Strefa rodzica » Artykuły » Edukacja przez zabawę. Dlaczego jest tak ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka?

Edukacja przez zabawę. Dlaczego jest tak ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka?

Dziecko poznaje świat od pierwszych chwil życia – to od dorosłych zależy, jak rozwojowy dla niego będzie kontakt z otoczeniem. Zabawa z małym człowiekiem to dla rodziców nie lada wyzwanie, dlatego warto podejść do niej mądrze i kreatywnie.

 

 

Przedszkolaki traktują swoje zabawy bardzo poważnie. Szybko się uczą i opanowują nowe czynności. Nie wystarczy im już tylko plastikowy samochód czy lalka, chcą pokazać światu swoje kreatywne podejście do wykonywanych zadań. Z zabaw stawiają na te, w których mogą się wykazać: puzzle, książki do malowania, uwielbiają słuchać opowieści dorosłych i zadawać im pytania - każdy rodzic wie, że na niektóre pytania dzieciaków wcale nie tak łatwo znaleźć odpowiedź! :)

 

Po co właściwie maluchom zabawa i dlaczego pełni tak ważną rolę w ich rozwoju?

 

  • Zabawa wspiera rozwój intelektualny dziecka. Dzięki temu, że przedszkolak rysuje, układa puzzle itp., w przyszłości, gdy zostanie małym uczniem, łatwiej i efektywniej będzie przyswajał wiedzę. To właśnie przez zabawę dziecko poznaje świat, który je otacza. Na pewno zauważyliście, że dzieciaki to mali naukowcy - by nauczyć się, muszą sprawdzić, dotknąć, posmakować, poczuć, doświadczyć.
  • Zabawa rozwija kreatywność. Przedszkolaki, którym pozwala się na spontaniczne aktywność w formie zabawy, nabywają umiejętność nieszablonowego myślenia, potrafią znaleźć niestandardowe rozwiązania problemu i wykorzystywać swoją wyobraźnię do codziennych zadań.
  • Zabawa kształtuje umiejętności społeczne. Tak samo jak dorośli, dzieciaki tworzą swoje małe "społeczności" (np. w przedszkolu). W przeciwieństwie do dorosłych nie muszą pracować, ale współdziałają ze sobą właśnie przez zabawę. Dzięki temu nabywają umiejętności budowania relacji, działania w grupie, dzielenia się oraz obserwują zachowania oraz reakcje innych, a także uczą się przyjmowania ról społecznych.
  • Zabawa wspiera rozwój emocjonalny. Dzięki zabawie (zwłaszcza w grupie) maluchy mają szansę zaobserwować, w jaki sposób odczuwają i okazują emocje inni ludzie. Uczą się empatii, nazywania emocji i reagowania na nie. To niezwykle ważna umiejętność w dorosłym życiu! 

 

Jedną z zabaw, którą dzieciaki uwielbiają, jest układania puzzli. Puzzle efektywnie rozwijają umysł, uczą logicznego myślenia, mają duży wpływ na czytanie ze zrozumieniem, rozwijają zdolności matematyczne, uczą cierpliwości, a także wpływają na prawidłowy rozwój motoryki małej.

 

Mając na uwadze powyższe aspekty, firma pepito.pl pragnie wyjść naprzeciw oczekiwaniom dzieci oraz ich rodziców i stworzyć wyjątkowe materiały do zabawy: Kosmiczne puzzle wraz z książką!

 

Celem projektu jest wydanie niepowtarzalnych puzzli i książeczki dla dzieci o Układzie Słonecznym. 


 

Co w nich takiego niepowtarzalnego?

 

Dziecko, układając je, poznaje kolejność planet od Słońca oraz ich charakterystyczne cechy. 

 

  • Kosmiczne puzzle obrazują tę kolejność w najbardziej namacalny sposób - to jedyne tego typu puzzle na rynku!
  • Są to puzzle podłogowe w formacie XXL. Po ułożeniu puzzle mają ponad metr długości! 
  • Po ułożeniu mogą stanowić wspaniałą ozdobę dziecięcego pokoju, a praca nad nimi wspiera koncentrację, zdolności manualne, bawi i uczy!
  • Puzzle kierowane są głównie do starszych przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych.
  • Mogą stanowić ciekawy materiał dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego do pracy z grupą dzieci.

 

 

Aby projekt mógł zostać w pełni zrealizowany, została uruchomiona akcja crowdfundingową, w której możecie nas wesprzeć małą "cegiełką". Wtedy puzzle będą miały szansę powędrować właśnie do Waszych dzieci!

 

Uzupełnieniem kosmicznych puzzli jest książeczka "Poznaję Układ Słoneczny", która zawiera wierszyki o Słońcu, poszczególnych planetach oraz pasach planetoid. Zarówno ilustracje, jak i wierszyki zostały zweryfikowane pod względem merytorycznym.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Cudowna Autorka "Cudownego chłopaka" więcej » x
Zobacz » Artykuły
Cudowna Autorka "Cudownego chłopaka"

Cudowna Autorka "Cudownego chłopaka"

Rozmawiamy z R.J. Palacio o książce "Cudowny chłopak", jej ekranizacji, kampanii oraz Nowym Jorku. I przekonujemy się, że nie tylko pisze o byciu życzliwym. Sama jest chodzącym przykładem życzliwości. więcej »
Mamo, znajdź czas dla siebie!

Mamo, znajdź czas dla siebie!

Bycie mamą to trudne i odpowiedzialne zadanie, ale prawda jest taka, że żadna z kobiet nie zamieniłaby tego za nic na świecie. Musisz jednak pamiętać, że chociaż chcesz poświęcać każdą wolną chwilę swojemu dziecku, to nie możesz zapominać o tym, aby wygospodarować również odrobinę czasu dla siebie. więcej »
Wielki Finał Projektu "Zbieraj z klasą"
Patronat CzasDzieci.pl

Wielki Finał Projektu "Zbieraj z klasą"

Wielki Finał "Zbieraj z klasą" odbył się w środę, 15 maja 2019 r. w Hulakula Rozrywkowe Centrum Miasta w Warszawie... więcej »
Zabawki - sto powodów do uśmiechu

Zabawki - sto powodów do uśmiechu

Kochając dziecko, dbasz o jego potrzeby. Jedną z nich jest zabawa. Dzięki tej formie aktywności Twoja pociecha rozwija się prawidłowo, zwłaszcza że na każdym etapie życia towarzyszą jej zabawki. Są one konieczne do zdobywania wiedzy i umiejętności, a przy okazji stanowią źródło radości dla obdarowywanego szkraba. Mając to na uwadze, rozglądasz się za kolejnym prezentem? Oto kilka podpowiedzi. więcej »
Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji na ekranach kin studyjnych
Patronat CzasDzieci.pl

Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji na ekranach kin studyjnych

W dniach 30 maja - 2 czerwca 2019 kina niezależne zapraszają najmłodszych widzów oraz ich bliskich na wspólną wyprawę do Krainy Baśni. W programie historie pełne marzeń, śmiechu, przygód i przyjaźni zaskakujące jakością obrazu i dźwięku. więcej »
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane. więcej »
Wspólny posiłek - wspólny czas!

Wspólny posiłek - wspólny czas!

W dzisiejszych czasach, pełnych obowiązków i ciągłego pośpiechu, wspólny posiłek to moment, w którym cała rodzina spotyka się w jednym miejscu i poświęca sobie nawzajem kilkanaście cennych minut. Przedstawiamy zasady dobrej atmosfery podczas wspólnych posiłków... więcej »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Okazuje się, że nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Niektóre maluchy są szczególnie znudzone podczas posiłku, który przeciąga się w nieskończoność, a jedynym sposobem na jego zjedzenie jest włączenie bajki. Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! więcej »
Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Niechęć dziecka do jedzenia produktów mlecznych spędza sen z powiek wielu rodzicom. Maluch intensywnie się rozwija, dlatego chcemy dostarczyć jego ciału i umysłowi niezbędnych składników odżywczych. Jednak co zrobić (i czego nie robić), gdy nasza pociecha nie akceptuje mleka? Przede wszystkim: zachować spokój. I przeczytać ten artykuł! więcej »
Koncerty - 5 powodów, dla których wydarzenia muzyczne cieszą się popularnością

Koncerty - 5 powodów, dla których wydarzenia muzyczne cieszą się popularnością

Istnieje wiele różnych pomysłów na to, jak spędzić wolny czas. Popularnością cieszą się, między innymi, koncerty. Różnorodne wydarzenia muzyczne mogą być naprawdę świetnym rozwiązaniem w wielu przypadkach i z rozmaitych powodów. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie?  

Kolejowe ABC

Kampania Kolejowe ABC to ogólnopolska kampania informacyjno -edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego.  
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane.  

Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

W kolejnej odsłonie ?polecanek? dla młodzieży chciałabym zwrócić uwagę na konkretny rodzaj książek. Mianowicie ? Antyutopie. Wiele tytułów z tego gatunku jest powszechnie znanych i doczekało...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019