Strefa rodzica » Artykuły » Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?

Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?powiększ

Karmienie piersią po cesarskim cięciu - jak pobudzić laktację?

Zdarza się, że kobiety po cesarskim cięciu mają mniej pokarmu, jednak ilość produkowanego mleka nie zależy wyłącznie od formy porodu. Warto bowiem pamiętać, że organizm przygotowuje się do karmienia piersią już w okresie ciąży – mniej więcej od 16. tygodnia. Bezpośrednim sygnałem do rozpoczęcia wydzielania mleka jest wydalenie łożyska – wówczas dochodzi do gwałtownego spadku poziomu progesteronu, który hamował wydzielanie pokarmu i jednoczesnego wzrostu prolaktyny – hormonu wpływającego na laktację.

 

Cesarskie cięcie a laktacja


W przeciwieństwie do porodu siłami natury, cesarskie cięcie nie ma nic wspólnego z naturalnym przebiegiem narodzin malucha. Organizm na wszystkie zmiany może zareagować z opóźnieniem, dlatego również i laktacja może się opóźnić. Nie oznacza to jednak, że wydzielanie pokarmu w ogóle nie nastąpi – wiele zależy od tego, jak szybko kobieta przystawi maluszka do piersi.

 

Cesarskie cięcie a karmienie piersią


Cesarskie cięcie wcale nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Owszem, kobieta może napotkać wiele przeszkód utrudniających podawanie naturalnego pokarmu. Najczęstsze to m.in.:

 

  • niemożność przyjęcia odpowiedniej pozycji z powodu rozległej rany,
  • konieczność przyjmowania silnych leków przeciwbólowych,
  • konieczność zażywania antybiotyków,
  • ospałość dzieci urodzonych poprzez cesarkę.

 

Ponadto w niektórych szpitalach nie praktykuje się układania noworodka na brzuchu mamy zaraz po urodzeniu, czy w ciągu pierwszej godziny po porodzie. Tymczasem fizyczny kontakt może odgrywać istotną rolę w stymulowaniu laktacji.

 

Warto przy tym pamiętać, że znieczulenie przewodowe wcale nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Jeżeli kobieta czuje się na siłach, może od razu przystawić maluszka do piersi. Należy jednak przyjąć pozycję leżącą, ponieważ zwykle po takim znieczuleniu kobieta nie może podnosić głowy przez około 12 godzin.

 

Jak pobudzić laktację po cesarce?


Zastanawiasz się, jak pobudzić laktację po cesarskim cięciu? W dużo lepszej sytuacji są kobiety, u których operacja jest planowana, np. z powodu niewłaściwego ułożenia się maluszka. Mogą się bowiem do tego przygotować dużo wcześniej.

Niezależnie jednak od tego, czy cesarskie cięcie jest planowane, czy podjęta decyzja o cesarce wynika z komplikacji porodu naturalnego, istnieją skuteczne sposoby pozwalające pobudzić laktację.

 

Przystaw dziecko do piersi w ciągu 1 godziny po urodzeniu


Im szybciej przystawisz maluszka do piersi, tym szybciej pobudzisz laktację. Jeżeli czujesz się na siłach, poproś położną o przyniesienie dziecka. Nie zrażaj się, jeśli pierwsze próby zakończą się niepowodzeniem. Przystawiaj noworodka do piersi kilkakrotnie – aż w końcu prawidłowo chwyci pierś.

 

Nie wiesz, jak pobudzić laktację, gdy dziecko nie chce ssać piersi? Musisz mieć świadomość, że już sam widok noworodka, płacz malucha, czy bezpośredni kontakt fizyczny uruchamiają w organizmie mamy mechanizmy stymulujące produkcję pokarmu.

 

Stymuluj laktację laktatorem


To niezwykle ważne, nie tylko wtedy, gdy w pierwszych godzinach po porodzie nie masz kontaktu z dzieckiem. Z laktatora warto skorzystać także między karmieniami, by jeszcze bardziej pobudzić produkcję mleka.

 

Zrezygnuj ze stosowania nakładek laktacyjnych


Nakładki laktacyjne mogą przyczynić się do pobudzania laktacji w nieco mniejszym stopniu. Jeżeli więc nie ma medycznych wskazań (np. Twoje brodawki nie są wklęsłe), nie stosuj ich.

 

Wspomóż się preparatami pobudzającymi laktację


W rozkręceniu laktacji po cesarskim cięciu mogą pomóc specjalne preparaty dla mam karmiących. Zawierają one słód jęczmienny będący źródłem beta-glukanu, który – jak pokazują badania naukowe – przyczynia się do zwiększenia poziomu prolaktyny.

 

Karm również w nocy


Jeżeli maluszek nie budzi się na nocne karmienie, mimo wszystko przystaw dziecko do piersi. Powszechnie uważa się, że w nocy stężenie prolaktyny jest bardzo wysokie – podając maluszkowi mleko z piersi, dochodzi do pobudzenia laktacji.

 

Nawał pokarmu pojawia się po kilku dniach


Nie wpadaj w panikę, jeśli w pierwszych dniach po narodzinach maluszka mleko nie będzie lecieć w dużych ilościach. Pamiętaj, że najpierw z piersi wypływa siara – bardzo wartościowy pokarm, który zawiera sporo białka, składników mineralnych oraz substancji wzmacniających.

 

Szacuje się, że w pierwszej dobie życia noworodek wypija zaledwie 20 ml pokarmu, zaś w kolejnych dniach – nawet 100 ml. Takie ilości są wystarczające, dlatego nie ma potrzeby podawania maluszkowi mleka modyfikowanego w butelce.

 

Masz problem z laktacją? Poproś o pomoc


Jeżeli w ciągu kilku dni po cesarskim cięciu produkcja mleka nie będzie duża, poproś o pomoc doradcę laktacyjnego. Specjalista pomoże dotrzeć do przyczyny problemu i zaproponuje stosowne rozwiązanie. Być może wystarczy zmienić technikę karmienia i przyjąć odpowiednią pozycję.

 

Zobacz: www.lovi.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Ścigają się, by dzieci mogły chodzić do... więcej » x
Zobacz » Artykuły
Ścigają się, by dzieci mogły chodzić do szkoły

Ścigają się, by dzieci mogły chodzić do szkoły

Każdy przejechany przez drużynę CCC Team kilometr może zmienić los wielu dzieci. "Wykręcone" na rowerach szosowych kilometry są szansą na budowanie szkół oraz pomoc w najbiedniejszych krajach świata. "Edukacja to klucz do wolności, demokracji i rozwoju, to najlepsza inwestycja w przyszłość następnych pokoleń" - słowa Nelsona Mandeli nie tracą na aktualności. więcej »
Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Chcesz zachęcić dziecko do częstszego sięgania po książki, ale nie wiesz jak to zrobić? Jak sprawić, by czas spędzony na czytaniu był przyjemnością? więcej »
Letnia Akademia LiveKid

Letnia Akademia LiveKid

Dziewięciu wyjątkowych prelegentów, setki zapisanych Gości, 540 minut edukacyjnych spotkań dla Rodziców. więcej »
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, w którym nie sposób się nudzić! Obojętnie czy ma się 5 lat czy 50. Przekonajcie się sami. więcej »
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019