Strefa rodzica » Artykuły » Rowerek biegowy ? czy warto w niego zainwestować?

Rowerek biegowy ? czy warto w niego zainwestować? powiększ

Rowerek biegowy ? czy warto w niego zainwestować?

Wszyscy chcemy, by nasze dzieci były zdrowe i szczęśliwe. Bezpiecznym sposobem na wyrobienie w nich korzystnych dla zdrowia nawyków, poprzez zapewnienie im odpowiedniej dawki ruchu i dobrej zabawy, jest jazda na biegowym rowerku. Okazuje się, że pozbawienie roweru pedałów może przynieść więcej korzyści niż mogłoby się komukolwiek wydawać.

 

Specjaliści są zgodni – jazda na biegowym rowerku jest dla małego dziecka zdrowa, bezpieczna i z wielu powodów korzystna. Psycholodzy podkreślają korzystny wpływ tej aktywności na rozwój takich kompetencji małego człowieka, jak poczucie, że daję radę, jestem naprawdę silny i odważny, kieruję przecież zupełnie sam prawdziwym pojazdem. Fizjolodzy zwracają uwagę na to, że naprzemiennie poruszając nogami, odpychając się od ziemi, dziecko tworzy w swoim mózgu nowe połączenia pomiędzy półkulami, co ma nieoceniony wpływ na rozwój, nawet kompetencji intelektualnych. Pediatrzy i pedagodzy dostrzegają, że codzienna dawka swobodnego, bezpiecznego ruchu wpływa korzystnie na sprawność fizyczną i odporność dziecka, ale też na jego poczucie szczęścia i zadowolenia. Rodzice, zwolnieni ze żmudnego i stresującego obowiązku nauczenia dziecka jazdy na tradycyjnym rowerze, też się cieszą, zwłaszcza że ich pociecha szczerze się cieszy z nowej, jeżdżącej zabawki. Dzieci natomiast, jako że uwielbiają wszystko, co jeździ, świetne się bawią, a przy okazji rozwijają tak przydatne w życiu umiejętności, jak choćby koordynację ruchową czy poczucie równowagi.

 

Czym się rożni rowerek biegowy od tradycyjnego?
Przede wszystkim tym, że nie posiada pedałów. Zbudowany jest z ramy, stalowej, aluminiowej lub drewnianej, kierownicy z wygodnymi uchwytami i wygodnego siodełka, znacznie obniżonego w stosunku do konstrukcji tradycyjnych rowerów, dzięki czemu dziecko, które na nim siedzi, może bez wysiłku postawić stopy na ziemi. Niektóre modele rowerków biegowych wyposażone są jeszcze w wygodny podnóżek, z którego dziecko skorzysta, gdy rozwinie już swoje umiejętności utrzymywania równowagi, oswoi się z prędkością i nauczy się precyzyjnie kierować swoim małym pojazdem. Jeszcze inne modele, dla nieco starszych użytkowników, posiadają też hamulec. I to wszystko – dziecko niczego więcej nie potrzebuje, żeby móc jeździć. Rama roweru biegowego ma inny kształt niż tradycyjnego, ma znacznie obniżoną tę część, gdzie zwykle przekracza się ją nogą. Zamiast napędzać go przy pomocy pedałów, dziecko tylko trzyma kierownicę i odpycha się od ziemi własnymi stopami. To działa! Nabyte umiejętności koordynacji ruchowej i utrzymywania równowagi podczas jazdy sprawiają, że przesiadka na tradycyjny rower staje się łatwa i naturalna. Ileż stresujących godzin treningu z rodzicem biegającym z wystającym z tyłu roweru kijem, ileż mniej strachu w dziecięcych oczach! I o ileż mniej niebezpiecznych upadków ze sporej wysokości rowerowego siodełka.

 

Dla kogo rowerek biegowy?
Producenci przygotowują sprzęt już dla 18-miesięcznych dzieci. Zwykle przygodę z rowerkiem biegowym rozpoczynają dwulatki, które już całkiem dobrze chodzą, biegają i skaczą. W tym wieku roznosi je energia, i jazda na bezpiecznym biegowym rowerku tę naturalną potrzebę ruchu zaspokaja. Rowerek biegowy jest też na tyle lekki, że dziecko da radę somo go utrzymać – zwykle waży około trzech, czterech kilogramów, zwłaszcza te wyposażone w aluminiową ramę są bardzo lekkie. Koła wykonane z pianki lub pompowane łatwo się prowadzi, wygodne uchwyty przy kierownicy pozwalają pewnie ją trzymać, a miękkie, regulowane siodełko daje konkretną podporę pod siedzeniem. Rowerek biegowy nie wymaga też od rodzica żadnych regulacji czy skomplikowanych operacji przy pomocy specjalistycznych narzędzi czy kluczy. To po prostu jeździ!

