Strefa rodzica » Artykuły » Rowerek biegowy ? czy warto w niego zainwestować?

Rowerek biegowy ? czy warto w niego zainwestować? powiększ

Rowerek biegowy ? czy warto w niego zainwestować?

Wszyscy chcemy, by nasze dzieci były zdrowe i szczęśliwe. Bezpiecznym sposobem na wyrobienie w nich korzystnych dla zdrowia nawyków, poprzez zapewnienie im odpowiedniej dawki ruchu i dobrej zabawy, jest jazda na biegowym rowerku. Okazuje się, że pozbawienie roweru pedałów może przynieść więcej korzyści niż mogłoby się komukolwiek wydawać.

 

Specjaliści są zgodni – jazda na biegowym rowerku jest dla małego dziecka zdrowa, bezpieczna i z wielu powodów korzystna. Psycholodzy podkreślają korzystny wpływ tej aktywności na rozwój takich kompetencji małego człowieka, jak poczucie, że daję radę, jestem naprawdę silny i odważny, kieruję przecież zupełnie sam prawdziwym pojazdem. Fizjolodzy zwracają uwagę na to, że naprzemiennie poruszając nogami, odpychając się od ziemi, dziecko tworzy w swoim mózgu nowe połączenia pomiędzy półkulami, co ma nieoceniony wpływ na rozwój, nawet kompetencji intelektualnych. Pediatrzy i pedagodzy dostrzegają, że codzienna dawka swobodnego, bezpiecznego ruchu wpływa korzystnie na sprawność fizyczną i odporność dziecka, ale też na jego poczucie szczęścia i zadowolenia. Rodzice, zwolnieni ze żmudnego i stresującego obowiązku nauczenia dziecka jazdy na tradycyjnym rowerze, też się cieszą, zwłaszcza że ich pociecha szczerze się cieszy z nowej, jeżdżącej zabawki. Dzieci natomiast, jako że uwielbiają wszystko, co jeździ, świetne się bawią, a przy okazji rozwijają tak przydatne w życiu umiejętności, jak choćby koordynację ruchową czy poczucie równowagi.

 

Czym się rożni rowerek biegowy od tradycyjnego?
Przede wszystkim tym, że nie posiada pedałów. Zbudowany jest z ramy, stalowej, aluminiowej lub drewnianej, kierownicy z wygodnymi uchwytami i wygodnego siodełka, znacznie obniżonego w stosunku do konstrukcji tradycyjnych rowerów, dzięki czemu dziecko, które na nim siedzi, może bez wysiłku postawić stopy na ziemi. Niektóre modele rowerków biegowych wyposażone są jeszcze w wygodny podnóżek, z którego dziecko skorzysta, gdy rozwinie już swoje umiejętności utrzymywania równowagi, oswoi się z prędkością i nauczy się precyzyjnie kierować swoim małym pojazdem. Jeszcze inne modele, dla nieco starszych użytkowników, posiadają też hamulec. I to wszystko – dziecko niczego więcej nie potrzebuje, żeby móc jeździć. Rama roweru biegowego ma inny kształt niż tradycyjnego, ma znacznie obniżoną tę część, gdzie zwykle przekracza się ją nogą. Zamiast napędzać go przy pomocy pedałów, dziecko tylko trzyma kierownicę i odpycha się od ziemi własnymi stopami. To działa! Nabyte umiejętności koordynacji ruchowej i utrzymywania równowagi podczas jazdy sprawiają, że przesiadka na tradycyjny rower staje się łatwa i naturalna. Ileż stresujących godzin treningu z rodzicem biegającym z wystającym z tyłu roweru kijem, ileż mniej strachu w dziecięcych oczach! I o ileż mniej niebezpiecznych upadków ze sporej wysokości rowerowego siodełka.

 

Dla kogo rowerek biegowy?
Producenci przygotowują sprzęt już dla 18-miesięcznych dzieci. Zwykle przygodę z rowerkiem biegowym rozpoczynają dwulatki, które już całkiem dobrze chodzą, biegają i skaczą. W tym wieku roznosi je energia, i jazda na bezpiecznym biegowym rowerku tę naturalną potrzebę ruchu zaspokaja. Rowerek biegowy jest też na tyle lekki, że dziecko da radę somo go utrzymać – zwykle waży około trzech, czterech kilogramów, zwłaszcza te wyposażone w aluminiową ramę są bardzo lekkie. Koła wykonane z pianki lub pompowane łatwo się prowadzi, wygodne uchwyty przy kierownicy pozwalają pewnie ją trzymać, a miękkie, regulowane siodełko daje konkretną podporę pod siedzeniem. Rowerek biegowy nie wymaga też od rodzica żadnych regulacji czy skomplikowanych operacji przy pomocy specjalistycznych narzędzi czy kluczy. To po prostu jeździ!

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: "Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata więcej » x
Zobacz » Artykuły
"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" - przyjaźń na krańcu świata

"Kuba i Kanga" to wzruszająca opowieść o spotkaniach, które zmieniają nas na zawsze. Stworzyła ją Ursula Dubosarsky uznawana za jedną z czołowych australijskich autorek dla dzieci i młodzieży... więcej »
Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!
Patronat CzasDzieci.pl

Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny! Pierwsza akcja upowszechniania czytania pod patronatem Ministra Zdrowia!

Mniej niż 40% dorosłych Polaków czyta zaledwie jedną książkę rocznie. To dwa razy mniej niż w Czechach. Akcja "Książka na receptę. Recepta na sukces", to pierwszy krok w stronę zaangażowania neonatologów i pediatrów w popularyzację czytania. więcej »
Pierwsze podróże małego dziecka

Pierwsze podróże małego dziecka

Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. więcej »
15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

Jeśli chcecie sprawić bliskiej osobie niespodziankę z okazji Walentynek, zobaczcie nasze propozycje. więcej »
Książki na Czasie - Styczeń

Książki na Czasie - Styczeń

Styczeń to czas, kiedy z nadzieją wchodzimy w nowy rok, snujemy plany na przyszłość i cieszymy się z pełni zimy (szczególnie jeśli mamy ferie).
Na styczniowe poranki, popołudnia i wieczory wydawcy przygotowali nam publikacje odpowiednie dla czytelników w każdym wieku, skrzące się od emocji, pełne ciekawych informacji oraz dobrej zabawy. więcej »
Rodzinna atmosfera Wisły

Rodzinna atmosfera Wisły

Narty, snowboard, sanki, lepienie bałwana, mroźne zimowe powietrze, dużo białego śniegu, gorąca czekolada lub góralski grzaniec, a w oddali cudowna górska panorama ? to przepis na idealne ferie zimowe w polskich górach. więcej »
Każdy powinien mieć swojego Piaskowego Wilka. Rozmowa z &Aringsą Lind

Każdy powinien mieć swojego Piaskowego Wilka. Rozmowa z Åsą Lind

Jej książki dla dzieci przetłumaczono na około 20 języków. Stworzyła postać Piaskowego Wilka, który stał się nie tylko przyjacielem książkowej Karusi, ale także wielu czytelników. więcej »
Jak spędzić romantyczne rodzicielskie Walentynki?

Jak spędzić romantyczne rodzicielskie Walentynki?

Obojętnie czy Wasze dzieciątko urodziło się dopiero co, czy ma już kilkanaście miesięcy, trudno Wam znaleźć czas na sen, a co dopiero na romantyczne gesty. Jak mimo wszystko podtrzymać płomień romantyzmu w związku? więcej »
Zawody przyszłości - Koduj z Gigantami Programowania!

Zawody przyszłości - Koduj z Gigantami Programowania!

Dynamiczny rozwój technologii, powszechna dostępność urządzeń mobilnych,
szybsza komunikacja i przepływ informacji - wszystko to, co dzieję się obecnie
wokół nas sprawia, że przybywa coraz więcej zawodów związanych z IT. więcej »
Funny Balls Show
Patronat CzasDzieci.pl

Funny Balls Show

W bajecznym świecie czekają na Was przygody króla Szarla, księżniczki Szarlotty, latającego smoka i jego niezwykłych przyjaciół. Olbrzymi balonowy zamek, a za nim wodospad wykonany z kilkudziesięciu błękitnych baloników i gigantyczne balony
z niespodzianką w środku więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Spektakle z nianią, czyli o teatrach zapewniających opiekę w trakcie przedstawień

Spektakle z nianią, czyli o teatrach zapewniających opiekę w trakcie przedstawień

Macie ochotę wybrać się do teatru, ale nie zawsze pod ręką są dziadkowie czy opiekunka? Niektóre warszawskie teatry mają w swojej ofercie warsztaty i animacje dla dzieci prowadzone w trakcie spektakli...  

Polecamy

Gra na Czasie

Gra na Czasie

Aparaty w dłoń! Właśnie dotarliście na odległy archipelag. A na nim już czeka na Was nowe wyzwanie: fotografowanie dzikich zwierząt kryjących się na pobliskich wysepkach.  

Wywiad na Czasie

Każdy powinien mieć swojego Piaskowego Wilka. Rozmowa z Asą Lind

Każdy powinien mieć swojego Piaskowego Wilka. Rozmowa z Asą Lind

Jej książki dla dzieci przetłumaczono na około 20 języków. Stworzyła postać Piaskowego Wilka, który stał się nie tylko przyjacielem książkowej Karusi, ale także wielu czytelników.  
15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

15 prostych upominków i dekoracji DIY na Walentynki

W naszym zestawieniu znajdziecie na przykład girlandę z serduszek, kartkę z walentynkowymi reniferami czy świecznik  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019