Warszawa

Ciąża i poród w UK - co trzeba wiedzieć?

Ciąża i poród w UK - co trzeba wiedzieć?

Prowadzenie ciąży w UK i późniejsza opieka nad matką i dzieckiem różnią się od polskich standardów. O czym warto wiedzieć?

 

Przygotowania do porodu

Poród w UK dla niektórych kobiet może stanowić powód do obaw. Zwłaszcza, gdy panie zdecydowały się rodzić w obcym kraju po raz pierwszy. Stres dotyczy głównie tego, jak wygląda opieka w szpitalu oraz czy język angielski nie będzie stanowił bariery w porozumiewaniu się z personelem medycznym. Standardy opieki nad ciężarną w Wielkiej Brytanii różnią się od obecnie obowiązujących w Polsce, dlatego dla wielu przyszłych mam mogą być sporym zaskoczeniem.

Każda kobieta, która dowiaduje się, że oczekuje dziecka, powinna jak najszybciej zapisać się do przychodni w obecnym miejscu zamieszkania. W Wielkiej Brytanii ciążę prowadzi wyłącznie położna. Wyjątek stanowi ciąża zagrożona lub zły stan zdrowia ciężarnej. Pierwsza wizyta przypada zwykle między 10 a 12 tygodniem ciąży. W jej trakcie położna zbiera dokładny wywiad, mierzy ciśnienie tętnicze, pobiera krew do badań laboratoryjnych oraz wystawia skierowanie na pierwsze badanie USG. Kolejne konsultacje odbywają się co miesiąc, a po 20. tygodniu ciąży co dwa tygodnie. Za każdym razem położna bada przyszłą mamę, ustala pozycję płodu i mierzy obwód brzucha. Kolejne (i ostatnie) badanie ultrasonograficzne wykonywane jest około 22. tygodnia ciąży.

 

W Anglii każdej ciężarnej zakłada się specjalną teczkę, w której zebrane są wyniki badań i opinie lekarskie. Znajduje się w niej także plan porodu, czyli wszystkie życzenia i uwagi przyszłej mamy odnośnie do tego, jak mają przebiegać narodziny jej dziecka. Można w nim określić rodzaj znieczulenia, wskazać osoby, które mogą być obecne przy porodzie, wyrazić (bądź nie) zgodę na nacięcie krocza itp.

Ciąża w Wielkiej Brytanii jest traktowana jako stan fizjologiczny, dlatego lekarze nie wystawiają z jej powodu zwolnienia L4. Kobiecie przysługują dni wolne od pracy w terminie wizyt kontrolnych, badań i spotkań w szkole rodzenia.

 

Jak wygląda poród w UK?
W Anglii kobieta może zdecydować się na poród w domu lub w szpitalu, a także wybrać dogodną dla siebie pozycję do rodzenia i miejsce. Sala porodowa jest wyposażona w duże łóżko, prysznic, wannę oraz pomoce medyczne (np. dmuchane piłki rehabilitacyjne). Ciężarnej mogą towarzyszyć dwie bliskie osoby, także podczas cięcia cesarskiego. Kobieta ma do wyboru 4 rodzaje znieczulenia, o które może poprosić: gaz rozweselający, zastrzyk przeciwbólowy, znieczulenie w kręgosłup lub TENS – aparat stymulujący nerwy.

 

Czy w Anglii można pobrać krew pępowinową?
Kobiety, które zdecydowały się na poród w Anglii, mają możliwość pobrania i zabezpieczenia krwi pępowinowej. To cenne źródło komórek macierzystych, które mogą zostać wykorzystane w leczeniu niektórych chorób. Pobiera się ją tuż po porodzie, po odcięciu pępowiny. Jest to zabieg całkowicie neutralny i bezpieczny dla dziecka i matki. Krew pępowinową można przechowywać w banku komórek macierzystych nawet przez 50 lat.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć