Warszawa

Jak udekorować okna w pokoju dziecka?

Jak udekorować okna w pokoju dziecka?

Przygotowując i urządzając dziecięcy pokój, pragniemy stworzyć dla naszego dziecka miejsce bezpieczne, komfortowe, ale także jak najładniejsze. By osiągnąć upragniony efekt, należy zwrócić uwagę na najdrobniejsze szczegóły – nie tylko mebelki, kolor ścian czy dodatki takie jak dywan. Dziś podpowiadamy, jak wybrać i udekorować okna, aby były ozdobą dziecięcego pokoju.

 

Jakie okno wybrać do dziecięcego pokoju?

Wybierając okno do dziecięcego pokoju, należy kierować się przede wszystkim doborem odpowiednich parametrów – zwłaszcza tych dotyczących termoizolacyjności oraz izolacji akustycznej. Jeśli chcemy mieć gwarancję, że hałasy z zewnątrz nie zakłócą snu malucha, a zimą przez okno nie będzie uciekało ciepło, zdecydujmy się na produkt z niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej i o wysokim współczynniku izolacji akustycznej. Ważny będzie także współczynnik przenikalności światła szyb: to on informuje o tym, ile światła wpada do pomieszczenia. Dla zdrowia i samopoczucia ważny jest dostęp do naturalnego światła, a uczniowie często spędzają wiele czasu na nauce lub przed komputerem, warto więc zadbać o właściwe oświetlenie pokoju.


Opcje warte rozważenia, to także wybór szyb bezpiecznych (które w razie ich stłuczenia nie rozpadną się na ostre odłamki) oraz zabezpieczeń, utrudniających dziecku wydostanie się na zewnątrz przez okno – jak klamka z kluczykiem albo specjalne zaczepki, nie pozwalające na otworzenie okna na oścież.



Odrębną sprawą jest wygląd okna. Dziecięce pokoiki często pełne są kolorów. Obecnie w ofercie producentów okien można znaleźć okna w najróżniejszych barwach i dobrać je do zamierzonej aranżacji. Rozważając takie rozwiązanie trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że okna to zwykle zakup na długie lata, więc wybór koloru nietypowego wymusza później albo pozostanie stale przy aranżacji w tej samej tonacji kolorystycznej, albo wymianę okien. Dodatkowo, jeśli okna w pokoju dziecięcym będą miały inny kolor niż pozostałe okna, może to naruszyć spójność elewacji budynku. Na ten drugi problem mogą zaradzić okna bicolor (możliwe do znalezienia w ofercie dobrych producentów, na przykład DAKO) – które mają inny kolor ramy od wewnątrz, i inny od zewnątrz. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będą jednak okna białe lub szare, które dobrze komponują się z aranżacją we właściwie każdym kolorze.



Rolety, zasłony i firanki do pokoju dziecka
Rolety i firanki pełnią zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Chronią domowników przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów, a rolety – dodatkowo – pozwalają na zaciemnienie pokoju, co jest szczególnie ważne w przypadku dziecięcej sypialni. Odpowiednio dobrane mogą ładnie uzupełnić aranżację pokoju dziecka oraz stanowić prawdziwą ozdobę okna.


W przypadku rolet, które mają służyć także jako dekoracja, dobrze sprawdzą się rolety materiałowe, w kolorze harmonizującym z barwami użytymi przy urządzaniu pokoiku. Ciekawa alternatywą będą rolety z wzorami, przedstawiającymi bohaterów bajek, pamiętajmy jednak, że dzieci szybko rosną i zapominają o dawnych idolach – rolety w jednolitej barwie są więc bardziej uniwersalnym wyborem i mogą posłużyć znacznie dłużej.


Do pokoju dziecka najlepiej wybrać zasłony i firanki lekkie, w jasnych barwach, które nie zdominują nadmiernie pomieszczenia i nie sprawią, że to wyda się optycznie mniejsze. Zasłony obecnie rzadko użytkowane są w celu zasłaniania okna (tę rolę przejęły rolety), przy ich wyborze można więc kierować się wyłącznie względami estetycznymi. Ciężkie, ciemniejsze zasłony doskonale sprawdzają się w dużych, nowoczesnych wnętrzach, ale rzadko wyglądają dobrze w dziecięcej sypialni. Wybierając firanki do pokoju dziecka trzy – czteroletniego, chętnego do psot, można zwrócić uwagę na firany krótsze, nie sięgające parapetu: wpuszczą do pokoju więcej światła, dziecko ich nie sięgnie, a więc i nie pociągnie, stojąc na ziemi. W przypadku starszych dzieci, równie dobrze sprawdzą się długie zasłony.


Producenci oferują spory wybór zasłon i firanek przeznaczonych specjalnie do dziecięcych pokoi – ze wzorami w zwierzątka czy postacie z bajek.

 


Ozdoby okien w dziecięcym pokoju
Pośród ciekawych ozdób, które mogą posłużyć do dekoracji okna w dziecięcym pokoju, można wymienić lambrekiny – alternatywę wobec klasycznych zasłon i firanek. To najczęściej bardzo krótki pas materiału, zwisający wzdłuż karnisza, do którego można przyczepić ozdoby takie jakie jak kwiatki, kokardy, motylki czy materiałowe piłki nożne. Dobrze komponuje się z krótkimi firankami, zebranymi w dwa „warkocze”.


Kolejna, urocza ozdoba to specjalne naklejki. Bogactwo wzorów umożliwia wybranie takiego, który najlepiej wpasuje się w nasz gust – mogą to być niewielkie naklejki z bohaterami z bajki, ale też większe, statyczne naklejki przedstawiające na przykład realistyczny kształt kota lub eleganckie, duże naklejki w kształcie gałązek obsypanych kwiatami, wykonane z miękkiej folii PVC. Należy tu jednak uważać i kupować wyłącznie produkty faktycznie przeznaczone na okno: umieszczenie na szybie zwykłej naklejki może skończyć się tym, że ta szybko ulegnie pomarszczeniu lub zatarciu, a po próbie jej usunięcia, będziemy długo walczyć z nieestetycznymi śladami. Szyby można ozdobić także za pomocą na przykład sztucznego śniegu czy specjalnych farbek do szkła: znów jednak pamiętajmy o wybieraniu wyłącznie takich materiałów, które w razie potrzeby zdołamy usunąć.


Lekkie dekoracje (na przykład z papieru albo tkanin) można przyczepiać także do firanki. Motyle czy kwiaty wiosną, płatki śniegu lub bałwanki zimą, liście jesienią – udekorują pokój oraz wprowadzą do niego klimat danej pory roku. Okno to także dobre miejsce do zawieszenia girlandy – z tradycyjnych trójkącików, literek czy kwiatów.

 


Czego się wystrzegać, dekorując okna w pokoju dziecka?
Planując okienną aranżację w pokoju dziecka, przemyślmy, czy ustawienie na parapecie kwiatków jest bezpieczne. O ile w pokoiku małego berbecia raczej nie dojdzie do żadnego wypadku z udziałem donicy, o tyle ciekawy kilkulatek może taką zrzucić – czy to przy próbie wyjrzenia przez okno, czy rzucając w nią czymś niechcący podczas zabawy. Nie przyczepiajmy też do firanek i zasłon ozdób tak, by znalazły się w zasięgu dziecięcych rączek. Maluch zainteresowany kokardką czy kwiatkiem może za taką dekorację pociągnąć – i nie tylko zerwać ją, ale przy okazji uszkodzić firankę.

 



Dobierając ozdoby okienne do dziecięcego pokoju postarajmy się zadbać o to, by w kolorystyce były spójne z resztą wystroju oraz by zostały rozmieszczone tak, by maluch ich łatwo nie zniszczył. Dekorując pokój nieco starszego dziecka, warto wziąć też pod uwagę jego zdanie – aby wygląd okiennej aranżacji odzwierciedlał jego upodobania.

 

1/4
1/4
2/4
2/4
3/4
3/4
4/4
4/4

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć