Warszawa

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Zabawki wspierające integrację sensoryczną, które można wykonać w domu

Różne części ciała (takie jak skóra, oczy i uszy) otrzymują informacje zmysłowe z otoczenia i wysyłają je do mózgu. Mózg interpretuje otrzymywane informacje porównując je z innymi informacjami - nowymi oraz przechowywanymi w pamięci.

 

Następnie mózg wykorzystuje wszystkie te dane, aby pomóc nam reagować na środowisko. Dlatego integracja sensoryczna jest ważna we wszystkich czynnościach i zadaniach, takich jak ubieranie się, jedzenie, kontakty towarzyskie, nauka i praca.

 

Dla większości z nas rozwój integracji sensorycznej ma miejsce, gdy jesteśmy mali. Jest to część naszego normalnego rozwoju. Odbywa się przy okazji codziennych aktywności: kołysania, raczkowania, chodzenia i zabawy.

 

Integracja sensoryczna odpowiada za regulację pracy wszystkich zmysłów, które współdziałają ze sobą i są od siebie zależne. Wśród zmysłów wyróżnia się 5 najbardziej oczywistych: słuch, węch, wzrok, smak, dotyk. Należy jednak pamiętać, że zmysły odpowiadają także za utrzymywanie równowagi, kontrolę ruchu czy regulację temperatury (układ przedsionkowy, proprioceptywny, interoceptywny).

 

W tym artykule skupimy się na dotyku. Pokażemy pomysły na domowe zabawki rozwijające właśnie ten zmysł. Oczywiście, w przypadku występowania zaburzeń integracji sensorycznej konieczna może być terapia prowadzona przez certyfikowanego specjalistę. Jednak każdemu maluchowi przyda się kontakt ze zróżnicowanymi bodźcami i materiałami. Jego opuszki palców, stopy i mózg uczą się wówczas rozpoznawać faktury oraz budować obraz świata. Zabawki sensoryczne można kupić w sklepie lub wykonać w domu dywaniki czy tablice zawierające różne faktury. My zebraliśmy kilkanaście rodzicielskich pomysłów, które znaleźliśmy w internecie. Możecie zainspirować się nimi lub wymyślić własne pomoce sensoryczne.

 

 

Informacje o integracji sensorycznej na podstawie: https://www.sensoryintegration.org.uk/What-is-SI

 

1/22
1/22

Jak widać, już niemowlęta mogą poznawać nowe faktury, jeśli tylko są odpowiednio zabezpieczone i maluchom nie grozi niebezpieczeństwo połknięcia czy skaleczenia. Pomysłowi rodzice przykryli różne miękkie przedmioty folią i przykleili do podłogi taśmą. Prosty sposób, który zapewni dziecku zajęcie i jest bezpieczny. 

Podobny pomysł zobaczycie także na kolejnym zdjęciu.

2/22
2/22
3/22
3/22

Wersja eko, czyli sensoryczne pudełko zrobione z opakowań po nawilżonych chusteczkach. W każdym pojemniczku zostały umieszczone elementy takie jak piórka czy koraliki. Tutaj już oczywiście wszystko zależy od Waszej pomysłowości. Drobne elementy warto przykleić od spodu tak, aby dziecko mogło ich dotknąć, ale nie mogło wziąć ich do buzi. 

4/22
4/22

Kolejny eko-pomysł, czyli tajemnicze skrytki wykonane z pudełek po chusteczkach higienicznych. Dziecko nie tylko dotyka elementów, ale także odgaduje zawartość kartoników. Nie zawsze widzi, co jest w środku. Dobra zabawa także dla starszych dzieci, które mogą porównać wrażenia dotykowe w zależności od tego, czy widzą przedmiot, czy nie. Dorośli też się świetnie bawią - sprawdzone, potwierdzone. ;) Możecie poprosić starsze dzieci, by to one umieściły przedmioty w pudełkach i pozwoliły Wam zgadywać. 

5/22
5/22

Maluchy uwielbiają także poznawać nowe faktury bosymi stopami. W domu można wykonać własny "dywanik sensoryczny" złożony z wycinków różnych materiałów. Kilka takich podłogowych pomysłów prezentujemy na kolejnych fotografiach.

6/22
6/22
7/22
7/22
8/22
8/22
9/22
9/22
10/22
10/22

A tutaj kilka pomysłów tablic do dotykania rękami. Rozmiar i materiały na nich umieszczone zależą od Was. Jaki widać, nawet kawałek mopa, szczotka, patyczki od lodów czy makaron mogą być atrakcyjne. Zobaczcie kilka kolejnych podobnych propozycji. 

11/22
11/22
12/22
12/22
13/22
13/22
14/22
14/22
15/22
15/22

Z hula-hop można także wykonać sensoryczną zabawkę dla maluchów. Na wzór mat edukacyjnych, do obręczy przytwierdzicie różne materiały o ciekawych kształtach i kolorach. 

16/22
16/22
17/22
17/22

A tu "namiot edukacyjny" pod stołem ;) 

18/22
18/22

Pomysł na zapoznanie dziecka zarówno z kolorami, jaki i podstawowymi materiałami takimi jak mydło, piasek czy kukurydza. 

19/22
19/22

Mamy jeszcze jedną ciekawostkę. Wszystkie najbardziej interesujące przedmioty, których dziecko zawsze chce dotknąć, ale nie zawsze może, w jednym miejscu! Kurki, zamki, butelki, przełączniki. Bez niebezpieczeństwa porażenia prądem, oblania wodą, zepsucia. Pomysły na stworzenie takiego "pomocnika małego odkrywcy" są różne. Przedstawiamy na kolejnych zdjęciach. 

20/22
20/22
21/22
21/22
22/22
22/22

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć