Strefa rodzica » Artykuły » Jak dbać o zdrowie? | HelloZdrowie

Jak dbać o zdrowie? | HelloZdrowiepowiększ

Jak dbać o zdrowie? | HelloZdrowie

Troszcząc się o własne zdrowie, należy przede wszystkim zadbać o zdrowy styl życia. Ważną rolę odgrywa dieta.

 

Najważniejszym czynnikiem, mającym wpływ na zdrowie każdego człowieka, jest styl życia, na który składają się głównie sposób odżywiania i aktywność fizyczna. W trosce o własne zdrowie należy zadbać również o właściwą ilość snu oraz picie odpowiedniej ilości wody. Ważną rolę odgrywają także regularne badania, zwłaszcza pod kątem chorób występujących w rodzinie.

 

Zdrowie – czym jest? Definicja
Zdrowie uznawane jest za jedną z ważniejszych wartości życiowych, pozwala na lepszą jakość życia, a także umożliwia rozwój społeczeństwa. Jest nie tylko całkowitym brakiem choroby lub niedomagań. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zdrowie jako stan charakteryzujący się dobrym samopoczuciem w aspektach: fizycznym, umysłowym i społecznym. Zdrowie każdego człowieka wyrażane jest również w zdolnościach adaptacyjnych organizmu do warunków i wymogów otoczenia oraz w umiejętności przystosowania się do zmian zachodzących w środowisku. Zgodnie z polami zdrowia opracowanymi przez Lalonde’a czynnikami mającymi wpływ na stan zdrowia ludzi są:

 

  • styl życia – 53%,
  • środowisko fizyczne – 21%,
  • czynniki genetyczne – 16%,
  • jakość i dostępność opieki zdrowotnej – 10%.

 

Największy wpływ na zdrowie ma więc prowadzony styl życia, na który składają się takie komponenty, jak: sposób odżywiania, aktywność fizyczna, umiejętność radzenia sobie ze stresem, zachowania seksualne oraz stosowanie używek w postaci nikotyny, alkoholu, środków psychoaktywnych. Dieta powinna opierać się na regularnych i urozmaiconych posiłkach, ubogich w tłuszcze zwierzęce i cukry proste. Osoby dbające o zdrowie powinny być też aktywne, gdyż ćwiczenia zapewniają lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne.

 

Zasady zdrowego stylu życia, czyli jak dbać o zdrowie?
Dbałość o zdrowie jest ważna niezależnie od wieku. Zasady zdrowego stylu życia powinny być przestrzegane od najmłodszych lat. Błędy, np. żywieniowe, pojawiające się w dzieciństwie, z czasem utrwalają się i mogą mieć negatywny wpływ na organizm w dorosłym życiu. Niezwykle ważnym czynnikiem warunkującym optymalny stan zdrowia jest sposób odżywiania. Do kluczowych zasad racjonalnego żywienia należą: regularne spożywanie posiłków o małej objętości w odstępach 3–4 godzin, urozmaicanie jadłospisu, w którym powinny pojawić się produkty z różnych grup żywnościowych, unikanie żywności wysoko przetworzonej, bogatej w tłuszcze zwierzęce i cukry proste (np. fast foody, słodycze), jedzenie dużej ilości warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. W trosce o zdrowie należy zadbać również o regularną aktywność fizyczną. Systematyczne ćwiczenia przyczyniają się do poprawy wydolności organizmu oraz lepszego dotlenienia mózgu i komórek ciała. Mają także pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne. W dbaniu o zdrowie istotne jest właściwe nawodnienie organizmu. Każdego dnia należy wypijać co najmniej 1,5 litra płynów, aby zrekompensować codzienne straty wody. Zaleca się pić naturalną, niegazowaną wodę mineralną lub przegotowaną i ostudzoną wodę z kranu. Do zasad zdrowego stylu życia należą również:

 

  • odpowiednia ilość snu – sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania i regeneracji organizmu; brak lub zbyt mała ilość snu prowadzi do zaburzenia koncentracji, rozdrażnienia, obniżenia nastroju,
  • dbałość o zdrowie psychiczne i redukcja stresu – każdego dnia należy zapewnić organizmowi czas na odpoczynek i relaks, warto skorzystać również z powszechnych metod relaksacji, np. masażu, jogi, medytacji,
  • ograniczenie alkoholu – przewlekłe i nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko wielu chorób, m.in. ze strony układu sercowo-naczyniowego (np. nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu serca, udaru mózgu).

