Warszawa

Zamiast sałaty jedz zimą kiełki

Zamiast sałaty jedz zimą kiełki

Wygodny i skuteczny sposób na kiełki ze słoika

 

Skończyły się już zielone liście z grządki... Kto nie ma ochoty na pryskane produkty z uprawy hydroponicznej, które są zimą sprzedawane z mylną nazwą "sałata", temu można polecić kiełki. Ich przewaga nad innymi warzywami polega na tym, że można je uprawiać przez cały rok: w grudniu po południu i w maju w tramwaju, jak w piosence. Oto esencja zdrowia z całego warzywa skoncentrowana w zielonym kiełku. Bez żadnych obaw o jakiekolwiek ślady chemii.

 

Czy dzieci jadają kiełki?

 

 

Jeśli masz w domu delikwenta lub delikwentkę, która lubi wszystko, nie zastanawiaj się, tylko poszerz jadłospis o te cenne źródła witamin. Dla niejadków kiełki pełnią 2 role: jako ozdoba (i tu gwarantuję że obiad ozdobiony kiełkami jest o wiele chętniej zjadany) i jako oszczędność czasu. Jako to, zapytasz, czasu na jedzenie czy przygotowanie? Otóż jednego i drugiego. Ponieważ garść kiełków ma w sobie tyle wartości, co cała micha sałatki, lepiej wrzucić kiełki na talerz. I tak musisz się starać zachęcić młode pokolenie do warzyw, to już lepiej do takich skoncentrowanych w małej ilości. Dla przedszkolaków polecam delikatną lucernę, dla większych rzodkiewkę o czerwonych kiełkach, a dla wszystkich słonecznik. Niech chrupią przy bajce!

 

Kupować czy uprawiać?


Oprócz argumentu matematyczno – finansowego, takiego mianowicie, że własna uprawa jest tańsza, są też inne na korzyść hodowli w domu. Wielką wygodą jest to, że możemy sobie nastawić takie kiełki, na jakie mamy ochotę, i za 4-6 dni je zebrać. Przecież nie w każdym sklepie kupimy kiełki kalarepy, groszku cukrowego czy kozieradki. Natomiast sami możemy  łatwo uzyskać słoik pełen tego, co nam się najlepiej komponuje z ulubioną potrawą.

 

Łatwa i szybka uprawa w słoiku

Kiełkownica słoikowa to najlepszy sposób na kiełki. Okrągły słoik w metalowym sitkiem w nakrętce zmieści się w każdej kuchni. Wsyp nasiona, wlej wodę, poczekaj aby się namoczyły, i całą wodę wylej przez sitko. Nie musisz odkręcać nakrętki, co jest niezwykłym ułatwieniem. Dwa lub trzy razy dziennie wstaw słoik pod kran, nalej wody przez sitko i od razu wylej. Kilka sekund i koniec roboty. Rzodkiewka będzie gotowa nawet za 4 dni, takoż słonecznik, lucerna nieco dłużej. Kiełkownicę postaw w ciepłym miejscu pod kątem, na wypłaszczeniu słoika. W tej sposób wilgoć krąży w słoiku i optymalnie nawadnia nasiona.

 

 

A to jest rewelacyjna kiełkownica miseczkowa do rzeżuchy i innych nasion, które podczas kiełkowania wydzielają kleiste substancje. Do zobaczenia na stronie semini.pl.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć