Strefa rodzica » Artykuły » Artykuły » Strach przed szkołą

Strach przed szkołąpowiększ

Strach przed szkołą

Myśl o nachodzących miesiącach wypełnionych obowiązkami i pracą u większości dzieci wywołuje poczucie zniechęcenia i zdenerwowania. Stres związany z presją rówieśników, niepewność co do czekających wyzwań czy też smutek powodowany rozłąką z rodzicami i przymusem opuszczenia znajomego otoczenia to całkowicie zrozumiałe i naturalne reakcje, które można zaobserwować wśród uczniów podczas pierwszych tygodni jesieni.

 

Powrót do szkoły oznacza dla nich bowiem zmianę środowiska i zakłócenie dotychczasowej rutyny, co w znacznym stopniu zaburza ich poczucie bezpieczeństwa, zwiększając tym samym poziom zaniepokojenia, stresu i lęku. O ile nie jest nadmiernie intensywny ani długotrwały, strach ten nie powinien więc budzić rodzicielskich obaw i nie od razu wymaga interwencji z zewnątrz. Dzieci uczą się dzięki niemu radzić sobie z emocjami, a do tego zyskują bodziec, który popycha ich do wytężonego wysiłku, pomagając tym samym lepiej odnaleźć się w powakacyjnych realiach szkolnych obowiązków.  Bywa jednak, że w miarę aklimatyzowania się w nowym środowisku, lęk przed szkołą nie tylko nie ustaje, ale nawet przybiera na sile, uniemożliwiając edukacyjny i społeczny rozwój zmagającego się z nim dziecka.  W takiej sytuacji warto poszukać odpowiedzi na pytanie, co kryje się za nadmiernym strachem naszej pociechy, i jakie kroki możemy podjąć, by się z nim rozprawić.

 

 

Istota problemu

Aby rozwiązać problem uczniowskiego lęku przed szkołą, należy najpierw dotrzeć do jego źródeł. Powodów, dla których na myśl o lekcyjnych zajęciach dzieci reagują niechęcią, niepokojem czy nawet paniką, może być bowiem bardzo wiele. Niektóre z nich są całkowicie logiczne i zrozumiałe, podczas gdy inne mogą wydawać nam się pozbawione sensu, jednak bez względu na ich skalę i trafność - jeśli tylko negatywnie wpływają na psychikę i funkcjonowanie najmłodszych - wszystkie wymagają naszej uwagi. Dziecięca percepcja różni się od postrzegania świata przez dorosłych, i to, co dla nas wygląda na błahe, w ich oczach może urastać do rangi niemożliwego do rozwiązania problemu. Dlatego też musimy z nimi rozmawiać i podchodzić do ich słów otwarcie.

 

Dlaczego moje dziecko nie chce chodzić do szkoły?
Bardzo częstym powodem, dla którego  dzieci nie chcą chodzić do szkoły, jest brak kontroli, jaki z jej powodu odczuwają. Zazwyczaj bowiem to nie one decydują o tym, do jakiej placówki uczęszczają, kogo będą mieć za sąsiada z ławki, kiedy mogą zrobić sobie przerwę na zjedzenie przekąski, a nawet w  którym momencie mogą skorzystać z łazienki. W szkolnym  środowisku dzieci muszą podporządkować się określonym zasadom regulującym niemal wszystkie aspekty ich funkcjonowania, co w naturalny sposób wywołuje w nich uczucie niepokoju i stresu. Jedni uczniowie reagują na ograniczenia i zakazy buntem, części z nich postępowanie w zgodzie z schematami przypada do gustu, a inne z kolei odczuwają z powodu niezliczonych wytycznych ogromną presję, w efekcie obawiając się lub zwyczajnie odmawiając chodzenia do szkoły.

 

Dla wielu dzieci, szczególnie tych najmłodszych, powszechnym zmartwieniem jest również przymus rozłąki z rodzicami, który wiąże się nieuchronnie z codziennym obowiązkiem spędzania kilku godzin poza domem. Uczniowie wkraczają do nowego otoczenia i wychodzą ze swojej sfery komfortu, gdzie czeka na nie szereg wyzwań i często trudnych zadań, z jakimi muszą się mierzyć bez nieodstępujących ich wcześniej na krok rodziców. To w naturalny sposób budzi w nich strach i niechęć przed uczęszczaniem na zajęcia, jednocześnie zwiększając poczucie osamotnienia.

