uroczego od małej pandy? Tym razem zagubiony futrzak trafi na duży ekran - będzie jednym z bohaterów filmu animowanego "Panda i banda" więcej »
Kampania Kolejowe ABC

Kampania Kolejowe ABC

To ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego. To także źródło wiedzy na temat sposobów właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. więcej »
Zapisz się na MamaGO Camp!

Zapisz się na MamaGO Camp!

Zastanawiasz się, jak wrócić do formy po urodzeniu dziecka? Chciałabyś zgubić kilogramy, które pojawiły się w czasie ciąży? Mamy dla Ciebie rozwiązanie. MamaGO Camp to obozy dla mam i dzieci, które zregenerują twoje ciało i duszę. więcej »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie? Jak sprawić, by się jej nie bało? więcej »
Co zrobić, by dzieci lepiej jadły?

Co zrobić, by dzieci lepiej jadły?

Dzieci często mają tendencję do podgryzania niezdrowych przekąsek. Lubują się też w wysokokalorycznych posiłkach, często zaliczanych do jedzenia śmieciowego. Są jednak sposoby na to, aby zachęcić ich do stopniowej zmiany złych nawyków żywieniowych. więcej »
Badania prenatalne - co powinnaś o nich wiedzieć?

Badania prenatalne - co powinnaś o nich wiedzieć?

Spodziewasz się dziecka i chcesz mieć pewność, że rozwija się prawidłowo? Zapoznaj się z badaniami, które pozwalają na ocenę ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych. Dowiedz się więcej o diagnostyce prenatalnej. więcej »
Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości

Magia rodzicielstwa. Siedem kroków do wzajemnej bliskości

Co robić, aby nasze dziecko było szczęśliwe? Jak wzbudzić w nim zaufanie? Jak przygotować małego człowieka do mierzenia się z trudnościami, które na pewno w którymś momencie pojawią się w jego życiu? więcej »
Feluś Kocimiętki grasuje w markecie!

Feluś Kocimiętki grasuje w markecie!

To kolejny tom przygód wyjątkowego mruczka i jego małej przyjaciółki Ali. Ci, którzy już poznali tę niecodzienną parę, wiedzą, że ich relacja przepełniona jest ciepłem, miłością i dużą dawką dobrego humoru! Szczególnie interesujący jest fakt, że Feluś to kot... niewidzialny! więcej »
Jesteś dzieckiem? Nagraj płytę z Polskim Radiem Dzieciom!
Patronat CzasDzieci.pl

Jesteś dzieckiem? Nagraj płytę z Polskim Radiem Dzieciom!

Polskie Radio Dzieciom do 1 czerwca czeka na filmiki lub nagrania audio z piosenkami lub recytacjami uczestników w wieku do 13 lat. Najlepsze wybierze jury, w którym zasiada także m.in. Natalia Kukulska... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie?  

Festiwal na Czasie

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. PROGRAM

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. PROGRAM

Już w maju startuje największa dotąd impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. Zarezerwujcie czas na Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.  

Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

W kolejnej odsłonie ?polecanek? dla młodzieży chciałabym zwrócić uwagę na konkretny rodzaj książek. Mianowicie ? Antyutopie. Wiele tytułów z tego gatunku jest powszechnie znanych i doczekało...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019