Strefa rodzica » Artykuły » Jak zadbać o interesy dziecka w czasie rozwodu?

Jak zadbać o interesy dziecka w czasie rozwodu?powiększ

Jak zadbać o interesy dziecka w czasie rozwodu?

Oczywistym jest, iż rozwód jest niebywale stresującym przeżyciem - nie tylko dla samych małżonków, lecz również dla wszystkich członków rodziny, w tym przede wszystkim dzieci. W czasie postępowania rozwodowego sąd nie skupia się tylko i wyłącznie na relacjach panujących pomiędzy małżonkami, ale również na sytuacji małoletnich dzieci stron.

 

Sąd nie udzieli rozwodu, gdy dobro dzieci byłoby zagrożone


Wbrew obiegowej opinii, w niektórych sytuacjach sąd może nie udzielić małżonkom rozwodu. Zdarza się to rzadko, lecz osoby rozważające złożenie pozwu i rozpoczęcie sprawy rozwodowej powinny zastanowić się, czy w ich przypadku spełnione są wszystkie warunki, jakich przepisy prawa wymagają dla orzeczenia rozwodu:

  • ustanie więzi psychicznej;
  • ustanie więzi fizycznej;
  • stanie więzi ekonomicznej;
  • rozwodu nie domaga się wyłącznie małżonek winny rozkładu pożycia, a orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z szeroko rozumianymi zasadami współżycia społecznego;
  • rozwód nie jest sprzeczny z dobrem małoletnich dzieci stron.

 

W toku sprawy sąd analizuje tylko i wyłącznie sytuację wspólnych dzieci małżonków w wieku poniżej 18 lat. Sąd nie będzie zainteresowany pełnoletnimi dziećmi lub dziećmi tylko jednego z małżonków (chyba że zostały przysposobione przez drugiego małżonka).


W przypadku osób nie posiadających dzieci sprawa rozwodowa może zakończyć się na jednej rozprawie – ze wskazanych powyżej przyczyn jednakże w razie rozwodu małżonków posiadających dzieci sąd przeanalizuje, czy rozwód na pewno im nie zaszkodzi. W oczywisty sposób orzeczenie rozwodu zmienia sytuację dzieci, jednakże zadaniem sądu jest sprawdzenie, czy nawet pomimo rozpadu małżeństwa rodzice będą w stanie współdziałać dla dobra swoich pociech i prawidłowo wykonywać władzę rodzicielską.


Sąd oprze się na rozmaitych dowodach: dokumentach (na przykład opiniach wystawionych przez szkołę czy przedszkole), zeznaniach świadków (osób, które mają regularny i stały kontakt z dziećmi) czy wreszcie opiniach biegłych psychologów. W każdej sprawie, w której konieczne jest posiadanie specjalistycznej wiedzy, sąd zasięgnie pomocy biegłych. W sprawach rodzinnych zwyczajowo są to biegli psychologowie, którzy po spotkaniu z rozwodzącymi się małżonkami i ich dziećmi sporządzają pisemną ocenę sytuacji panującej w rodzinie stron oraz proponują najkorzystniejsze z punktu widzenia dobra dzieci rozwiązania. Może zdarzyć się tak, że biegli zaproponują na przykład odbycie terapii z zakresu umiejętności rodzicielskich, po której zakończeniu możliwe będzie orzeczenie rozwodu. Ostatnie słowo należy zawsze do sądu, jednakże skuteczne zakwestionowanie opinii biegłych w takim przypadku jest bardzo utrudnione.


Przykład:


Małżeństwo Anny i Jana od lat nie układa się prawidłowo. Małżonkowie posiadają dwoje dzieci, córkę Kasię i syna Adama. Adam w ostatnim czasie zaczął sprawiać wiele problemów wychowawczych – wdał się w kilkanaście bójek i awantur w szkole, wagaruje, jest agresywny. W toku sprawy sąd zbada, na ile problemy Adama są spowodowane sytuacją panującą w domu i czy orzeczenie rozwodu byłoby korzystne z punktu widzenia dziecka.

 

Porozumienie rodzicielskie szansą na polubowne rozwiązanie sprawy


Biorąc pod uwagę zagrożenie oddaleniem pozwu – oraz przede wszystkim rzeczywiste znaczenie dobra dzieci w razie rozwodu rodziców – konieczne jest dokładne i wyczerpujące przemyślenie kolejnych kroków związanych z rozwiązaniem małżeństwa.


W sprawie rozwodowej sąd orzeka o wszystkich kwestiach związanych z dziećmi (władzy rodzicielskiej, alimentach, kontaktach). W ostatnich latach najpopularniejszym rozwiązaniem jest powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, z którym dziećmi na co dzień mieszkają i ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego z rodziców do określonych obowiązków i praw (na przykład do decydowania o zmianie miejsca zamieszkania, wyjeździe za granicę, sposobie leczenia, itd.).


Sąd może powierzyć również wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, lecz tylko wówczas, gdy przedstawią oni tzw. porozumienie rodzicielskie. Porozumienie rodzicielskie jest dokumentem, w którym rodzice we własnym zakresie określają wszystkie najbardziej podstawowe zasady wykonywania władzy rodzicielskiej:

  • zasady podejmowania decyzji w sprawach dotyczących dziecka;
  • określenie miejsca zamieszkania dziecka;
  • terminy spotkań dziecka z drugim rodzicem, w tym terminy wspólnych wakacji oraz świąt;
  • zasady ponoszenia wydatków związanych z utrzymaniem dziecka;
  • reguły, jakimi winni kierować się rodzice przy wykonywaniu swoich obowiązków.