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Cudowna Autorka "Cudownego chłopaka" więcej » x
Zobacz » Artykuły
Cudowna Autorka "Cudownego chłopaka"

Cudowna Autorka "Cudownego chłopaka"

Rozmawiamy z R.J. Palacio o książce "Cudowny chłopak", jej ekranizacji, kampanii oraz Nowym Jorku. I przekonujemy się, że nie tylko pisze o byciu życzliwym. Sama jest chodzącym przykładem życzliwości. więcej »
Mamo, znajdź czas dla siebie!

Mamo, znajdź czas dla siebie!

Bycie mamą to trudne i odpowiedzialne zadanie, ale prawda jest taka, że żadna z kobiet nie zamieniłaby tego za nic na świecie. Musisz jednak pamiętać, że chociaż chcesz poświęcać każdą wolną chwilę swojemu dziecku, to nie możesz zapominać o tym, aby wygospodarować również odrobinę czasu dla siebie. więcej »
Wielki Finał Projektu "Zbieraj z klasą"
Patronat CzasDzieci.pl

Wielki Finał Projektu "Zbieraj z klasą"

Wielki Finał "Zbieraj z klasą" odbył się w środę, 15 maja 2019 r. w Hulakula Rozrywkowe Centrum Miasta w Warszawie... więcej »
Zabawki - sto powodów do uśmiechu

Zabawki - sto powodów do uśmiechu

Kochając dziecko, dbasz o jego potrzeby. Jedną z nich jest zabawa. Dzięki tej formie aktywności Twoja pociecha rozwija się prawidłowo, zwłaszcza że na każdym etapie życia towarzyszą jej zabawki. Są one konieczne do zdobywania wiedzy i umiejętności, a przy okazji stanowią źródło radości dla obdarowywanego szkraba. Mając to na uwadze, rozglądasz się za kolejnym prezentem? Oto kilka podpowiedzi. więcej »
Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji na ekranach kin studyjnych
Patronat CzasDzieci.pl

Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji na ekranach kin studyjnych

W dniach 30 maja - 2 czerwca 2019 kina niezależne zapraszają najmłodszych widzów oraz ich bliskich na wspólną wyprawę do Krainy Baśni. W programie historie pełne marzeń, śmiechu, przygód i przyjaźni zaskakujące jakością obrazu i dźwięku. więcej »
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane. więcej »
Wspólny posiłek - wspólny czas!

Wspólny posiłek - wspólny czas!

W dzisiejszych czasach, pełnych obowiązków i ciągłego pośpiechu, wspólny posiłek to moment, w którym cała rodzina spotyka się w jednym miejscu i poświęca sobie nawzajem kilkanaście cennych minut. Przedstawiamy zasady dobrej atmosfery podczas wspólnych posiłków... więcej »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Okazuje się, że nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Niektóre maluchy są szczególnie znudzone podczas posiłku, który przeciąga się w nieskończoność, a jedynym sposobem na jego zjedzenie jest włączenie bajki. Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! więcej »
Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Niechęć dziecka do jedzenia produktów mlecznych spędza sen z powiek wielu rodzicom. Maluch intensywnie się rozwija, dlatego chcemy dostarczyć jego ciału i umysłowi niezbędnych składników odżywczych. Jednak co zrobić (i czego nie robić), gdy nasza pociecha nie akceptuje mleka? Przede wszystkim: zachować spokój. I przeczytać ten artykuł! więcej »
Koncerty - 5 powodów, dla których wydarzenia muzyczne cieszą się popularnością

Koncerty - 5 powodów, dla których wydarzenia muzyczne cieszą się popularnością

Istnieje wiele różnych pomysłów na to, jak spędzić wolny czas. Popularnością cieszą się, między innymi, koncerty. Różnorodne wydarzenia muzyczne mogą być naprawdę świetnym rozwiązaniem w wielu przypadkach i z rozmaitych powodów. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie?  
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane.  

Konkurs na Czasie!

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Magiczne przygody Polly Pocket - Konkurs

Wspaniałem nagrody! Weź udział...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019