Warszawa

Czerniak u dzieci - objawy, diagnostyka i leczenie

Czerniak u dzieci - objawy, diagnostyka i leczenie

Czerniak może rozwinąć się zarówno u dorosłych jak i u dzieci, choć w tej drugiej grupie jest zdecydowanie rzadszy. Podstawowym elementem leczenia jest wycięcie zmiany, przy czym margines wycinanych zdrowych tkanek u dzieci jest szacowany indywidualnie.

 

Czerniak u dzieci - dlaczego powstaje?

Czerniak u dzieci występuje zdecydowanie rzadziej niż wśród osób dorosłych i starszych, chociaż odnotowano w ostatnich latach wzrost zapadalności na ten nowotwór wśród dzieci i młodzieży. Dominującą grupą są dziewczęta, które nieświadome zagrożeń nadmiernie eksponują skórę na promieniowanie słoneczne i korzystają ze sztucznych źródeł promieniowania w solariach. Młoda, delikatna skóra jest bardzo podatna na uszkodzenia i poparzenia.

 

Jak w przypadku wielu schorzeń, istnieją różnice w przebiegu choroby w różnych grupach wiekowych. U najmłodszych, w porównaniu z dorosłymi, rokowanie w czerniaku zazwyczaj jest dużo lepsze.

 

Czerniak kojarzony jest często z niebezpiecznymi pieprzykami, lecz należy zdawać sobie sprawę, że przeszło połowa rozpoznanych czerniaków powstaje zupełnie na nowo, na zdrowej i niezmienionej skórze. Główne lokalizacje to głowa, szyja, tułów i kończyny dolne. U dzieci młodszych, jak i u młodzieży golącej głowę, czyli narażającej skórę na stałe promieniowanie słoneczne, właśnie w tych okolicach ciała czerniak dominuje.

 

Kiedy podejrzewać czerniaka u dziecka?
Znamię u dziecka nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak są zmiany, które mogą budzić wątpliwości i podejrzenie transformacji złośliwej. Zmiany, które powinny obligować rodzica do wizyty z dzieckiem u lekarza, są zazwyczaj: asymetryczne, o niejednolitym zabarwieniu, średnicy przekraczającej 6 mm i często nierównych brzegach.

 

Ponadto czujność powinny wzbudzić:

  • zmiany niezabarwione,
  • krwawienia ze znamienia,
  • nagłe transformacje w wyglądzie zmiany na skórze.


Profilaktyka czerniaka u dzieci
Na ryzyko rozwoju czerniaka człowiek pracuje przez całe życie. Są oczywiście takie czynniki jak znamiona wrodzone czy predyspozycje rodzinne, które zwiększają ryzyko nowotworu, ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę na nadmierne eksponowanie dzieci, od pierwszych miesięcy życia, na promieniowanie słoneczne. Ważne jest stosowanie filtrów ochronnych na delikatną skórę najmłodszych, również z uwzględnieniem skóry głowy czy małżowin usznych, a także zakładanie dziecku czapki i odzieży chroniącej przed niebezpiecznymi promieniami. Oparzenia słoneczne u najmłodszych są szczególnie niebezpieczne. Każdy rodzic powinien uważnie oglądać skórę dziecka, czy nie pojawiły się żadne niepokojące przebarwienia. Jeśli dziecko ma znamiona barwnikowe na ciele, rodzic powinien je obserwować, zwracając uwagę na to, czy nie zmieniają się. Należy oczywiście mieć na uwadze fakt, że znamiona naturalnie będą powiększać się wraz ze wzrostem dziecka. Jednak zmiana mimo tego, że rośnie z dzieckiem, powinna pozostać symetryczna, o gładkich brzegach i z równomiernym kolorytem. Niepokojące znamiona muszą być diagnozowane u dermatologa. Starsze dzieci i młodzież należy edukować, by same zwracały uwagę na zmiany na ciele i nie wstydziły się o nich mówić.

 

Leczenie czerniaków u dzieci
Podstawowym elementem leczenia jest usunięcie zmiany z mikroprzerzutami w jej otoczeniu.  Następnie wykonuje się biopsję węzła chłonnego wartowniczego, na podstawie której podejmuje się decyzję o ewentualnym wycięciu węzłów chłonnych i leczeniu adiuwantowym z wykorzystaniem interferonu alfa-2b. Rozważa się także loko-regionalną chemioterapię, jeśli czerniak zlokalizowany jest na kończynach, a w przypadku zmian zaawansowanych, rozsianych, stosuje się terapię systemową. Duże nadzieje pokłada się w terapiach z użyciem przeciwciał monoklonalnych.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć