Strefa rodzica » Artykuły » Poradnik rodzicielski: jak korzystać i jak nie korzystać z tabletu

Poradnik rodzicielski: jak korzystać i jak nie korzystać z tabletupowiększ

Poradnik rodzicielski: jak korzystać i jak nie korzystać z tabletu

Tablet może być naprawdę przydatnym urządzeniem dla całej rodziny. Przedstawiamy krótki poradnik dla zatroskanych rodziców, którzy zastanawiają się: "Czy ten cały tablet jest na pewno odpowiedni dla mojej pociechy? Bo w telewizji mówili, że…". Uspokajamy – tablet jest dla ludzi – i tych dużych, i tych trochę mniejszych. Warto jedynie przestrzegać kilku zasad, by korzystanie z niego było bezpieczne.

 

Porada 1.

Tego nie rób: Twój maluch nie nauczył się jeszcze chodzić, ale już umie znaleźć ulubioną bajkę na tablecie, którą ogląda przy okazji każdego spaceru w wózku.

Tak wolno: Twoje dziecko ma skończone 4 lata i korzysta z tabletu nie dłużej niż 30 minut dziennie.

 

Porada 2.

Tego nie rób: Dziecko ma absolutną swobodę podczas korzystania z urządzenia. Wchodzi na strony, na które akurat ma ochotę.

Tak wolno: Tablet, którego używa dziecko, ma włączoną tzw. „kontrolę rodzicielską”. Rodzic ma wgląd do treści, które przegląda dziecko.

 

Porada 3.

Tego nie rób: Tablet służy do usypiania. Dziecko ogląda na nim bajki w łóżku chwilę przed zaśnięciem.

Tak wolno: Dziecko ma dostęp do tabletu tylko w ciągu dnia. Mądrzy rodzice wiedzą, że promieniowanie emitowane z monitora nie wpływa korzystanie na zasypianie i jakość snu.

 

Porada 4.

Tego nie rób: Maluch nie chce zjeść posiłku, więc tablet rozprasza jego uwagę, a mama może spokojnie nakarmić swoją pociechę, która wpatruje się w ekran jak zaczarowana.

Tak wolno: Dziecko nie korzysta z tabletu podczas posiłku, treningu czystości lub w nagrodę za dobre sprawowanie. Na zabawę z tabletem jest wyznaczony czas, który nie koliduje z innymi zajęciami i nie jest rodzajem nagrody, lecz formą rozrywki lub edukacji.

 

Porada 5.

Tego nie rób: Tablet znajduje się 5 cm od twarzy dziecka i w ten sposób maluch przegląda treści.

Tak wolno: Tablet znajduje się nie mniej niż 25 cm od twarzy i ma wbudowaną aplikację, która sygnalizuje dziecku, gdy ta odległość się zmniejsza.

 

Porada 6.

Tego nie rób: Dziecko spędza wolny czas na korzystaniu z urządzeń elektronicznych. To jego ulubiona i jedyna forma rozrywki.

Tak wolno: Tablet i inne urządzenia są tylko jedną z form spędzania czasu. Inne rozrywki są dla dziecka równie atrakcyjne.

 

Porada 7.

Jaki tablet wybrać, by był funkcjonalny i bezpieczny dla całej rodziny? Przed wyborem urządzenia mobilnego dla dziecka warto sprawdzić, czy oferuje dodatkowe zabezpieczenia. W takie rozwiązania został wyposażony na przykład Huawei MediaPad M5 lite. Rodzice mogą stworzyć dedykowane konto dla dzieci. Będzie odblokowywane za pomocą odcisku palca. Dzięki temu ich pociechy będą widzieć i korzystać z aplikacji, które opiekunowie uznają za stosowane. Tablet oferuje także tryb ochrony oczu, który redukuje szkodliwe dla wzroku niebieskie światło. Jednocześnie automatycznie dopasowuje jasność ekranu do otoczenia. Dodatkowo Huawei MediaPad M5 lite może sygnalizować dzieciom, aby odsunęły od siebie ekran, jeśli ten znajdzie się od oczy w odległości bliższej niż 25 cm. Tablet automatycznie rozpozna też, kiedy urządzenie będzie trzymane pod nietypowym kątem i zasugeruje zmianę postawy ciała. Rodzic może też tak ustawić tablet, by dostęp nie przekraczał 60 minut z częstotliwością raz, dwa lub trzy razy w ciągu dnia. Oprócz tego tablet został wyposażony w stylowe pióro M Pen lite, które rodzicowi umożliwia sporządzanie osobistych notatek na ekranie tabletu, a dziecku kreatywną aktywność twórczą.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Książki na Czasie - Wakacje 2018 więcej » x
Zobacz » Artykuły
Książki na Czasie - Wakacje 2018

Książki na Czasie - Wakacje 2018

Lato definitywnie za nami. Skończyły się długie letnie wieczory i beztroskie wakacyjne wyprawy. Czas wrócić do obowiązków i przygotować się na nadchodzącą jesień, ale... zostaną z nami książkowe owoce lata, które z dumą przed Wami prezentujemy :) więcej »
38 Rawa Blues Festival  - rozmowa z IRKIEM DUDKIEM

38 Rawa Blues Festival - rozmowa z IRKIEM DUDKIEM

Najstarszy festiwal bluesowy w Polsce, jeden z najbardziej uznanych w Europie i największy indor na świecie odbędzie się po raz 38. ?Tutaj muzyka jest jedynym dopalaczem!? ? wyznaje IREK DUDEK (ps. Shakin' Dudi) ? muzyk, kompozytor, wokalista, harmonijkarz, autor tekstów oraz twórca i dyrektor Rawa Blues Festival. więcej »
Jak udekorować okna w pokoju dziecka?

Jak udekorować okna w pokoju dziecka?

Przygotowując i urządzając dziecięcy pokój, pragniemy stworzyć dla naszego dziecka miejsce bezpieczne, komfortowe, ale także jak najładniejsze. więcej »
Jak urządzić pokój dla dziecka? 5 oryginalnych sposobów na dekorację wnętrza

Jak urządzić pokój dla dziecka? 5 oryginalnych sposobów na dekorację wnętrza

Nie masz pomysłu jak urządzić pokój dla dziecka? Chcesz, by wnętrze było nie tylko piękne, ale także funkcjonalne? więcej »
Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Wspólne czytanki na dobranoc powinny stanowić obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia każdej rodziny. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego, poniżej przedstawiamy korzyści płynące z czytania maluchom przed zaśnięciem. Jesteście ciekawi? więcej »
Kosmetyki dla dzieci - jak wybierać produkty ze sklepowych półek?

Kosmetyki dla dzieci - jak wybierać produkty ze sklepowych półek?

Kosmetyków dla dzieci na półkach sklepowych znajdujemy coraz więcej. Poza standardowymi produktami kosmetycznymi, które przeznaczone są dla skóry wrażliwej i delikatnej, zakupić można specjalistyczne linie, w tym właśnie dla dzieci. więcej »
Jak uchronić dziecko przed infekcjami?

Jak uchronić dziecko przed infekcjami?

Nadchodzi jesień - pora, gdy temperatura zaczyna spadać, za oknem robi się deszczowo, a dzieci stają się mniej odporne na infekcje. Wielu rodziców chciałoby uchronić swoje pociechy przed zarazkami, lecz nie jest to łatwe, gdy spędzają one większość czasu poza domem.
więcej »
TOP 9 sposobów na podniesienie pewności siebie u dziecka

TOP 9 sposobów na podniesienie pewności siebie u dziecka

Pewne siebie dzieci wierzą w swoje umiejętności, łatwiej rozwiązują problemy, efektywniej się uczą, a także nie zrażają się swoimi porażkami. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad tym, jak można pomóc swojemu dziecku. więcej »
Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Różnorodność i wielozadaniowość tabletu

Do czego tak naprawdę służy tablet? Jakie funkcje spełnia? Dlaczego posiadanie tabletu ułatwia wykonywanie wielu czynności? Analitycy z Pew Research Center oraz Monetate zestawili wiele różnych statystyk, z których wynika, że aż 3. na 4. użytkowników tabletów korzysta z nich codziennie średnio przez 95 minut! więcej »
Jak urządzić łazienkę bezpieczną dla dziecka?

Jak urządzić łazienkę bezpieczną dla dziecka?

Każdy rodzic doskonale wie, jak ważne jest odpowiednie przystosowanie domu do dziecka. Dużą rolę odgrywa konieczność zabezpieczenia elementów, które mogą wyrządzić dziecku krzywdę. więcej »
Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018