Strefa rodzica » Artykuły » Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobówpowiększ

Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Im wcześniej, tym lepiej

 

Nie, nie chodzi o to, by do przedszkola posyłać już dwulatka, ale by opowiadać o przedszkolu dużo, często i przy każdej okazji. Najlepiej podkreślać pozytywy. W umyśle malucha przedszkole będzie się jawiło jako miejsce ciekawe, wesołe, zabawne – jednym słowem takie, do którego chce się iść. Dzieci chętnie słuchają wspomnień rodziców, warto to wykorzystać, by opowiedzieć o swoim przedszkolu. Co prawda czasy się nieco zmieniły, przedszkola też, więc niektóre fakty można pominąć – na przykład kożuchy na zupie mlecznej. Za to warto podkreślić, że było dużo zabawek i wszystkimi można było się bawić.

 

Odwiedziny w przedszkolu

 

Co prawda większość przedszkoli organizuje dni adaptacyjne dla nowych przedszkolaków, ale na ogół ograniczają się one do kilku krótkich spotkań. Jeśli twoje dziecko należy do grupy tych, które potrzebują dłuższego oswajania z przedszkolem, spróbuj wybrać się w odwiedziny do placówki, do której dostało się twoje dziecko. Warto wcześniej przedyskutować tę sprawę z dyrekcją – przedszkola są placówkami zamkniętymi i nie da się do nich wejść bez upoważnienia. Być może będzie trzeba uzgodnić termin, jeśli takich potrzebujących dzieci będzie więcej. Na początek może to być spotkanie z dziećmi na placu zabaw, później można odwiedzić przedszkolaki podczas zajęć. Oczywiście rodzic nie może przedszkola opuścić, to on odpowiada za swoje dziecko.

 

Niania

 

Jeśli największym problemem dziecka jest rozstanie z rodzicami, warto tego rodzaju doznania stopniować. Zanim dziecko pójdzie do przedszkola, gdzie będzie musiało dzielić się nową ciocią z grupą innych przedszkolaków, można rozważyć zatrudnienie niani. To taka prywatna ciocia, która spędzi z dzieckiem kilka godzin dziennie, nie tylko w domu. Ważne, by niania zabrała dziecko na spacer, i pokazała mu, że może bezpiecznie wyjść z domu, a gdy wróci, mama będzie tam na niego czekała. Niania w Warszawie ma do wyboru dużo ciekawych miejsc, które na pewno zainteresują malucha.

 

Jeśli niania i dziecko zostają w domu, warto by mama wyszła. Trening rozstawania się z rodzicami na kilka godzin to istotny wkład w przygotowanie malucha na pójście do przedszkola.

 

Nowe zasady

 

W domu dziecko ma rodziców na wyłączność. Praktycznie na nic nie musi czekać, wszystko dostaje zanim zdąży poprosić. Na wiele niedociągnięć rodzice przymykają oczy. W przedszkolu będzie inaczej. Zrozumienie i przyswojenie zasad szczególnie trudno przychodzi jedynakom, którzy nie muszą się dzielić rodzicami. Dlatego w ramach przygotowań do przedszkola, warto nauczyć dziecko, że:

 

– Posiłki zjadamy do końca – w przedszkolu nie będzie mamy i taty, którzy dojedzą. Przy okazji można wykorzenić ten nie najlepszy zwyczaj dojadania po dziecku.

 

– Pytamy, czy możemy iść do toalety. Co prawda w domu brzmi to nieco komicznie, ale w przedszkolu dziecko nie może wyjść z sali bez pytania. Jeśli w tym samym

czasie potrzebę zgłosi kilkoro dzieci, panie ustalą kolejność. Dlatego warto uczulić dziecko, by nie czekało z korzystaniem z toalety do ostatniej chwili.

 

– Zabawki odkładamy na miejsce. W przedszkolu nikt po dzieciach nie sprząta zabawek.

 

– Słuchamy, co mówi pani i wykonujemy polecenia. W ramach treningu dziecko powinno wykonywać proste polecenia rodziców.

 

Oczywiście w domu ten trening może przebiegać różnie, ale warto spróbować go wprowadzić. Wtedy nowe zasady przedszkolne nie będą wcale takie nowe. Dziecko nie tylko łatwiej się zaadaptuje, wzrośnie też jego poczucie bezpieczeństwa.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski? więcej » x
Zobacz » Artykuły
Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Niechęć dziecka do jedzenia produktów mlecznych spędza sen z powiek wielu rodzicom. Maluch intensywnie się rozwija, dlatego chcemy dostarczyć jego ciału i umysłowi niezbędnych składników odżywczych. Jednak co zrobić (i czego nie robić), gdy nasza pociecha nie akceptuje mleka? Przede wszystkim: zachować spokój. I przeczytać ten artykuł! więcej »
Wyjątkowa rola dziadków w naszym życiu

Wyjątkowa rola dziadków w naszym życiu

Więź dziecka z dziadkami jest bardzo istotnym ogniwem zarówno dla historii rodziny, jak i osobistego rozwoju dziecka. Gorąco zachęcamy do umacniania międzypokoleniowych więzi poprzez wspólne uczestnictwo w wydarzeniach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej. więcej »
Kolonie i obozy letnie nowej generacji dla dzieci i młodzieży

Kolonie i obozy letnie nowej generacji dla dzieci i młodzieży

Oferta obozów letnich dla dzieci i młodzieży KOGIS jest już dostępna! Wybierz ulubioną tematykę wyjazdu i baw się nad pięknym morzem lub nad jednym z malowniczych jezior! więcej »
Szczęśliwie ekologiczni, czyli jak uczyć dzieci podstawowych zasad ekologii!

Szczęśliwie ekologiczni, czyli jak uczyć dzieci podstawowych zasad ekologii!

Nasze dzieci są "przyszłością świata", dlatego uświadamianie ich w kwestiach ekologii jest bardzo ważne. Z pomocą przychodzi wydawnictwo EGMONT, które oferuje naszym pociechom 2 najnowsze książki: Basia i śmieci autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak oraz Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw więcej »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Okazuje się, że nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Niektóre maluchy są szczególnie znudzone podczas posiłku, który przeciąga się w nieskończoność, a jedynym sposobem na jego zjedzenie jest włączenie bajki. Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! więcej »
Masza i Niedźwiedź. Historia pełna tajemnic
Patronat CzasDzieci.pl

Masza i Niedźwiedź. Historia pełna tajemnic

Zawsze marzyłeś o tym, by spotkać Maszę na żywo? A chciałbyś zobaczyć wszystkich bohaterów swojej ulubionej bajki i spędzić z nimi magiczne chwile? Już niebawem będzie to możliwe! więcej »
Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

Fototapeta dopasowana do wnętrza czyli czym kierować się podczas wyboru?

W jaki sposób dobrać fototapetę, by uzyskać wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni lub też przeciwnie ? nadać jej przytulnego klimatu? Czy każda fototapeta sprawdzi się w przypadku salonu? Podpowiadamy czym kierować się podczas wyboru opisywanego rozwiązania wnętrzarskiego.
więcej »
Magia wspólnych posiłków

Magia wspólnych posiłków

Wspólne posiłki na wczesnym etapie życia mają fundamentalne znaczenie dla dalszego rozwoju. więcej »
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję? więcej »
Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Recenzja aplikacji mobilnej Blix

Zastanawiasz się, czy warto zainstalować na swoim telefonie aplikację mobilną Blix? więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! Oto kilka sposobów na słodką zabawę z wykorzystaniem budyniowych słodkości!  
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję?  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

Wycieczka na Czasie

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Weekend za miastem. Konstancin-Jeziorna

Razem z nami odkryjcie uroki miasta-uzdrowiska oraz pobliskiego Lasu Kabackiego. Idealne na wiosenną lub letnią rodzinną wyprawę.  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019