Warszawa

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jednak po czasie odpoczynku należy sumiennie odrobić lekcje. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością? Czy to w ogóle możliwe?

 

Zobacz jak w kilku prostych krokach możesz przekonać dziecko, że uczenie się jest fajne!

 

1/10
1/10
Naucz dziecko aktywnego uczenia

Nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę jest najefektywniejsza. Możesz zatem spróbować odpytać dziecko z danych zagadnień podczas gry w piłkę czy badmingtona, co ułatwi mu ich lepsze zapamiętanie lub nauczyć go wiersza podczas innych aktywności np. jazdy na rowerze czy zabawy na huśtawce.

2/10
2/10
Zadbaj o spokój w czasie odrabiania lekcji

W czasie gdy dziecko skupia się nauce wyłącz telewizor, telefon, schowaj zabawki. Nic nie powinno gdy w tym momencie rozpraszać.

3/10
3/10
Ustalaj limity w oglądaniu telewizji, gry na playstation czy używaniu internetu do zabaw

Dzieci zwykle przeznaczają na te aktywności więcej czasu niż na czytanie książek czy odrabiania lekcji.

4/10
4/10
Zapisz dziecko na korepetycje

Jeśli dziecko mimo twoich wysiłków nie radzi sobie w nauce może potrzebna być pomoc fachowca. Dodatkowe lekcje pozwolą podszkolić braki, co przełoży się lepsze wyniki w nauce a tym samym zmotywuje dziecko do pogłębiania wiedzy.

5/10
5/10
Pokazuj dziecku dobre przykłady

Pozytywne nastawienie do edukacji to połowa sukcesu. Obserwując osiągnięcia uczonych czy zwycięzców jakiś konkursów dzieci zyskują motywację do zgłębiania wiedzy. Rodzice powinni zatem pokazywać dobre wzorce nie tylko te książkowe, ale także te w najbliższym otoczeniu.

6/10
6/10
Zachęć dziecko do korzystania z biblioteki

Wiele z nich oferuje specjalne miejsca do nauki, więc dziecko może się tam często bardziej wyciszyć w niż w domu. Poza tym to nauczy go większej niezależności.

7/10
7/10
Postaraj się stworzyć komfortowe warunki do nauki

Dziecko chętniej będzie odrabiało lekcje przy biurku jeśli miejsce to będzie mu się kojarzyło z przyjemnością. Postaraj się, aby biurowe gadżety takie jak np. pojemniki na długopisy były atrakcyjne wizualnie. Na ścianie nad biurkiem może zawisnąć tablica z osiągnięciami w nauce, by motywować dziecko w czasie pracy. Kluczowym elementem jest także wygodny fotel biurowy czy krzesełko.

8/10
8/10
Edukacyjny czas razem

Wizyta w zoo, muzeum, galerii sztuki czy teatrze to dla dzieci nowe doświadczenia, a wraz z nimi nabywanie wiedzy i rozwijanie swojej inteligencji. Weekend jest doskonałą okazją, by nadrobić zaległości w tej dziedzinie w gronie rodzinnym.

9/10
9/10
Dużo czytaj

Nie bez powodu od wielu lat można zauważyć wiele kampanii związanych z tematem czytania dzieciom już od najmłodszych lat. Takie działanie rozwija ich wrażliwość emocjonalną, wyobraźnie i inteligencję, a także przyspiesza zdolność uczenia się.

10/10
10/10
Bądź na bieżąco z problemami w szkole

Systematycznie pytaj nauczyciela o postępy dziecka w nauce. Zadawaj pytania, by dowiedzieć się co mogłoby poprawić, jakie zagadnienia lubi najbardziej, co sprawia mu największy kłopot.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć