Strefa rodzica » Artykuły » Jak zarządzać majątkiem dziecka?

Jak zarządzać majątkiem dziecka?powiększ

Jak zarządzać majątkiem dziecka?

Sytuacje, w których dziecko jest właścicielem nieruchomości czy oszczędności zgromadzonych na rachunku bankowym, nie są wcale rzadkie. Przyczyny powstania majątku dziecka mogą być różne – dziedziczenie, darowizna, a czasem nawet praca zarobkowa. W takim wypadku rodzice muszą szczególnie uważnie zarządzać majątkiem swojej pociechy, aby nie narazić się na zarzut niegospodarności i daleko idącą odpowiedzialność za wyrządzone szkody.

 

Już nasciturus ma prawo do dziedziczenia


Najpopularniejszym źródłem majątku osób poniżej 18. roku życia jest dziedziczenie. Dziecko – jak każda osoba fizyczna – ma tzw. zdolność dziedziczenia i może nabywać spadek po swoich bliskich, zarówno na podstawie przepisów ustawy (np. po rodzicach czy dziadkach), jak i na podstawie pozostawionego przez spadkodawcę testamentu. Warto pamiętać, że prawo do dziedziczenia ma już nasciturus tj. dziecko poczęte. Zgodnie z ogólną osobą, dziedziczą osoby żyjące w chwili śmierci spadkodawcy z wyjątkiem nasciturusa – dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte może dziedziczyć, o ile urodzi się żywe.


Drugim w kolejności sposobem nabycia majątku przez dziecko jest darowizna. Darowizna nieruchomości musi każdorazowo przybrać formę aktu notarialnego – przy tej czynności, o czym poniżej, dziecko jest zawsze reprezentowane przez rodziców.


Dziecko może również osiągać dochody ze swojej pracy zarobkowej. Pracę mogą podejmować osoby młodociane, którymi są nastolatkowie powyżej 15 roku życia, jednakże w wyjątkowych przypadkach również młodsze dzieci mogą pracować zarobkowo na przykład w branży filmowej czy reklamowej.

 

Rodzic jest przedstawicielem ustawowym dziecka


Wśród wielu obowiązków, jakie wiążą się z wykonywaniem władzy rodzicielskiej, obowiązek sprawowania prawidłowego zarządu majątkiem dziecka ma niebagatelne znaczenie. Rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka i ich władza rodzicielska trwa do momentu ukończenia przez dziecko pełnoletności. W sprawach dziecka każdy z rodziców może działać samodzielnie, za wyjątkiem sytuacji, w których czynność odbywałaby się pomiędzy dziećmi pozostającymi pod władzą rodzicielską tego samego rodzica oraz przy czynnościach pomiędzy dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem – chyba, że czynność polega na bezpłatnym przysporzeniu (np. dokonaniu darowizny) albo dotyczy uzyskania należnych dziecku alimentów. Jeśli dziecko nie może być reprezentowane przez rodziców, wówczas sąd wyznaczy kuratora, którego zadaniem będzie zadbanie o interesy małoletniego i reprezentacja jego interesów.

 

Wymagana zgoda sądu


Z uwagi na wiek dziecka i brak pełnej zdolności do czynności prawnych, którą każda osoba fizyczna nabywa wraz z ukończeniem 18 roku życia, rodzice sprawują zarząd majątkiem dziecka. Przez zarząd należy rozumieć wszystkie czynności, które wiążą się z codziennym zarządzaniem majątkiem oraz dbaniem o jego stan i skład.


Przykład:


Kasia ma 10 lat i odziedziczyła po dziadku mieszkanie. Mama jest przedstawicielem ustawowym Kasi i do jej obowiązków należy dbanie o zachowanie mieszkania w stanie niepogorszonym, dokonywania niezbędnych napraw oraz uiszczanie opłat związanych z utrzymaniem lokalu. Opłaty te mogą być dokonywane z czynszu najmu mieszkania.

 

Rodzice mają obowiązek sprawowania zarządu z należytą starannością – muszą czynić to roztropnie i rozważnie, tak, aby w żaden niepotrzebny sposób nie uszczuplić majątku dziecka. Zarząd majątkiem dziecka nie obejmuje:

  • zarobków dziecka;
  • przedmiotów oddanych dziecku do swobodnego użytku (np. podarowanego dziecku telefonu komórkowego).

 

Co ważne, rodzice mogą samodzielnie dokonywać tylko i wyłącznie czynności w ramach tzw. zwykłego zarządu. Zwykły zarząd nie jest pojęciem zdefiniowanym w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, jednak należy przez to rozumieć zwykłe, codzienne czynności związane z posiadanym przez dziecko majątkiem. Pozostałe czynności będą należały do tzw. czynności przekraczających zwykły zarząd. Zazwyczaj do tego katalogu czynności zalicza się takie działania, które skutkują zbyciem albo obciążeniem prawa (np. za pomocą kredytu hipotecznego).


Przykład:


Joasia odziedziczyła działkę budowlaną po mamie. Zwykłe czynności związane z utrzymaniem działki (np. prowadzenie postępowania o wymiarze podatku czy ogrodzenie działki) będą należały do taty Joasi, który jest jej przedstawicielem ustawowym. Sprzedaż działki albo obciążenie działki kredytem hipotecznym będzie czynnością przekraczającą zwykły zarząd, do której dokonania niezbędne jest posiadanie zgody sądu opiekuńczego.

 

W przypadku czynności przekraczających zwykły zarząd rodzice dziecka mają obowiązek uzyskania zgody sądu opiekuńczego. Sądem opiekuńczym jest zawsze sąd rejonowy miejsca zamieszkania dziecka. Sąd decyduje o sprawach dziecka w postępowaniu nieprocesowym, które kończy się wydaniem orzeczenia – postanowienia.


W toku sprawy sąd kompleksowo zbada sytuację dziecka i wszystkie okoliczności, które przemawiają za udzieleniem zgody na dokonanie danej czynności. Warto pamiętać, że zgoda sądu jest wymagana nie tylko w sytuacjach dotyczących majątku już przez dziecko posiadanego, ale również majątku potencjalnie możliwego do nabycia – np. w sprawie odrzucenia spadku.


Przykład:


Tomek jest kolejnym spadkobiercą ustawowym swojego dziadka. Dziadek pozostawił w spadku nieruchomość o wartości 250.000,00 zł oraz zadłużenie względem banku i urzędu skarbowego, które jest szacowane na kwotę co najmniej 300.000,00 zł. Ojciec Tomka odrzucił spadek po swoim ojcu. Tomek również powinien odrzucić spadek, ale na dokonanie tej czynności jego rodzice potrzebują zgody sądu opiekuńczego.

 

Rodzice muszą sporządzić inwentarz i rachunek z zarządu


W uzasadnionych przypadkach sąd opiekuńczy może nakazać rodzicom sporządzenie inwentarzu majątku dziecka oraz powiadamianie sądu o wszystkich ważniejszych zmianach w stanie tego majątku. Sąd może zdecydować również o tym, iż w przypadku czynności poniżej określonej kwoty rodzice będą mogli działać samodzielnie.

 

Po ustaniu zarządu – zazwyczaj po ukończeniu 18 roku życia albo po ustanowieniu innego przedstawiciela ustawowego np. w razie pozbawienia władzy rodzicielskiej – rodzice mają bezwzględny obowiązek zwrotu zarządzanego przez nich majątku.


Dziecko (ewentualnie nowy przedstawiciel ustawowy) ma prawo żądać od rodziców rachunku ze sprawowanego przez nich zarządu. Takie prawo wygasa po upływie 1 roku od daty ustania zarządu.

Marta Milan

Marta Milan

Adwokat
Z wykształcenia prawnik, absolwentka UAM w Poznaniu. Obecnie prowadzi portal www.legalhero.pl, w ramach którego zajmuje się udzielaniem porad prawnych i przygotowywaniem projektów dokumentów prawnych w przystępnych cenach.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Wielki Finał Projektu "Zbieraj z klasą" więcej » x
Zobacz » Artykuły
Wielki Finał Projektu "Zbieraj z klasą"
Patronat CzasDzieci.pl

Wielki Finał Projektu "Zbieraj z klasą"

Wielki Finał "Zbieraj z klasą" odbył się w środę, 15 maja 2019 r. w Hulakula Rozrywkowe Centrum Miasta w Warszawie... więcej »
Zabawki - sto powodów do uśmiechu

Zabawki - sto powodów do uśmiechu

Kochając dziecko, dbasz o jego potrzeby. Jedną z nich jest zabawa. Dzięki tej formie aktywności Twoja pociecha rozwija się prawidłowo, zwłaszcza że na każdym etapie życia towarzyszą jej zabawki. Są one konieczne do zdobywania wiedzy i umiejętności, a przy okazji stanowią źródło radości dla obdarowywanego szkraba. Mając to na uwadze, rozglądasz się za kolejnym prezentem? Oto kilka podpowiedzi. więcej »
Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji na ekranach kin studyjnych
Patronat CzasDzieci.pl

Bajkowy Dzień Dziecka - perły polskiej animacji na ekranach kin studyjnych

W dniach 30 maja - 2 czerwca 2019 kina niezależne zapraszają najmłodszych widzów oraz ich bliskich na wspólną wyprawę do Krainy Baśni. W programie historie pełne marzeń, śmiechu, przygód i przyjaźni zaskakujące jakością obrazu i dźwięku. więcej »
Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane. więcej »
Wspólny posiłek - wspólny czas!

Wspólny posiłek - wspólny czas!

W dzisiejszych czasach, pełnych obowiązków i ciągłego pośpiechu, wspólny posiłek to moment, w którym cała rodzina spotyka się w jednym miejscu i poświęca sobie nawzajem kilkanaście cennych minut. Przedstawiamy zasady dobrej atmosfery podczas wspólnych posiłków... więcej »
Pomysły na słodką zabawę!

Pomysły na słodką zabawę!

Okazuje się, że nie tylko w czasie deszczu dzieci się nudzą. Niektóre maluchy są szczególnie znudzone podczas posiłku, który przeciąga się w nieskończoność, a jedynym sposobem na jego zjedzenie jest włączenie bajki. Chcemy pokazać Wam, że możecie odczarować nudne podwieczorki, wykorzystując znany i lubiany przez wszystkich? budyń! więcej »
Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Co zrobić, by maluch pokochał mleczne przekąski?

Niechęć dziecka do jedzenia produktów mlecznych spędza sen z powiek wielu rodzicom. Maluch intensywnie się rozwija, dlatego chcemy dostarczyć jego ciału i umysłowi niezbędnych składników odżywczych. Jednak co zrobić (i czego nie robić), gdy nasza pociecha nie akceptuje mleka? Przede wszystkim: zachować spokój. I przeczytać ten artykuł! więcej »
Koncerty - 5 powodów, dla których wydarzenia muzyczne cieszą się popularnością

Koncerty - 5 powodów, dla których wydarzenia muzyczne cieszą się popularnością

Istnieje wiele różnych pomysłów na to, jak spędzić wolny czas. Popularnością cieszą się, między innymi, koncerty. Różnorodne wydarzenia muzyczne mogą być naprawdę świetnym rozwiązaniem w wielu przypadkach i z rozmaitych powodów. więcej »
Smaczne i zdrowe łakocie dla dzieci - poznaj najlepsze przepisy

Smaczne i zdrowe łakocie dla dzieci - poznaj najlepsze przepisy

Dzieci chętnie sięgają po słodkie przekąski, jednak nie wszystkie łakocie są dla nich zdrowe. Dowiedz się, jakie desery warto podawać najmłodszym, by zapewnić im zrównoważony rozwój. więcej »
"Panda i banda" autora "Madagaskaru" w kinach już od piątku 24 maja!
Patronat CzasDzieci.pl

"Panda i banda" autora "Madagaskaru" w kinach już od piątku 24 maja!

Nieprzypadkowo filmy wideo z pandami robią furorę w internecie. Bo czyż może być coś bardziej uroczego od małej pandy? Tym razem zagubiony futrzak trafi na duży ekran - będzie jednym z bohaterów filmu animowanego "Panda i banda" więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Jak oswoić dziecko z wodą?

Jak oswoić dziecko z wodą?

Wiele dzieci boi się wody. Z takim zachowanie trudno sobie poradzić planując urlop nad morzem czy nad jeziorem. Jak pomóc maluchowi oswoić się z głębszą wodą niż ta w wannie?  

Kolejowe ABC

Kampania Kolejowe ABC to ogólnopolska kampania informacyjno -edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego.  

Festiwal na Czasie

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. PROGRAM

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej. PROGRAM

Już w maju startuje największa dotąd impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci. Zarezerwujcie czas na Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej.  

Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

Młodzież czyta: Dystopie

W kolejnej odsłonie ?polecanek? dla młodzieży chciałabym zwrócić uwagę na konkretny rodzaj książek. Mianowicie ? Antyutopie. Wiele tytułów z tego gatunku jest powszechnie znanych i doczekało...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019