Strefa rodzica » Artykuły » Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobówpowiększ

Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Im wcześniej, tym lepiej

 

Nie, nie chodzi o to, by do przedszkola posyłać już dwulatka, ale by opowiadać o przedszkolu dużo, często i przy każdej okazji. Najlepiej podkreślać pozytywy. W umyśle malucha przedszkole będzie się jawiło jako miejsce ciekawe, wesołe, zabawne – jednym słowem takie, do którego chce się iść. Dzieci chętnie słuchają wspomnień rodziców, warto to wykorzystać, by opowiedzieć o swoim przedszkolu. Co prawda czasy się nieco zmieniły, przedszkola też, więc niektóre fakty można pominąć – na przykład kożuchy na zupie mlecznej. Za to warto podkreślić, że było dużo zabawek i wszystkimi można było się bawić.

 

Odwiedziny w przedszkolu

 

Co prawda większość przedszkoli organizuje dni adaptacyjne dla nowych przedszkolaków, ale na ogół ograniczają się one do kilku krótkich spotkań. Jeśli twoje dziecko należy do grupy tych, które potrzebują dłuższego oswajania z przedszkolem, spróbuj wybrać się w odwiedziny do placówki, do której dostało się twoje dziecko. Warto wcześniej przedyskutować tę sprawę z dyrekcją – przedszkola są placówkami zamkniętymi i nie da się do nich wejść bez upoważnienia. Być może będzie trzeba uzgodnić termin, jeśli takich potrzebujących dzieci będzie więcej. Na początek może to być spotkanie z dziećmi na placu zabaw, później można odwiedzić przedszkolaki podczas zajęć. Oczywiście rodzic nie może przedszkola opuścić, to on odpowiada za swoje dziecko.

 

Niania

 

Jeśli największym problemem dziecka jest rozstanie z rodzicami, warto tego rodzaju doznania stopniować. Zanim dziecko pójdzie do przedszkola, gdzie będzie musiało dzielić się nową ciocią z grupą innych przedszkolaków, można rozważyć zatrudnienie niani. To taka prywatna ciocia, która spędzi z dzieckiem kilka godzin dziennie, nie tylko w domu. Ważne, by niania zabrała dziecko na spacer, i pokazała mu, że może bezpiecznie wyjść z domu, a gdy wróci, mama będzie tam na niego czekała. Niania w Warszawie ma do wyboru dużo ciekawych miejsc, które na pewno zainteresują malucha.

 

Jeśli niania i dziecko zostają w domu, warto by mama wyszła. Trening rozstawania się z rodzicami na kilka godzin to istotny wkład w przygotowanie malucha na pójście do przedszkola.

 

Nowe zasady

 

W domu dziecko ma rodziców na wyłączność. Praktycznie na nic nie musi czekać, wszystko dostaje zanim zdąży poprosić. Na wiele niedociągnięć rodzice przymykają oczy. W przedszkolu będzie inaczej. Zrozumienie i przyswojenie zasad szczególnie trudno przychodzi jedynakom, którzy nie muszą się dzielić rodzicami. Dlatego w ramach przygotowań do przedszkola, warto nauczyć dziecko, że:

 

– Posiłki zjadamy do końca – w przedszkolu nie będzie mamy i taty, którzy dojedzą. Przy okazji można wykorzenić ten nie najlepszy zwyczaj dojadania po dziecku.

 

– Pytamy, czy możemy iść do toalety. Co prawda w domu brzmi to nieco komicznie, ale w przedszkolu dziecko nie może wyjść z sali bez pytania. Jeśli w tym samym

czasie potrzebę zgłosi kilkoro dzieci, panie ustalą kolejność. Dlatego warto uczulić dziecko, by nie czekało z korzystaniem z toalety do ostatniej chwili.

 

– Zabawki odkładamy na miejsce. W przedszkolu nikt po dzieciach nie sprząta zabawek.

 

– Słuchamy, co mówi pani i wykonujemy polecenia. W ramach treningu dziecko powinno wykonywać proste polecenia rodziców.

 

Oczywiście w domu ten trening może przebiegać różnie, ale warto spróbować go wprowadzić. Wtedy nowe zasady przedszkolne nie będą wcale takie nowe. Dziecko nie tylko łatwiej się zaadaptuje, wzrośnie też jego poczucie bezpieczeństwa.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Bydgoszcz na weekend więcej » x
Zobacz » Artykuły
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, w którym nie sposób się nudzić! Obojętnie czy ma się 5 lat czy 50. Przekonajcie się sami. więcej »
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Często w okresie wakacyjnym maluchy nudzą się. Zwłaszcza latem, warto zorganizować we właściwy sposób czas swoim pociechom, kiedy mają one przerwę od przedszkola czy szkoły. Możliwości jest bardzo dużo, jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie atrakcji dzieciom we własnym ogrodzie. więcej »
Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Która mama w dzisiejszych czasach nie posiada smartfona? Niewielkie urządzenie ma prawie każdy i coraz chętniej sięgamy po aplikacje na telefon ułatwiające codzienne obowiązki. Bankowość mobilna? Prawdziwy hit! Zakupy z dostawą do domu? Ultrawygoda! Dlaczego więc nie wprowadzić rodzicielstwa na nowoczesne tory? Usprawnij opiekę przy maluszku z dedykowaną aplikacją dla mam! więcej »
Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki
Patronat CzasDzieci.pl

Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki

Prezentujemy galerię zdjęć z wybuchowej komedii o najbardziej wyluzowanym konstruktorze świata... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019