Warszawa

Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź

Jak określić datę poczęcia dziecka? Sprawdź

Kiedy para stara się o dziecko to współżyje w okresie płodnym. Jest to w sumie około 7 dni w miesiącu, z czego najbardziej płodny jest dzień owulacji i dzień przed nim. Czy istnieje sposób, by dowiedzieć się dokładnie, kiedy dziecko zostało poczęte? Jak to obliczyć? Podpowiadamy.

 

Niektóre kobiety wiedzą dokładnie, że zaszły w ciążę i czują to już w momencie zapłodnienia. Zdarza się to jednak naprawdę rzadko i związane jest z dobrze rozwiniętą intuicją a nie z realnymi sygnałami, które kobieta odczuwa w ciele. Kiedy przyszła mama podejrzewa, że jest w ciąży, zwykle w pierwszej kolejności robi test ciążowy. Następnie udaje się do lekarza ginekologa położnika. Najprawdopodobniej jednym z pierwszym pytań, jakie zada lekarz podczas wizyty będzie pytanie o termin ostatniej miesiączki. To właśnie ten dzień uznają lekarze za początek ciąży. A to dlatego, że niezmiernie trudno jest ustalić dokładną datę poczęcia dziecka. Więc łatwiej jest uznać za początek ciąży po prostu początek cyklu miesiączkowego, w którym doszło do zapłodnienia.

 

Ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni, kiedy liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Natomiast, gdy liczymy od dnia zapłodnienia, ciąża trwa 38 tygodni lub 266 dni. Warto jednak pamiętać, że w zdrowej ciąży dziecko może urodzić się dwa tygodnie przed lub dwa tygodnie po terminie i wszystko będzie w porządku. Tylko 5 procent dzieci z całej ludzkiej populacji rodzi dokładnie w terminie wyznaczonym przez lekarzy.

 

Czy można określić datę poczęcia dziecka

 

Na pierwszej wizycie lekarz nie będzie w stanie ustalić, kiedy dziecko zostało poczęte. Więc jeśli rodzice nie wiedzą, kiedy doszło do zapłodnienia, będzie musiała im wystarczyć przybliżona data porodu. Tę można wyznaczyć sobie samodzielnie za pomocą wiarygodnego kalkulatora ciąży. Takie kalkulatory dostępne są w Internecie. Jak działają? Dobry kalkulator ciąży powinien wymagać wprowadzenia nie tylko daty ostatniej miesiączki, ale także średniej długości cyklu miesiączkowego. Średnio cykl miesiączkowy trwa 28 dni, ale wiarygodny kalkulator ciąży nie powinien uśredniać wszystkich kobiet. U niektórych cykl może przecież trwać 26 dni, a u innych 30. To czyni wielką różnicę, kiedy chcemy poznać datę porodu i datę poczęcia dziecka.

 

Jak lekarz określa datę porodu i datę poczęcia dziecka

 

Lekarze mają dwie metody wyznaczania daty porodu oraz daty poczęcia dziecka. Pierwszą metodą jest reguła Naegelego. W tej metodzie korzysta się z następującego wzoru:

 

pierwszy dzień ostatniej miesiączki - (minus) 3 miesiące + 1 rok + 7 dni = termin porodu

 

Drugą metodą są pomiary płodu wykonywane podczas badania USG. Bardzo ważne jest pierwsze tzw. USG genetyczne, które należy wykonać około 12 tygodnia ciąży. Jest ważne dlatego, że wyklucza wiele wad genetycznych, ale też właśnie dlatego, że pozwala dość precyzyjnie określić wiek ciąży i termin porodu. W pierwszych tygodniach ciąży większość płodów rozwija się w podobny sposób i ich wymiary mogą być wiążące przy wyznaczaniu wieku ciąży. Cechy osobnicze związane z rozmiarem dziecka ujawniają się już później. Wymiary po 12 tygodniu ciąży nie będą już tak przydatne do wyznaczania wieku ciąży, ale również są ważne - dzięki porównaniu tych wymiarów można sprawdzać czy płód rozwija się prawidłowo i symetrycznie. Najbardziej podstawowym parametrem jest tzw. CRL czyli po prostu długość ciała płodu. Mierzy się ją od główki do kości ogonowej, gdyż maleńkie nóżki w tym czasie są bardzo podkurczone. CRL to inaczej długość ciemieniowo siedzeniowa.

 

Czy warto korzystać z kalkulatora ciąży?

 

Warto korzystać ze wszystkich metod wyznaczania wieku ciąży i daty poczęcia dziecka. Wówczas termin uśredniony będzie najbardziej wiarygodny. Najciekawsze jest jednak to, że to dziecko zdecyduje, kiedy się urodzi. Tak, to z przysadki mózgowej płodu płyną pierwsze sygnały do organizmu matki. I to one uruchamiają skomplikowany proces hormonalny, który prowadzi do tego, że organizmy dziecka i matki zaczynają wspólnie dążyć do porodu. Również podczas porodu obydwoje wykonują dużą pracę, nie tylko mama. Dlatego warto zaufać naturze i spokojnie czekać, porodu nie da się przegapić.

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć