Warszawa

Propozycje Konkursu filmowych odkryć i sekcji specjalnych  6. MFF Kino Dzieci!

Propozycje Konkursu filmowych odkryć i sekcji specjalnych 6. MFF Kino Dzieci!

W 23 festiwalowych kinach i instytucjach kultury w całej Polsce dostępne są już katalogi z pełnym programem filmów i wydarzeń towarzyszących 6. MFF Kino Dzieci. Święto dla młodych i najmłodszych widzów startuje już 21 września i potrwa 9 dni. Harmonogram wydarzeń dostępny jest też na stronie www.kinodzieci.pl, bilety do kupienia w kasach kin!

 

 

W programie Kina Dzieci Konkurs filmowych odkryć zajmuje miejsce szczególne. Trzy lata temu Odkrycia stanowiły sekcję, w której prezentowano filmy różnorodne gatunkowo i stylistycznie przeznaczone dla młodych widzów. Rok po debiucie sekcja dołączyła jako drugi konkurs w programie pokazując to, co w kinie artystycznym dla młodego widza najciekawsze. Konkurs filmowych odkryć w tym roku do obejrzenia będzie we Wrocławiu i Warszawie. Złoży się na niego 7 tytułów, w tym 5 pokazywanych premierowo. Każdy z nich pokazywany będzie z angielskimi napisami. Najlepsze filmy Odkryć nagrodzi jury w składzie Marta Pajek, Magda Hueckel, Anna Serdiukow. Filmom towarzyszą specjalnie przygotowane przez Spotlight Kids karty edukacyjne z najważniejszymi informacjami o danym tytule i wyjątkowymi zadaniami dla widzów. W Konkursie filmowych odkryć zobaczymy:

 

  • ,,Willy i strażnicy jeziora. Zimowa przygoda” (tyt. oryg. „Willy and the Guardians of the Lake”, reż. Zsolt Pálfi) to węgierska animacja, będąca jedną z najciekawszych stylistycznie propozycji dla młodszych widzów festiwalu (kategoria wiekowa 5+). Pełna przygód opowieść o odwadze, ochronie tego co najcenniejsze i potrzebie harmonii.

 

  • „Chuskit” (tyt. oryg. „Chuskit”, reż. Priya Ramasubban) to hinduski film opowiadający historię mieszkającej w himalajskiej wiosce Chuskit, która porusza się na wózku inwalidzkim. Nie ustaje jednak w staraniach, by spełnić swoje marzenie i móc uczęszczać do szkoły jak inne dzieci. Poruszająca i na wskroś uniwersalna opowieść o sile dziecięcych marzeń. Film w kategorii wiekowej 6+.

 

  • „Marona - psia opowieść” (tyt. oryg. „L'extraordinaire voyage de Marona”, reż. Anca Damian) to niezwykle oryginalna opowieść o ludzkim życiu, widzianym z perspektywy czworonoga. Marona jest pięknym kundelkiem, który nie ma szczęścia do właścicieli. Jacy jesteśmy wobec słabszych? Ta refleksja zaskoczy niejednego widza, animacja w kategorii wiekowej 7+. Międzynarodowa premiera filmu odbyła się na festiwalu w Annecy.

 

  • „Wakacje z Raną” (tyt. oryg. „Zomer Zonder Mama”, reż. Sanne Vogel) to historia przyjaźni dwóch rówieśniczek, Holenderki Suzan i Rany – Syryjki z pobliskiego obozu dla uchodźców. W filmie atmosfera beztroski i zabawy jest subtelnie podszyta trudnymi tematami, co czyni ten tytuł niezwykle poruszającym obrazem naszych czasów. Film dla widzów 9+.

 

  • „Daniel” (tyt. oryg. „Daniel fait face”, reż. Marine Atlan) to poetycka i trzymająca w napięciu historia pierwszego zauroczenia opowiedziana poprzez taniec i muzykę. W niewielkiej francuskiej szkole trwają przygotowania do tanecznego występu. Nieśmiały Daniel zaczyna fascynować się Marthe – koleżanką z klasy, która gra jedną z głównych ról w spektaklu. Film w kategorii wiekowej 10+.

 

  • „Dzieci ze Snow Land” (tyt. oryg. „Children of the Snow Land”, reż. Zary Balfour i Marcus Stephenson), to poruszający dokument o dorastaniu i poszukiwaniu korzeni. Opowieść o trojgu nastolatków, którzy po wielu latach nauki w mieście po raz pierwszy wyruszają do swoich rodzinnych wiosek, położonych wysoko w nepalskich górach. Dokument dla widzów 10+.

 

  • „Pierwsze pożegnanie” (tyt. oryg. „Di yi ci de li bie”) w reż. debiutującej Liny Wong, to nagrodzona Kryształowym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale, poetycka, wypełniona zapierającymi dech w piersiach krajobrazami chińskiej prowincji, opowieść o dorastaniu i godzeniu się ze stratą. Kategoria wiekowa 11+.

 

Szósta edycja MFF Kino Dzieci będzie też okazją by wrócić do źródeł polskiego kina. Wszystko za sprawą przeglądu filmów Stanisława Jędryki, jednego z najwybitniejszych reżyserów i scenarzystów filmów dla młodego widza. Przegląd będzie też okazją, by pokazać międzynarodowej publiczności polskie filmy, na których wychowało się pokolenie dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków. Zobaczymy: „Stawiam na Tolka Banana”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Paragon gola” oraz „Koniec wakacji”. Trzy pierwsze tytuły w tej sekcji będą wyświetlane z angielskimi napisami.

 

Kolejna sekcja będzie poświęcona kinu włoskiemu – Ciao Italia! Zobaczymy w niej 5 filmów pełnometrażowych m.in. animację „Pinokio” – niedawno zrealizowaną adaptację słynnej książki Carla Collodiego oraz „Momo” – oba filmy w reżyserii Enzo D’Alò. Obejrzymy też dwa zestawy filmów krótkich, spotkamy się z Elisą Giovanelli z Cineteca di Bologna, specjalistką od edukacji w obszarze filmu i włoskiej animacji. A poza kinem, podczas warsztatów kulinarnych, zapytamy mistrzynię kuchni Alessię Di Donato o sekret prawdziwej pasty.

 

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

 

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto st. Warszawa, Kreatywna Europa

 

Patroni medialni: AMS, Co Jest Grane 24, Czas Dzieci, Wysokie Obcasy, Książki. Magazyn do czytania, Filmweb, Film New Europe, Going, Kino, Lubimy czytać, Ładne Bebe, Nasze Miasto, Przedszkola.edu.pl, Radio TOK FM, Ryms, Wirtualna Polska

 

Partner główny: VOX

 

Więcej informacji: kinodzieci.pl

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć