Strefa rodzica » Artykuły » Artykuły » Ciekawe sporty zimowe

Ciekawe sporty zimowepowiększ

Ciekawe sporty zimowe

Narty, snowboard, sanki, łyżwy – to najpopularniejsze formy spędzania czasu na sportowo na świeżym powietrzu podczas zimy. Chyba już każdy przedszkolak wie mniej więcej na czym polegają te dyscypliny, szczególnie popularne są narty – naukę na nich rozpoczynają 4- i 5-latki. Dla trochę starszych jest snowboard, do którego opanowania trzeba mieć skończone 9 - 10 lat.

 

No dobrze, a jeśli te tradycyjne sporty nam się znudziły, jeśli szukamy inspiracji na zupełnie nietypowe białe szaleństwo? Oto pomysły Kogis! Okazuje się, że i tutaj sprawdza się znane przysłowie: potrzeba matką wynalazków, pomysłowość ludzka nie ma granic, oto co można robić zimą:

 

Skibob
Skibob polega na zjeździe po śniegu przy pomocy specjalnego pojazdu, który przypomina połączenie nart oraz roweru. Jako dodatkowy element wyposażenia adepta tego sporu są specjalne narty o długości od 50 cm do 55 cm, przymocowane do butów zjeżdżającego, które mają za zadania pomóc w utrzymaniu stabilności. Zawody skibobowe rozgrywane są w slalomie, slalomie gigancie i zjeździe. Jako dużą zaletę tego sportu wymienia się to, że z ogromnej radości, jaką daje szybki zjazd, mogą korzystać nie tylko doświadczeni adepci. Nauka jazdy na nartach trwa latami, podczas gdy na skibobie można nauczyć się jeździć w pół godziny. Jazda na skibobie nie wymaga takich umiejętności, jak jazda na nartach. Co więcej - nie obciąża tak bardzo stawów kolanowych. Konstrukcja pojazdu jest bowiem wyposażona w ramy ze specjalnymi amortyzatorami, które tłumią przeciążenia, oszczędzając ciało kierującego.

 

Skicross
Narciarstwo niegdyś służyło turystyce i przemieszczaniu się - skicross to powrót do tej tradycji, czyli zjazdy poza stokami, w dzikim krajobrazie ośnieżonych gór, z przeszkodami, bez wytyczonych tras (tylko zawody są na wytyczonych trasach). Jest to też nowa dyscyplina, która pośród sportów zimowych pojawiła się stosunkowo niedawno. Czerpie ona z narciarstwa zjazdowego oraz slalomu. Jest to jedyna konkurencja narciarska, w której zawodnicy bezpośrednio konkurują między sobą w tym samym czasie startując czwórkami lub szóstkami. Zawody odbywają się na specjalnie przygotowanej trasie zjazdowej. Nie jest to jednak zwykła trasa. Trasa do skicrossu usiana jest przeróżnymi śnieżnymi przeszkodami, które zawodnicy muszą pokonać. Są to między innymi zakręty z bandami, przeróżne skocznie, poprzeczne garby muldy itd. Ze względu na nowość tej dyscypliny, można spodziewać się coraz ciekawszych elementów na trasie. Zawody w skicrossie polegają na tym, że z każdego zjazdu połowa zawodników (zazwyczaj z 32. lub z 48. po eliminacjach) przechodzi do kolejnego etapu. Tak dzieje się aż do biegu finałowego, który wygrywa ten, kto pierwszy zjawi się na mecie. Skicross jest dyscypliną bardzo dynamiczną i emocjonującą. Od Igrzysk Olimpijskich w Vancouver w 2010 r. skicross zalicza się do dyscyplin olimpijskich.

 

Zorbing
Polega na staczaniu się z ośnieżonego zbocza z prędkością 50km/h w wielkiej, miękkiej kuli. Ochotnik siedzi we wnętrzu przyczepiony do ścianki zorba, otoczony nadmuchaną powłoką o grubości 700 mm.

 

Snowtubing
Szalona zabawa na śniegu! Szybki zjazd na w gumowej dmuchanej oponie. Tory do zjazdów przygotowane są na specjalnych stokach. Zalecana jest jazd w kaskach ochronnych. Można zjeżdżać też poza wyznaczonymi torami, ze zwykłych śnieżnych górek. Dobre opony do snowtubingu mają od spodu wzmocnienie z grubego, specjalnego plastiku, są dość ciężkie.

 

Snowsalling
Na niektórych trasach w biały dzień można zobaczyć „nietoperze“. Cienkie żagielki przyczepione do kolan i ramion pozwalają wykorzystywać powiewy i opór powietrza do hamowania i regulowania tempa jazdy. Sprzęt ten jest chętnie stosowany w szkółkach narciarskich podczas kursów dla dzieci.

 

Snowkiting
Zjazd odbywa się na snowboardzie lub krótkich nartach, z przyczepionym glajtem. Dzięki specjalnej technice można od czasu do czasu oderwać się od ziemi.

 

Skwal
Podobny do Swingbo: narta przypominająca snowboard z ruchomym wiązaniem, którego części połączone są obrotowym przegubem.

 

Telemark
Wystarczy mieć narty do skitouringu z wiązaniem umocowanym jedynie przy palcach. Specjalne narty do jazdy telemarkiem są nieco węższe. Obowiązkowo do klasyki należą wiązane skórzane buty i foki do podejść. Wdzięcznego przyklęknięcia, jakie jest podstawą tej techniki jazdy, może się nauczyć każdy przeciętny narciarz.

 

Wędrówki w rakietach śnieżnych
Nowa atrakcja dla turystów to chodzenie w rakietach śnieżnych. Dziko i romantycznie, jak za czasów pradziadków, wędrówka odbywa się przez zaśnieżone okolice, a na butach przyczepione są podobne do rakiet tenisowych platformy. Niektórzy górale wyplatali takie rakiety z gałązek leszczyny, wierzby lub rzemieni. Dzisiaj sprzęt ten wykonuje się z aluminium i lekkich materiałów.

 

Curling czyli kulanie po lodzie
Ten sport wywodzi się ze Szkocji (pierwsze wzmianki sięgają roku 1511), gdzie podczas zimy grano na zamarzniętych jeziorach, przepychając niewielkie kamienie. Z czasem sport ten przeniknął do innych części Wielkiej Brytanii, a także na tereny kolonizowane w Ameryce Północnej. Podstawowe zasady są proste - wszystko polega na takim popchnięciu kamienia (z zamontowanym uchwytem), aby znalazł się najbliżej wyznaczonego punktu centralnego i - co najważniejsze - bliżej niż kamień drużyny przeciwnej.

 

Airboard - jazda na materacu z uchwytami - sport uprawiany na trasach saneczkowych - leżąc na brzuchu zjeżdżamy w dół z ekstremalną prędkością. Jest to alternatywa dla sanek czyli poduszkowiec z kierownicą do jazdy na stojąco (wersja ekstremalna) lub materac z uchwytami do jazdy na leżąco, do jazd na przygotowanych trasach, bowiem osiągnąć można zawrotne prędkości!

 

Icesurfing - czyli surfowanie po lodzie - deska z żaglem, płozy i już możesz śmigać po jeziorze z prędkością auta! Poprzednikami tego sportu były bojery.

Bojery - to akurat nie nowość, ale wciąż udoskonalnay sport - ślizg lodowy podobny do żaglówki poruszający się po zamarzniętym jeziorze to dawka emocji, szkoda, że w polskim klimacie coraz rzadziej bywają aż tak zamarznięte jeziora.

SnowTrikke - trójkołowiec na śnieżne stoki - poczujesz się jak na dziecięcym rowerku, który napędzany przez twoje nogi osiągnie sporą prędkość, uwaga - hamulców nie przewidziano!

 

Snowskating - jazda podobna do snowboardu, lecz w zasadach bardziej zbliżona do deskorolki - oczywiście bez kółek i na śniegu.

 

Snowbike - śnieżny rowerek, bez kół, z płozami, świetnie amortyzujący wstrząsy - możesz na nim pojeździć np. w Małym Cichym lub w Zawoi - lepiej wypożyczyć, bo

koszt nowego to ok 4 tys zł.

 

Mistrzostwa w zjeżdżaniu „na byle czym”
Oprócz tych wszystkich „poważnych” sportowych dyscyplin, w sezonie zimowym w wielu miejscach w kraju odbywają się szalone zjazdy „na byle czym”. Trudno tutaj wymieniać wszystkie, które miały miejsce czy dopiero się odbędą – warto jednak wiedzieć, że organizowanie tego rodzaju konkursów wcale nie jest zarezerwowane dla terenów górskich!

 

 

W zasadzie każde większe miasto (Białystok, Łomża, Kalisz, Suwałki…) zwłaszcza w trakcie ferii zimowych, organizuje takie zawody, przy okazji zapraszając na imprezy towarzyszące – posiłek na świeżym powietrzu, koncerty i występy.
Jeśli zaś w domowych pieleszach rośnie Wam następca Adama Małysza, warto poszukać zawodów zimowych dla dzieci i młodzieży. Tutaj już im większy ośrodek tym poważniejszą rangę ma konkurs, do prestiżowych należą: „Turniej Czterech Stoków” w Szrenicy, „Igrzyska z Eurosportem” pod patronatem PZN odbywające się w kilku miastach, „Family Cup” w Dwóch Dolinach – mistrzostwa amatorskie w narciarstwie alpejskim, biegowym i snowboardzie, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych rozgrywająca się w kilku miastach, „Puchar Korbielowa” slalom gigant dla dzieci i młodzieży, Zimowa Olimpiada dla Dzieci i Młodzieży w Wiśle, „Lotos Cup” – zawody w skokach narciarskich dla dzieci i młodzieży w Wiśle.


Autorem artykułu jest  organizator niebanalnych wyjazdów nowej generacji KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej - www.kogis.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Bydgoszcz na weekend więcej » x
Zobacz » Artykuły » Artykuły
Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz na weekend

Bydgoszcz to miasto, w którym nie sposób się nudzić! Obojętnie czy ma się 5 lat czy 50. Przekonajcie się sami. więcej »
Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Runmaggedon dla Komitetu Ochrony Praw Dziecka!

Najbardziej ekstremalny bieg z przeszkodami w Polsce, czyli Runmaggedon łączy wyzwanie sportowe z integracją zespołów pracowniczych i wsparciem szczytnego celu. Uczestnicy Runmaggedonu pomaganie mają we krwi. Teraz mogą wesprzeć Komitet Ochrony Praw Dziecka więcej »
Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Pierwsze urodziny - prezenty na roczek dla chłopca i dziewczynki

Roczek to długo wyczekiwana chwila przez rodziców, dziadków, chrzestnych i wszystkich innych członków rodziny brzdąca. Goście zwykle intensywnie zastanawiają się nad odpowiednim prezentem dla rocznego dziecka. Okazuje się, że wybór wcale nie jest trudny! Zobacz, jakie zabawki okażą się najlepszym prezentem na pierwsze urodziny i dlaczego zadowolone będzie z nich nie tylko dziecko, ale też jego rodzice. więcej »
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami! więcej »
Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania
Patronat CzasDzieci.pl

Konkurs - Moje ulubione miejsca do biegania

Zapraszamy najmłodszych fanów biegania do kolejnego konkursu; "Moje lubione miejsca do biegania", w którym zadaniem uczestników jest przedstawienie w dowolnej formie (opis, rysunek, zdjęcie) z krótkim uzasadnieniem, najlepszych miejsc na jogging. więcej »
Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Jak pies z kotem? a może z szopem? Premiera nowego serialu "Taffy" w Boomerangu

Boomerang przedstawia nowego bohatera! Buszujący w śmieciach szop - Taffy - przebiera się za kota i zadomawia w rezydencji Pani Majętnej. Wierny przyjaciel właścicielki, pies Bentley wie, kim tak naprawdę jest nowy lokator i zrobi wszystko, żeby się go pozbyć. Premiera już 15 lipca więcej »
Fast food w dziecięcej diecie

Fast food w dziecięcej diecie

Dzieci uwielbiają potrawy typu fast food, i jest to fakt, z którym trudno dyskutować. Nawet najwyborniejsza zupa pomidorowa czy najpiękniej wysmażony kotlet schabowy w starciu z pizzą, burgerami, hot-dogami lub frytkami mają w opinii małych smakoszy bardzo nikłe szanse powodzenia... więcej »
Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Ogród dla dzieci - sprawdź jakie atrakcje i zabawy możesz przygotować w ogrodzie

Często w okresie wakacyjnym maluchy nudzą się. Zwłaszcza latem, warto zorganizować we właściwy sposób czas swoim pociechom, kiedy mają one przerwę od przedszkola czy szkoły. Możliwości jest bardzo dużo, jednak jednym z najlepszych rozwiązań jest stworzenie atrakcji dzieciom we własnym ogrodzie. więcej »
Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Zostań smart rodzicem - 5 aplikacji stworzonych dla mam

Która mama w dzisiejszych czasach nie posiada smartfona? Niewielkie urządzenie ma prawie każdy i coraz chętniej sięgamy po aplikacje na telefon ułatwiające codzienne obowiązki. Bankowość mobilna? Prawdziwy hit! Zakupy z dostawą do domu? Ultrawygoda! Dlaczego więc nie wprowadzić rodzicielstwa na nowoczesne tory? Usprawnij opiekę przy maluszku z dedykowaną aplikacją dla mam! więcej »
Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki
Patronat CzasDzieci.pl

Głowa pełnych szalonych pomysłów! Prezentujemy zdjęcia z filmu Młody geniusz i kłopotliwe wynalazki

Prezentujemy galerię zdjęć z wybuchowej komedii o najbardziej wyluzowanym konstruktorze świata... więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Słoneczniki 2019

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

ZGŁOŚ INICJATYWĘ!

Po raz kolejny oddajemy głos Wam, Rodzicom, jako najlepszym ekspertom oceniającym inicjatywy, które odbyły się na przełomie lat 2018/2019.  
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami!  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019