Strefa rodzica » Artykuły » Jak zadbać o interesy dziecka w czasie rozwodu?

Jak zadbać o interesy dziecka w czasie rozwodu?powiększ

Jak zadbać o interesy dziecka w czasie rozwodu?

Oczywistym jest, iż rozwód jest niebywale stresującym przeżyciem - nie tylko dla samych małżonków, lecz również dla wszystkich członków rodziny, w tym przede wszystkim dzieci. W czasie postępowania rozwodowego sąd nie skupia się tylko i wyłącznie na relacjach panujących pomiędzy małżonkami, ale również na sytuacji małoletnich dzieci stron.

 

Sąd nie udzieli rozwodu, gdy dobro dzieci byłoby zagrożone


Wbrew obiegowej opinii, w niektórych sytuacjach sąd może nie udzielić małżonkom rozwodu. Zdarza się to rzadko, lecz osoby rozważające złożenie pozwu i rozpoczęcie sprawy rozwodowej powinny zastanowić się, czy w ich przypadku spełnione są wszystkie warunki, jakich przepisy prawa wymagają dla orzeczenia rozwodu:

  • ustanie więzi psychicznej;
  • ustanie więzi fizycznej;
  • stanie więzi ekonomicznej;
  • rozwodu nie domaga się wyłącznie małżonek winny rozkładu pożycia, a orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z szeroko rozumianymi zasadami współżycia społecznego;
  • rozwód nie jest sprzeczny z dobrem małoletnich dzieci stron.

 

W toku sprawy sąd analizuje tylko i wyłącznie sytuację wspólnych dzieci małżonków w wieku poniżej 18 lat. Sąd nie będzie zainteresowany pełnoletnimi dziećmi lub dziećmi tylko jednego z małżonków (chyba że zostały przysposobione przez drugiego małżonka).


W przypadku osób nie posiadających dzieci sprawa rozwodowa może zakończyć się na jednej rozprawie – ze wskazanych powyżej przyczyn jednakże w razie rozwodu małżonków posiadających dzieci sąd przeanalizuje, czy rozwód na pewno im nie zaszkodzi. W oczywisty sposób orzeczenie rozwodu zmienia sytuację dzieci, jednakże zadaniem sądu jest sprawdzenie, czy nawet pomimo rozpadu małżeństwa rodzice będą w stanie współdziałać dla dobra swoich pociech i prawidłowo wykonywać władzę rodzicielską.


Sąd oprze się na rozmaitych dowodach: dokumentach (na przykład opiniach wystawionych przez szkołę czy przedszkole), zeznaniach świadków (osób, które mają regularny i stały kontakt z dziećmi) czy wreszcie opiniach biegłych psychologów. W każdej sprawie, w której konieczne jest posiadanie specjalistycznej wiedzy, sąd zasięgnie pomocy biegłych. W sprawach rodzinnych zwyczajowo są to biegli psychologowie, którzy po spotkaniu z rozwodzącymi się małżonkami i ich dziećmi sporządzają pisemną ocenę sytuacji panującej w rodzinie stron oraz proponują najkorzystniejsze z punktu widzenia dobra dzieci rozwiązania. Może zdarzyć się tak, że biegli zaproponują na przykład odbycie terapii z zakresu umiejętności rodzicielskich, po której zakończeniu możliwe będzie orzeczenie rozwodu. Ostatnie słowo należy zawsze do sądu, jednakże skuteczne zakwestionowanie opinii biegłych w takim przypadku jest bardzo utrudnione.


Przykład:


Małżeństwo Anny i Jana od lat nie układa się prawidłowo. Małżonkowie posiadają dwoje dzieci, córkę Kasię i syna Adama. Adam w ostatnim czasie zaczął sprawiać wiele problemów wychowawczych – wdał się w kilkanaście bójek i awantur w szkole, wagaruje, jest agresywny. W toku sprawy sąd zbada, na ile problemy Adama są spowodowane sytuacją panującą w domu i czy orzeczenie rozwodu byłoby korzystne z punktu widzenia dziecka.

 

Porozumienie rodzicielskie szansą na polubowne rozwiązanie sprawy


Biorąc pod uwagę zagrożenie oddaleniem pozwu – oraz przede wszystkim rzeczywiste znaczenie dobra dzieci w razie rozwodu rodziców – konieczne jest dokładne i wyczerpujące przemyślenie kolejnych kroków związanych z rozwiązaniem małżeństwa.


W sprawie rozwodowej sąd orzeka o wszystkich kwestiach związanych z dziećmi (władzy rodzicielskiej, alimentach, kontaktach). W ostatnich latach najpopularniejszym rozwiązaniem jest powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, z którym dziećmi na co dzień mieszkają i ograniczenie władzy rodzicielskiej drugiego z rodziców do określonych obowiązków i praw (na przykład do decydowania o zmianie miejsca zamieszkania, wyjeździe za granicę, sposobie leczenia, itd.).


Sąd może powierzyć również wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, lecz tylko wówczas, gdy przedstawią oni tzw. porozumienie rodzicielskie. Porozumienie rodzicielskie jest dokumentem, w którym rodzice we własnym zakresie określają wszystkie najbardziej podstawowe zasady wykonywania władzy rodzicielskiej:

  • zasady podejmowania decyzji w sprawach dotyczących dziecka;
  • określenie miejsca zamieszkania dziecka;
  • terminy spotkań dziecka z drugim rodzicem, w tym terminy wspólnych wakacji oraz świąt;
  • zasady ponoszenia wydatków związanych z utrzymaniem dziecka;
  • reguły, jakimi winni kierować się rodzice przy wykonywaniu swoich obowiązków.

 

Porozumienie musi być podpisane przez oboje rodziców i zazwyczaj załącza się je do składanego w sprawie pozwu o rozwód. Nie ma również żadnych przeszkód do tego, aby porozumienie zostało wypracowane przez małżonków już w toku trwającej sprawy sądowej. Możliwość osiągnięcia przez małżonków porozumienia w zakresie sprawowania władzy rodzicielskiej będzie dla sądu jasnym sygnałem, iż rodzice dziecka będą potrafili współdziałać ze sobą przy wykonywaniu władzy rodzicielskiej i tym samym będą potrafili zapewnić dziecku spokojne, stabilne warunki do dalszego wychowania.

 

Porozumienie rodzicielskie ma niebagatelne znaczenie – nie tylko zmusza małżonków do współdziałania i faktycznie określa zasady sprawowania opieki nad dziećmi, lecz również przyspiesza tok postępowania sądowego, zmniejsza ryzyko oddalenia powództwa i rzeczywiście zabezpiecza interesy dzieci.


Warto pamiętać, że dzieci są najbardziej bezbronnymi uczestnikami sprawy rozwodowej i rozwodzący się małżonkowie powinni mieć szczególnie na uwadze dalsze ich losy.

Marta Milan

Marta Milan

Adwokat
Z wykształcenia prawnik, absolwentka UAM w Poznaniu. Obecnie prowadzi portal www.legalhero.pl, w ramach którego zajmuje się udzielaniem porad prawnych i przygotowywaniem projektów dokumentów prawnych w przystępnych cenach.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Jak mądre aktywności stymulują rozwój dziecka - czyli premiera nowej serii KsiążkoGry od wydawnictwa Nowa Era

Rodzicu, od teraz Twoje dzieci już nigdy nie będą się nudzić! Mają ochotę na czytanie, grę planszową albo memo? Chcą się pobawić w rozwiązywanie zagadek? A może po prostu są w filozoficznym nastroju? Wydawnictwo Nowa Era i kultowy magazyn Świerszczyk prezentują nową serię KsiążkoGry, którą pokochają dzieci i rodzice. więcej »
Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Jak skutecznie wyegzekwować alimenty?

Większość rodziców wie, że wyrok ustalający alimenty jest dopiero pierwszym krokiem w uzyskaniu alimentów. Sam wyrok - choć nakłada na osobę zobowiązaną obowiązek uiszczania alimentów - nie spowoduje niestety ich automatycznego przekazania uprawnionemu dziecku. więcej »
Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Jak pomalować pokój dziecka, aby zmotywować je do nauki?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodzicami maluszka, czy starszaka, kilkulatka czy nastolatka, musimy otoczyć dziecko kreatywną, przyjazną przestrzenią. więcej »
Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki
Patronat CzasDzieci.pl

Już jest druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki

Na rynku ukazała się druga edycja wydania specjalnego KUKBUK Dzieciaki. Jest to pierwszy magazyn przeznaczony jednocześnie dla dzieci i dorosłych oraz współtworzony przez dzieci. KUKBUK Dzieciaki to atrakcyjne wizualnie, zabawne i edukacyjne treści dla kucharzy w wieku 5-12 lat. więcej »
Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach z innymi. więcej »
Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Poranna rutyna - jak zdążyć na czas?

Nikt nie lubi porannego zamieszania, które potrafi zepsuć humor na cały dzień. Czasem ciężko połapać się w tym wszystkim, co dzieje się wokół, dlatego właśnie dobrym przyzwyczajeniem jest poranna rutyna, dzięki której łatwiej zapanować nad tym całym bałaganem. więcej »
10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

10 pomysłów na jesienne zabawy z dzieckiem

Czy słońce, czy deszcz, czas z dzieckiem można spędzić przyjemnie i kreatywnie. Zobaczcie nasze podpowiedzi! więcej »
Bajki o jesieni - top 6

Bajki o jesieni - top 6

Dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze. Jeśli spędzacie z dziećmi jesienne wieczory w domu, możecie wykorzystać ten czas na rozrywkę i edukację w jednym. Przygotowaliśmy dla Was zestaw krótkich bajek o jesieni. więcej »
W co się bawią współczesne dzieci?

W co się bawią współczesne dzieci?

Dzieciom w dzisiejszych czasach nie wystarcza już granie w piłkę przed blokiem, skakanie na skakance czy zabawa w podchody lub dwa ognie. Czasy się zmieniły, a wraz z nimi wymagania maluchów. Co obecnie sprawia im radość? więcej »
Nowy bohater Cartoon Network - Craig - zaprasza dzieci do zabawy na świeżym powietrzu

Nowy bohater Cartoon Network - Craig - zaprasza dzieci do zabawy na świeżym powietrzu

Siła dziecięcej wyobraźni, zabawa w otoczeniu przyrody, przyjaźń i niesamowite przygody - tak wygląda świat w nowej kreskówce "Craig znad potoku", która 15 października pojawi się na antenie Cartoon Network. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Jak pomóc dziecku, które łatwo się rozprasza?

Wiele dzieci ma problem ze skupianiem się na określonych zajęciach, co skutkuje rozdrażnieniem, małą efektywnością czy ciągłym znudzeniem. Może się to odbić na wynikach w szkole oraz relacjach...  

Premiera na Czasie

W domu z dzieckiem

Knock Nocky1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Pierwsze Książeczki1 Prezenty1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018