 

Zdarza się także, że nasze pociechy – przede wszystkim te odznaczające się perfekcjonizmem i wygórowaną ambicją – obawiają się porażki i niespełnienia stawianych im oczekiwań. Bez względu na to, czy presję wywierają na nich dorośli, czy też pochodzi ona z wewnątrz, niektórzy uczniowie wykazują silną potrzebę doskonałego radzenia sobie w szkolnym środowisku, i obawiają się ewentualnych problemów z nauką  o wiele mocniej, niż pozostali, często sabotując przy tym własne szanse na rozwój, który jest przez ten lęk ograniczany.  Do tego dochodzi jeszcze presja środowiska i odciskający się silnym piętnem na psychice wielu dzieci strach przed brakiem aprobaty rówieśników, które mogą powodować, że na myśl o szkolnej ławce uczniowie reagują paniką i uciekają się do różnych sposobów, byle tylko uniknąć konieczności codziennego spędzania w niej czasu.


Warto także pamiętać, że strach przed szkołą wśród dzieci może mieć swoje podłoże w sytuacji, jaka panuje w ich domach. Jeśli relacje w rodzinie są napięte lub niestabilne, najmłodsi jej członkowie mogą zmagać się z brakiem poczucia bezpieczeństwa, który przekłada się na to, w jaki sposób postrzegają świat na zewnątrz.  Z tego powodu ciężko jest im nawiązywać relacje z innymi, co potęguje poczucie wyobcowania, przekładając się na zwiększony lęk przed pozostałymi aspektami uczęszczania do szkoły.

 

 

Jak pomóc dzieciom złagodzić lęk przed szkołą?

W wielu przypadkach uczniowie sami wypracowują techniki, które pomagają im poradzić sobie z lękiem i przystosować się do realiów szkoły. Kiedy jednak widzimy, że nasze dzieci zaczynają jej unikać poprzez symulowanie chorób, wagarowanie czy też bezpośrednie prośby o zwolnienie z obowiązku uczestniczenia w zajęciach, musimy zareagować. Zacznijmy od rozmowy i zapytania o powody, dla których chodzenie do szkoły budzi w dziecku tak ogromną  niechęć. Nie wyśmiewajmy, nie krytykujmy i nie bagatelizujmy – sprawmy, by poczuło się wysłuchane i zrozumiane. Nie ulegajmy jednak jego naleganiom na dodatkowe dni wolne czy domowe nauczanie -  jeśli sytuacja nie jest bardzo trudna, postarajmy się mimo wszystko zachęcać małego ucznia do próbowania swoich sił w celu pokonania, a nie unikania problemu. Możemy też porozmawiać z jego nauczycielem, który – poinformowany o zaistniałej sytuacji - będzie mógł poświęcić mającemu kłopot z aklimatyzacją  podopiecznemu więcej uwagi, a tym samym pomóc mu lepiej odnaleźć się w szkolnym środowisku. W przypadku, gdy problem narasta lub utrzymuje się przez dłuższy okres, a wszelkie podejmowane próby jego rozwiązania nie przynoszą rezultatu, warto również zasięgnąć porady psychologa, gdyż taki nieustający lęk przed szkołą może być objawem fobii lub innych zaburzeń.

 

 

Choć jako zmagający się z własnymi obowiązkami i licznymi powinnościami dorośli często o tym zapominamy, uczęszczanie do szkoły nie oznacza wyłącznie zabawy, ale może też być źródłem lęków i stresu. Mimo że są one naturalnymi reakcjami na nowe wyzwania i presję środowiska, a większość uczniów szybko na własną rękę się do nich przyzwyczaja, to bywa jednak, że niektóre z dzieci potrzebują naszej pomocy. Bądźmy czujni i reagujmy, zanim strach odbierze naszym pociechom całą radość, jakiej mogą dostarczać lata spędzone szkolnej ławce.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Angielski dla dwulatków? Czy to ma sens? więcej » x
Zobacz » Artykuły » Artykuły
Indywidualnie czy grupowo, czyli co mam zrobić, żeby moje dziecko mówiło po angielsku?

Indywidualnie czy grupowo, czyli co mam zrobić, żeby moje dziecko mówiło po angielsku?

Większość współczesnych rodziców zdaje sobie sprawę, że język obcy jest narzędziem, bez którego ciężko wyobrazić sobie przyszłość ich dzieci. Rozważają tylko kiedy rozpocząć naukę, no i przede wszystkim: gdzie?... więcej »
Zwiastun do filmu ,,Gordon i Paddy" - premiera 11 października

Zwiastun do filmu ,,Gordon i Paddy" - premiera 11 października

Piękna, animowana historia przyjaźni myszki i komisarza ropucha, którzy łączą siły, by chronić mieszkańców lasu. więcej »
Mighty Mike - czy pies może prosić o odrobinę spokoju?!