 

Porozumienie musi być podpisane przez oboje rodziców i zazwyczaj załącza się je do składanego w sprawie pozwu o rozwód. Nie ma również żadnych przeszkód do tego, aby porozumienie zostało wypracowane przez małżonków już w toku trwającej sprawy sądowej. Możliwość osiągnięcia przez małżonków porozumienia w zakresie sprawowania władzy rodzicielskiej będzie dla sądu jasnym sygnałem, iż rodzice dziecka będą potrafili współdziałać ze sobą przy wykonywaniu władzy rodzicielskiej i tym samym będą potrafili zapewnić dziecku spokojne, stabilne warunki do dalszego wychowania.

 

Porozumienie rodzicielskie ma niebagatelne znaczenie – nie tylko zmusza małżonków do współdziałania i faktycznie określa zasady sprawowania opieki nad dziećmi, lecz również przyspiesza tok postępowania sądowego, zmniejsza ryzyko oddalenia powództwa i rzeczywiście zabezpiecza interesy dzieci.


Warto pamiętać, że dzieci są najbardziej bezbronnymi uczestnikami sprawy rozwodowej i rozwodzący się małżonkowie powinni mieć szczególnie na uwadze dalsze ich losy.

Marta Milan

Marta Milan

Adwokat
Z wykształcenia prawnik, absolwentka UAM w Poznaniu. Obecnie prowadzi portal www.legalhero.pl, w ramach którego zajmuje się udzielaniem porad prawnych i przygotowywaniem projektów dokumentów prawnych w przystępnych cenach.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Nowe przygody Stasia Pętelki! więcej » x
Zobacz » Artykuły
Nowe przygody Stasia Pętelki!

Nowe przygody Stasia Pętelki!

"Mamo, Tato, chciałbym mieć pieska!" - to zdanie, który słyszał prawdopodobnie prawie każdy rodzic. Dzieci chętnie wyobrażają sobie jak wspaniale byłoby mieć pupila. A co się dzieje, gdy pies naprawdę zamieszka z przedszkolakiem i jego rodziną? Przekonali się o tym Staś Pętelka i jego młodsza siostra Jadzia. więcej »
Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Poznajemy świat z Biblioteczką Montessori! Kolejne tytuły już dostępne!

Wydawnictwo Egmont po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim dzieci, tworząc trwałe i piękne materiały edukacyjne. Są one stworzone zgodnie z zasadami pedagogiki Marii Montessori, dzięki którym dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania, pasje i zasób słownictwa, a także poszerzać wiedzę o świecie. więcej »
Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź

Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź

Kiedy para stara się o dziecko to współżyje w okresie płodnym. Jest to w sumie około 7 dni w miesiącu, z czego najbardziej płodny jest dzień owulacji i dzień przed nim. Czy istnieje sposób, by dowiedzieć się dokładnie, kiedy dziecko zostało poczęte? Jak to obliczyć? Podpowiadamy. więcej »
Jak wybrać idealną spacerówkę?

Jak wybrać idealną spacerówkę?

Wybór idealnej spacerówki to spore wyzwanie dla rodzica ? maluch spędza w niej naprawdę sporo czasu. Wózek musi sprostać więc jego wymaganiom, ale także wymaganiom rodzica. więcej »
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych lęków. więcej »
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość? więcej »
Europa w Polsce

Europa w Polsce

O Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni słyszeliśmy już niejednokrotnie - nie tylko ze względu na mnogość inicjatyw, jakie podejmują, ale także z racji tego, że są nasi - z Krakowa. więcej »
Twój pomysł na wystrój wnętrza

Twój pomysł na wystrój wnętrza

Wystrój wnętrza to wizytówka domu. Urządzając mieszkanie lub remontując pomieszczenie, zależy nam na estetyce wykonania i solidnych materiałach. więcej »
Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Witaminy dla dzieci - które są rozpuszczalne w wodzie, a które w tłuszczach?

Rozwój dzieci przebiega w zawrotnym tempie! W związku z tym, potrzebne są im odpowiednie witaminy, które wesprą nie tylko codzienne funkcjonowanie, lecz także procesy zachodzące w dojrzewającym organizmie. Stąd też warto zaczerpnąć chociaż odrobinę wiedzy - które witaminy są szczególnie ważne i jakie znaczenie ma fakt, że niektóre z nich rozpuszczają się w wodzie, a inne w tłuszczach? więcej »
Obchody Światowego Dnia Mleka

Obchody Światowego Dnia Mleka

8 czerwca 2019 r. odbyły się obchody Światowego Dnia Mleka, którego inicjatorami były Centrum Tradycji Mleczarstwa-Muzeum Mleka w Grajewie i Miasto Grajewo. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Konkurs dla przedszkoli

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie, czyli jak wprowadzam pojęcie czasu - konkurs dla nauczycieli przedszkolnych!  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  

Wydarzenie Na Czasie

Europa w Polsce

Europa w Polsce

Europejski Maraton Artystyczny to międzynarodowy projekt w formie warsztatów. Zajęcia skierowane są do osób, które zajmują się edukacją dzieci  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019