Strefa rodzica » Artykuły » Szczęśliwie ekologiczni, czyli jak uczyć dzieci podstawowych zasad ekologii!

Szczęśliwie ekologiczni, czyli jak uczyć dzieci podstawowych zasad ekologii!

Niewątpliwie coraz więcej mówi się dzisiaj o ekologii, ochronie środowiska i problemach globalizacyjnych, ponieważ to my, ludzie jesteśmy tych problemów bezpośrednią przyczyną, a zapewne te problemy nie znikną tak po prostu i nie wystarczy tylko o nich mówić. Dlatego zwracamy coraz większą uwagę na to jak możemy przyczynić się do poprawy kondycji naszej matki Ziemi, a przy tym jakości życia przyszłych pokoleń. Dla nas, osób dorosłych oczywistym jest, że kiedy pojawia się problem, gdzieś również leży tego przyczyna, lecz dla naszych dzieci nie jest to takie oczywiste, a u początków produkcji plastikowych opakowań i innych tworzyw sztucznych zapewne nikt nie przewidział przyszłego, ogólnoświatowego problemu, tych mających ułatwić nam życie, rzeczy.

 

 

Pozytywem jednak jest fakt, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z problemu nadmiaru śmieci i stara się coś z tym zrobić. Jednak to nasze dzieci są również „przyszłością świata”, dlatego uświadamianie ich o tym istotnym problemie to kluczowa kwestia dla nas rodziców. Podobnie jak wychowanie, czy zasada: „Proszę, przepraszam, dziękuję” dzieci wynoszą „z domu” więc to samo odnosi się do wychowania ekologicznego naszych pociech. Naszym zadaniem jest uświadamianie dzieci, że ekologia to nie chwilowy trend, a raczej sposób życia. Dzieci naśladują wzorce, czyli rodziców, dlatego bądźmy najlepszym dla nich przykładem ekologicznego podejścia.  Przede wszystkim „klasyka” czyli segregacja śmieci. Od najmłodszych lat uczmy dzieci segregacji, ponieważ w przyszłości, gdy podrosną będą robić to automatycznie. Kolejnym ważnym ekologicznym aspektem jest oszczędzanie mediów, czyli światła, wody czy gazu. Lecąca z kranu woda podczas mycia zębów czy zapalone światło w pokoju, z którego nikt nie korzysta, to z pozoru małe rzeczy, a w przeciągu kilku lat bardzo istotne ze względu na oszczędność zasobów naturalnych jak i pieniężnych naszych portfeli. Ważny jest również temat jedzenia, a dokładniej dobrej selekcji podczas zakupów. Będąc w sklepie wybierajmy zdrowe i najmniej przetworzone produkty, tym samym uświadamiając dziecko o szkodliwości długiej listy składników w produkcie. Jeśli również zamiast szybkiego batonika wybierzesz jakiś owoc,  będziesz wspaniałym przykładem i wzorem do naśladowania dla swojego dziecka.

 


Wszystkie te zasady brzmią wspaniale na papierze i wydają się z pozoru proste, ale w praktyce niestety często nie jest tak kolorowo, a zabiegany tryb życia nie pomaga w codziennych obowiązkach rodzica, dlatego z pomocą wychodzi nam naprzeciw wydawnictwo EGMONT, które oferuje naszym pociechom 2 najnowsze książki: Basia i śmieci autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak oraz Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw, która zawiera gry i zabawy, dzięki którym dzieci w praktyce mogą zobaczyć jak ważny wpływ mogą mieć na środowisko i jakie są podstawy ekologicznego życia. Książka zawiera również świetną grę planszową, w której dzieci samodzielnie wycinają ekologiczne pionki zamiast używać tych plastikowych. Znajduje się tam również wiele innych niespodzianek dla Waszych dzieciaków, a my zapewniamy, że na pewno nie będą się nudzić. Obie publikacje we wspaniały sposób obrazują dzieciom problem śmieci oraz tłumaczą najważniejsze zasady ekologii.

 

 

Książki swoją premierę będą miały 24 kwietnia, a my serdecznie polecamy Wam te książkowe pozycje.


Słów kilka o książkach:


Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw
Doskonała książka dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jeżeli ważna jest dla Ciebie ochrona środowiska i chcesz zaszczepić w swoim dziecku zdrowe, ekologiczne nawyki oraz pomóc mu zbudować świadomość ekologiczną, przeczytajcie razem tę książkę, grajcie w gry i rozwiązujcie quizy.
„Księga” zawiera gry i zabawy, dzięki którym dzieci na wesoło poznają zasady ekologicznego życia. Dowiedzą się, dlaczego tak ważna jest ochrona przyrody i jak należy oszczędzać wodę i energię. Otwierając kolejne okienka maluchy odkrywają nowe ciekawostki. Tekturowe strony są wygodne dla małych rączek, a ilustracje piękne i kolorowe.

