Strefa rodzica » Artykuły » Świadczenia po urodzeniu dziecka - ile możesz dostać?

Świadczenia po urodzeniu dziecka - ile możesz dostać?powiększ

Świadczenia po urodzeniu dziecka - ile możesz dostać?

Przyjście dziecka na świat jest dla rodziców szalenie ważnym wydarzeniem. Stają przed nowymi wyzwaniami, na które nikt nie jest w stanie do końca w pełni się przygotować. Szybko okazuje się też, że utrzymanie noworodka jest dość kosztowne i nie przewidzieliśmy wszystkich wydatków. Po urodzeniu dziecka przysługują nam jednak pewne świadczenia. Jakie?

 

Wysokość becikowego

 

Becikowe jest jednorazową zapomogą, którą rodzice otrzymują z tytułu urodzenia się dziecka. W 2019 roku wynosi 1000 złotych. Nie przysługuje jednak wszystkim. Aby je otrzymać, muszą być spełnione pewne warunki. Becikowe może otrzymać rodzic noworodka, jego opiekun prawny lub opiekun faktyczny, który:

 

 • jest obywatelem RP; albo

 

 • jest cudzoziemcem, który jest obywatelem Unii Europejskiej lub państwa, które podpisało z Polską umowę o zabezpieczeniu społecznym z prawem do becikowego lub spełnia jeden z warunków: ma zezwolenie na pobyt stały, tytuł rezydenta długoterminowego UE, zezwolenie na pobyt czasowy w związku z pracą, zezwolenie na pobyt czasowy wynikający z udzielenia przez inne państwo UE zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego, ma status uchodźcy (lub ochronę uzupełniającą) lub posiada kartę pobytu z zapisem „dostęp do rynku pracy”;

 

 • wykazuje dochód na osobę mniejszy niż 1922 złote netto;

 

 • wykaże, że matka dziecka była pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu (nie dotyczy osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka, a także osób, które przysposobiły dziecko).

 

Jeśli spełniamy wszystkie warunki, musimy złożyć wniosek o becikowe w urzędzie gminy i czekać na decyzję urzędu. Możemy to zrobić najpóźniej do 12 miesięcy od urodzenia dziecka.

 

Kosiniakowe – świadczenia rodzicielskie

 

Tak zwane kosiniakowe jest rodzajem świadczenia rodzicielskiego. Jego nazwa pochodzi od nazwiska pomysłodawcy świadczenia – ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza. Wynosi 1000 złotych i jest wypłacane rodzicom, którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego, czyli są zatrudnieni na umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie, umowa o dzieło). Świadczenie obejmuje też studentów czy bezrobotnych.

Może być wypłacane rodzicom (matka lub ojciec), faktycznemu opiekunowi dziecka, rodzinie zastępczej (poza zawodowymi rodzinami zastępczymi), osobie, która przysposobiła dziecko przed ukończeniem przez nie siódmego roku życia.

 

Kosiniakowe wypłaca się co miesiąc od momentu porodu:

 

 • na świat przyszło jedno dziecko: przez 52 tygodnie;

 

 • na świat przyszło dwoje dzieci: przez 65 tygodni;

 

 • w przypadku trojga dzieci: przez 67 tygodni;

 

 • czworo dzieci: przez 69 tygodni;

 

 • pięcioro dzieci i więcej: przez 71 tygodni.

 

Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek w zamieszkiwanej przez nas gminie w instytucji zajmującej się świadczeniami rodzinnymi lub przez Internet.

 

Program 500+

 

W obecnej formie zasiłek 500+ przyznawany jest na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. W szczególnych przypadkach dopuszczano przyznanie zasiłku przy pierwszym dziecku – jeśli dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekraczał 800 złotych lub 1200 złotych w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Od 1 lipca 2019 wchodzi w życie nowelizacja ustawy, która sprawi, że już po urodzeniu pierwszego dziecka będzie można otrzymywać zasiłek w wysokości 500 złotych, niezależnie od zamożności rodziców, ich sytuacji zawodowej.

 

Gdzie składamy wnioski? Możemy to zrobić w wyznaczonym miejscu w urzędzie gminy lub za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP.

 

Inne świadczenia na dziecko

 

Innymi możliwymi do otrzymania po urodzeniu dziecka świadczeniami są między innymi:

 

 • ulga podatkowa (choć to niezupełnie świadczenie)

Na pierwsze dziecko w wysokości 1112,04 zł, na drugie 1112,04 zł, na trzecie 2000,04 zł, a na czwarte 2700 zł;

 

 • zasiłek rodzinny

Dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 674 złote, w przypadku dzieci niepełnosprawnych 764 złote. Przy noworodku zasiłek rodzinny wynosi 95 zł miesięcznie.

 

 • świadczenia opiekuńcze

Między innymi: zasiłek pielęgnacyjny o wysokości 184,42 zł na niepełnosprawne dziecko, specjalny zasiłek opiekuńczy 620 zł (osoby, które nie mogą pracować w pełnym wymiarze przez wzgląd na opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem), świadczenie pielęgnacyjne 1583 zł dla rodziców, którzy są całkowicie pozbawieni możliwości podjęcia pracy z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.

 

Skąd wziąć pieniądze?

 

Może okazać się, że nie spełniamy warunków, które umożliwiłyby nam skorzystanie ze świadczeń oferowanych państwo, a odczuwamy, że zastrzyk gotówki wobec nowego wyzwania, jakim jest przyjście dziecka na świat, okaże się konieczny.

 

Co wówczas zrobić? Możemy zdecydować się na wzięcie pożyczki przez Internet. Firmy pożyczkowe są regulowane przez polskie prawo, bezpieczne i, co może okazać się dla nas kluczowe, działają  naprawdę szybko. Warto wspomnieć też, że istnieje nawet pożyczka przez aplikację mobilną, dzięki czemu mamy dostęp do dodatkowych środków z każdego miejsca.

 

Musimy doposażyć pokoik dla dziecka? Pominęliśmy na naszej liście zakupów parę niezbędnych akcesoriów, których cena mocno nas zaskoczyła? Okazało się, że otrzymany od znajomych wózek dla dziecka jednak nie do końca nam odpowiada? Jedno z dostępnych rozwiązań to pożyczka internetowa Zaplo (RRSO 78,6%). Szybko i sprawnie, w dodatku na jasnych zasadach zdobędziemy niezbędne środki na zorganizowanie jak najlepszych warunków dla naszej pociechy.

 

Jeśli nie pożyczka online, zostaje jeszcze wsparcie najbliższych. Często zdarza się jednak, że finanse stają się powodem nieporozumień, kłótni i niedomówień, co mocno rzutuje na dalsze relacje. Dobrze więc zastanowić się nad wszystkimi opcjami i wybrać tę najlepszą dla siebie i rodziny.

 

Artykuł sponsorowany przez ZAPLO sp. z o.o.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Bydgoszcz na weekend więcej » x
Zobacz » Artykuły
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, w którym nie sposób się nudzić! Obojętnie czy ma się 5 lat czy 50. Przekonajcie się sami. więcej »
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Często w okresie wakacyjnym maluchy nudzą się. Zwłaszcza latem, warto zorganizować we właściwy sposób czas swoim pociechom, kiedy mają one przerwę od przedszkola czy szkoły. Możliwości jest bardzo dużo, jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie atrakcji dzieciom we własnym ogrodzie. więcej »
Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Która mama w dzisiejszych czasach nie posiada smartfona? Niewielkie urządzenie ma prawie każdy i coraz chętniej sięgamy po aplikacje na telefon ułatwiające codzienne obowiązki. Bankowość mobilna? Prawdziwy hit! Zakupy z dostawą do domu? Ultrawygoda! Dlaczego więc nie wprowadzić rodzicielstwa na nowoczesne tory? Usprawnij opiekę przy maluszku z dedykowaną aplikacją dla mam! więcej »
Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki
Patronat CzasDzieci.pl

Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki

Prezentujemy galerię zdjęć z wybuchowej komedii o najbardziej wyluzowanym konstruktorze świata... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

Weekend na Czasie

Wakacyjny weekend - 20-21 lipca 2019

Wakacyjny weekend - 20-21 lipca 2019

Tym razem polecamy Waszym dzieciom spotkania ze sztuką, językiem angielskim, przyrodą, teatrem i muzyką klasyczną.  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019