Strefa rodzica » Artykuły » Jakie kosmetyki do kąpieli niemowląt wybrać?

Jakie kosmetyki do kąpieli niemowląt wybrać?powiększ

Jakie kosmetyki do kąpieli niemowląt wybrać?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

 

  • dlaczego kąpiel niemowlaka jest tak ważną częścią dnia,
  • jak pielęgnować skórę dziecka podczas kąpieli,
  • jakich kosmetyków dla niemowląt używać po kąpieli.

 

Kąpiel niemowlaka – nie chodzi tylko o czystość

 

Czynność, jaka spędza sen z powiek niektórym rodzicom, dla innych z kolei jest momentem budowania wyjątkowej więzi z maluchem. Kąpiel to nie tylko po prostu umycie skóry dziecka, ale potem przekształca się ona w pewien rytuał, do którego może być włączona cała rodzina.

Początkowo, kiedy mamy do czynienia z noworodkiem, cały proces zajmuje więcej czasu ze względu na szczególną ostrożność i brak wprawy. Z czasem, gdy już nabieramy pewności, a dziecko jest coraz starsze, kąpiel jest też czasem zabawy, relaksu i przygotowania do snu.

 

Pielęgnacja skóry niemowlaka podczas kąpieli

 

Kiedy malec jest jeszcze noworodkiem, mamy dość ograniczony wybór, jeśli chodzi o kosmetyki, jakie można stosować, ponieważ duża część z nich przeznaczona jest dopiero po pierwszym miesiącu życia. Należy więc zwracać szczególną uwagę na oznaczenia producentów, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na skórze.

W tym szczególnym czasie do kąpieli i mycia ciała można używać po prostu wody i przemywać skórę ręką, myjką lub nawet pieluszką tetrową (jeśli skóra noworodka jest zdrowa). Dobrze mieć w pogotowiu jednak preparaty do stosowania od 1. dnia życia.

W przypadku kosmetyków dla niemowląt (czyli po 28. dniu życia) istnieje już spory wybór produktów pielęgnacyjnych. Warto więc sprawdzać je i reagować, wybierając tylko to, co dla twojego dziecka jest najlepsze, a potem zostać przy ulubionych. Sprawdź np. kosmetyki dla niemowląt Yoskine.

 

Produkty do kąpieli dla niemowląt

 

Jeśli dziecko ma zdrową skórę, nie potrzebuje wiele, ponieważ noworodki czy niemowlaki nie brudzą się tak jak my czy starsze pociechy. Przed kąpielą możesz umyć dziecku twarz wacikiem namoczonym wodą, a oczy przemyć z pomocą jałowego gazika i soli fizjologicznej. Warto też wyczyścić uszy (tylko tę widoczną wydzielinę z zewnątrz) i okolicę za uszami.

 

Do kąpieli przygotuj wodę, która będzie miała około 35-37 stopni Celsjusza, a na dnie połóż np. tetrową pieluszkę i wlej do środka wodę na jakieś 10-15 cm. Na samym początku kąpiel powinna trwać zaledwie kilka minut, aby móc po prostu umyć skórę dziecka. Z czasem, kiedy będzie już potrafiło siedzieć i bawić się w wannie, może to trwać dłużej.

 

Jeśli maluch ma suchą skórę, możesz dolać odrobinę specjalnego płynu do kąpieli dla niemowląt. Istnieją na rynku takie produkty 2w1, których można używać też jako szamponu. Wtedy nie trzeba zużywać wielu opakowań, zwłaszcza że i tak rodzice posiadają często cały arsenał różnych awaryjnych preparatów pielęgnacyjnych i akcesoriów, wypełniających wszystkie szafki.

 

Warto na początku zaopatrzyć się np. w zestaw kosmetyków dla niemowląt do mycia i kąpieli, aby nie kupować wszystkiego osobno, a producenci i tak zazwyczaj wypuszczają całe serie uzupełniających się produktów.

 

Kosmetyki do pielęgnacji niemowląt po kąpieli

 

Tak naprawdę zdrowa skóra malucha nie potrzebuje dodatkowych kosmetyków (z wyjątkiem tych do okolicy pieluszkowej). Gdy dziecko przestaje być noworodkiem, a staje się niemowlęciem, zwykle nie ma już kikuta pępowinowego. Kiedy więc ta okolica jest już całkowicie zagojona, nie wymaga już aż tak szczególnej pielęgnacji jak wcześniej.

 

Przechodząc do dalszej pielęgnacji, jeśli maluch ma suchą skórę, możesz zastosować np. emulsję nawilżającą dla niemowląt. Na rynku są już takie preparaty bezpieczne dla dzieci od 1. dnia życia. W przypadku pojawienia się innych zmian na skórze warto zasięgnąć opinii specjalisty.

 

Jakie kosmetyki dla niemowlaka jeszcze warto ewentualnie wziąć pod uwagę? Przyjrzyj się buzi dziecka. Jeśli zauważasz, że jest ona sucha po kąpieli, możesz nałożyć na nią krem dostosowany do potrzeb tak małych dzieci.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 10 największych lęków najmłodszych więcej » x
Zobacz » Artykuły
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych lęków. więcej »
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość? więcej »
Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci, tworząc trwałe i piękne materiały edukacyjne. Są one stworzone zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje i zasób słownictwa, a także poszerzać wiedzę o świecie. więcej »
Europa w Polsce

Europa w Polsce

O Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni słyszeliśmy już niejednokrotnie - nie tylko ze względu na mnogość inicjatyw, jakie podejmują, ale także z racji tego, że są nasi - z Krakowa. więcej »
Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Rozwój dzieci przebiega w zawrotnym tempie! W związku z tym, potrzebne są im odpowiednie witaminy, które wesprą nie tylko codzienne funkcjonowanie, lecz także procesy zachodzące w dojrzewającym organizmie. Stąd też warto zaczerpnąć chociaż odrobinę wiedzy - które witaminy są szczególnie ważne i jakie znaczenie ma fakt, że niektóre z nich rozpuszczają się w wodzie, a inne w tłuszczach? więcej »
Obchody Światowego Dnia Mleka

Obchody Światowego Dnia Mleka

8 czerwca 2019 r. odbyły się obchody Światowego Dnia Mleka, którego inicjatorami były Centrum Tradycji Mleczarstwa-Muzeum Mleka w Grajewie i Miasto Grajewo. więcej »
Moda xxl - przygotuj się na lato!

Moda xxl - przygotuj się na lato!

Lato zbliża się wielkimi krokami, dlatego to ostatni dzwonek, by uzupełnić letnią garderobę. Nawet sukienki, spódnice, szorty, topy i koszulki przydadzą się każdej kobiecie bez względu na wiek i tuszę. więcej »
Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność to trzecia książka z serii, której bohaterami są dwa sympatyczne zwierzątka - Historyjka i Historyjek, narysowane przez legendarnego Bohdana Butenkę. więcej »
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Ten kto ma brata lub siostrę dobrze wie, że posiadanie rodzeństwa jest niezwykle piękne i cenne. Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju. więcej »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci. Przytulanie ich, zabieranie ze sobą podczas podróżowania czy nawet rozmawianie z ulubioną maskotką ma spory wpływ na to jak będą się rozwijać. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci.  

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019