Mighty Mike - czy pies może prosić o odrobinę spokoju?!

Pora na dawkę śmiechu z nowymi boomerangowymi bohaterami. Poznajcie Migthy Mike?a! Największym marzeniem tego malucha jest siedzieć w wygodnym fotelu i rozkoszować się ciszą przy lekturze porannej gazety. więcej »
Jak poprawić koncentrację i uważność naszego dziecka?

Jak poprawić koncentrację i uważność naszego dziecka?

Dzisiejsze dzieci, niestety od najmłodszych lat, są przebodźcowane. Tablet, telefon, krzykliwe kreskówki są ich codziennością. My dorośli coraz chętniej sięgamy po filozofię slow w jedzeniu, życiu, podróżach - pomóżmy zatem także dzieciom wprowadzić ją do ich życia! więcej »
Okres dojrzewania u dziewcząt? jak rozmawiać z dorastającą córką?

Okres dojrzewania u dziewcząt? jak rozmawiać z dorastającą córką?

Pokwitanie u dziewcząt rozpoczyna się między 8. a 13. rokiem życia. To czas, kiedy dojrzewają jajeczka i dochodzi do ich uwolnienia. Rozpoczyna się produkcja estrogenu, który sprawia, że ciało Twojej córki się zmienia. Po to, żeby w przyszłości mogła zostać matką. Jakie zmiany będzie przechodziła Twoja córka? Jak rozmawiać o dojrzewaniu, o czym mówić swojej nastolatce i w jaki sposób? więcej »
Jak zamówić kuriera?

Jak zamówić kuriera?

Obecnie zakupy przez internet to codzienność - każdy na pewno otrzymał kiedyś przesyłkę kurierską. Zamówienie kuriera jest równie proste. Całość zajmie co najwyżej parę minut. Przejdź zatem z nami proces zamawiania krok po kroku. więcej »
Przegląd fotelików RWF

Przegląd fotelików RWF

Mity dotyczące wożenia maluchów tyłem do kierunku jazdy ciągle funkcjonują. Foteliki typu RWF, czyli tyłem do kierunku jazdy wciąż jednak zwyciężają w testach bezpieczeństwa. Jakie foteliki tego typu proponują nam światowi producenci? więcej »
Strach przed szkołą

Strach przed szkołą

Kiedy niechęć do szkoły przeradza się w lęk, warto poszukać odpowiedzi na pytanie, co kryje się za nadmiernym strachem naszej pociechy, i jakie kroki możemy podjąć, by się z nim rozprawić. więcej »
Angielski dla dwulatków? Czy to ma sens?

Angielski dla dwulatków? Czy to ma sens?

Dlaczego zdecydowałam się zapisać moje dziecko na zajęcia językowe w wieku 2 lat? Czy naprawdę "zabrałam mu dzieciństwo"? Czego można się spodziewać po kursach językowych dla najmłodszych? Na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej... więcej »
500 lat od ekspedycji, która zmieniła oblicze świata - "Wyprawa Magellana" w kinach od 13 września!
Patronat CzasDzieci.pl

500 lat od ekspedycji, która zmieniła oblicze świata - "Wyprawa Magellana" w kinach od 13 września!

Stań za starami największej przygody świata, która wydarzyła się naprawdę i zmieniła wszystko! Poznaj najodważniejszą załogę, odkryj najbardziej egzotyczne zakątki globu i przeżyj podróż pełną niebezpieczeństw, humoru i miłości. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Dzieci Recenzują

Temat na Czasie

Dlaczego od 4. roku życia?

Dlaczego od 4. roku życia?

Warto, żeby dzieci się ruszały, rozwijały swoje zainteresowania, nabywały nowych umiejętności nie tyle nawet piłkarskich, ale takie społecznych, jak współpraca z innymi dziećmi, słuchanie...  

Temat na Czasie!

Teddy Eddie - Angielski dla dzieci

Ambitne i niebanalne zajęcia języka angielskiego dla dzieci? Poznaj metodę TEDDY EDDIE! Nauka odbywa się w formie zabawy w niewielkich grupach. Dzieci kochają dynamiczne lekcje, a rodzice doceniają bogaty program i rzetelne raporty o postępach.   

Czasopismo Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019