 

Basia i śmieci
Tym razem mała Basia mierzy się z wielkim problemem zaśmiecenia środowiska. „Myślałaś kiedyś o tym, że jesteś wielorybem?” – pyta mamę Basia. Od tego przewrotnego pytania zaczyna się rozmowa o ekologii i brudnej stronie współczesnego świata. „Bo wieloryby nie mogą jeść torebek” – słusznie zauważa Basia. Dziewczynka odkrywa, że świat wokół niej nie jest tak różowy i wszyscy mamy za uszami. Używamy foliowych torebek, plastikowych opakowań, słomek. Krótko mówiąc, śmiecimy.


Lubisz CzasDzieci.pl?
Zobacz także: Badanie czystości pochwy - co wykrywa i jak... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Badanie czystości pochwy - co wykrywa i jak się do niego przygotować?

Badanie czystości pochwy - co wykrywa i jak się do niego przygotować?

Zakażenia bakteryjne i grzybicze są niezwykle częstymi kobiecymi infekcjami. Jeżeli lekarz zaobserwuje stan zapalny lub też wywiad wskaże jego podejrzenie, zalecenie wykonania badania czystości pochwy jest jak najbardziej zasadne. Co dokładnie sprawdza owo badanie i jak się do niego przygotować? więcej »
Co ucieszy twoje dziecko? Zabawki dla dzieci, które pokocha każdy maluch

Co ucieszy twoje dziecko? Zabawki dla dzieci, które pokocha każdy maluch

Dzieci uwielbiają zabawę. Mimo olbrzymiej wyobraźni, która pozwala nieraz zrobić "coś z niczego" i spędzić miło czas z lalką z gałganków lub piramidą z puszek, większość z nich wciąż marzy o gotowych pluszakach czy klockach dla dzieci. więcej »
Zabierz dziecko na wakacje do Legolandu i przeżyj przygodę na promie!

Zabierz dziecko na wakacje do Legolandu i przeżyj przygodę na promie!

Położony w Danii park rozrywki Legoland to wyjątkowe miejsce, w którym wszystko zbudowane jest z kultowych klocków Lego. Uwielbiają je nie tylko dzieci, ale także dorośli, dlatego wycieczka do tej krainy może być ciekawym przeżyciem zarówno dla najmłodszych, jak i tych trochę starszych. Jak ją zorganizować, by wszyscy świetnie się bawili? Najlepiej wybrać pełen atrakcji prom! więcej »
Wyprawka dla noworodka - lista rzeczy, które powinny się w niej znaleźć

Wyprawka dla noworodka - lista rzeczy, które powinny się w niej znaleźć

Narodziny dziecka to jedno z najwspanialszych i najbardziej wyjątkowych wydarzeń w życiu młodych rodziców. Aby w pełni cieszyć się cudem narodzin własnego maluszka, warto odpowiednio wcześnie przygotować sobie listę rzeczy, o które należy zadbać jeszcze zanim pojawi się na świecie więcej »
Dni wolne w roku szkolnym 2019/2020

Dni wolne w roku szkolnym 2019/2020

Ze względu na zbliżający się koniec wakacji sporządziliśmy dla Was zestawienie dni wolnych od zajęć w przyszłym roku szkolnym 2019/2020. więcej »
Powrót do Przyjaciół

Powrót do Przyjaciół

Dni stają się coraz krótsze, noce coraz chłodniejsze, a liście na drzewach zmieniają swój odcień z intensywnie zielonego na żółtawo-pomarańczowy - to znak, że nadciąga czas, który najchętniej odłożylibyśmy na nieco później... więcej »
Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

Jak wybrać biurko, plecak, śniadaniówkę?

Nasz pierwszak jest jeszcze małym dzieckiem. Książki, zeszyty, piórnik, drugie śniadanie, ulubiony pluszak ? wszystko to sporo waży... więcej »
Zostań głosem Cartoon Network!

Zostań głosem Cartoon Network!

Cartoon Network ogłasza konkurs promujący nowe odcinki popularnych kreskówek "Atomówki" oraz "Między nami, Misiami!", skierowany do wszystkich dzieci, które mają ochotę spróbować swoich sił w dubbingu. więcej »
Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Powrót do szkoły. Jak przygotować dziecko?

Wakacje powoli się kończą i pewnie coraz częściej myślisz o powrocie Twojego dziecka do szkoły. Jak przygotować siebie i dziecko oraz nie ulec wrześniowemu zamieszaniu? więcej »
Pierwszy raz w przedszkolu

Pierwszy raz w przedszkolu

Niebawem zacznie się nowy rok szkolny, także dla maluchów. W artykule piszemy o tych, które właśnie zaczynają swoją przygodę z przedszkolem. więcej »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019