 

Badania przesiewowe – w trosce o własne zdrowie
W dbałości o własne zdrowie ważną rolę odgrywają regularne badania. Są szczególnie istotne u osób, u których w rodzinie występują różne schorzenia przewlekłe, np. choroby serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, a także nowotwory. Wskazane jest wykonywanie podstawowych badań krwi pozwalających na ocenę poziomu glukozy czy stężenia cholesterolu w surowicy krwi. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku: raka piersi (zalecane u kobiet w wieku 50–69 lat), raka szyjki macicy (zalecane kobietom w wieku 25–59 lat) oraz chorób układu sercowo-naczyniowego (zalecane osobom z grup ryzyka, a więc z nadciśnieniem tętniczym, palącym tytoń, z nadwagą lub otyłością, z podwyższonym poziomem cholesterolu, upośledzoną tolerancją glukozy).


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 10 największych lęków najmłodszych więcej » x
Zobacz » Artykuły
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych lęków. więcej »
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość? więcej »
Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci, tworząc trwałe i piękne materiały edukacyjne. Są one stworzone zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje i zasób słownictwa, a także poszerzać wiedzę o świecie. więcej »
Europa w Polsce

Europa w Polsce

O Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni słyszeliśmy już niejednokrotnie - nie tylko ze względu na mnogość inicjatyw, jakie podejmują, ale także z racji tego, że są nasi - z Krakowa. więcej »
Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Rozwój dzieci przebiega w zawrotnym tempie! W związku z tym, potrzebne są im odpowiednie witaminy, które wesprą nie tylko codzienne funkcjonowanie, lecz także procesy zachodzące w dojrzewającym organizmie. Stąd też warto zaczerpnąć chociaż odrobinę wiedzy - które witaminy są szczególnie ważne i jakie znaczenie ma fakt, że niektóre z nich rozpuszczają się w wodzie, a inne w tłuszczach? więcej »
Obchody Światowego Dnia Mleka

Obchody Światowego Dnia Mleka

8 czerwca 2019 r. odbyły się obchody Światowego Dnia Mleka, którego inicjatorami były Centrum Tradycji Mleczarstwa-Muzeum Mleka w Grajewie i Miasto Grajewo. więcej »
Moda xxl - przygotuj się na lato!

Moda xxl - przygotuj się na lato!

Lato zbliża się wielkimi krokami, dlatego to ostatni dzwonek, by uzupełnić letnią garderobę. Nawet sukienki, spódnice, szorty, topy i koszulki przydadzą się każdej kobiecie bez względu na wiek i tuszę. więcej »
Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność to trzecia książka z serii, której bohaterami są dwa sympatyczne zwierzątka - Historyjka i Historyjek, narysowane przez legendarnego Bohdana Butenkę. więcej »
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Ten kto ma brata lub siostrę dobrze wie, że posiadanie rodzeństwa jest niezwykle piękne i cenne. Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju. więcej »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci. Przytulanie ich, zabieranie ze sobą podczas podróżowania czy nawet rozmawianie z ulubioną maskotką ma spory wpływ na to jak będą się rozwijać. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci.  

Lato!

Gdzie nad wodę?

Gdzie nad wodę?

Uff... ale upał! Trochę wody dla ochłody? Sprawdźcie gdzie! Warszawskie i podwarszawskie plaże.  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019