Warszawa

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość?

 

Okazuje się, że tak. Jednak kolejność urodzenia nie ma bezpośredniego, biologicznego wpływu na kształtowanie się osobowości. Znaczącą wartość ma rola rodzeństwa, którego obecność wpływa na postrzeganie świata dziecka. Nasze pociechy, w zależności od pozycji w rodzinie starają się zdobyć uwagę rodziców na wszelkie sposoby.

 

 

Kamila Niedzielska

 

1/5
1/5

Najstarsze dzieci idąc za przykładem rodziców, bardzo często przyjmują pozycje liderów. Będąc jednocześnie bardzo pewnymi siebie, odczuwają potrzebę przejmowania kontroli. Stawiając swoje pierwsze kroki, są poważnie traktowane przez rodziców, co wpływa na poczucie pewności siebie. Bycie najstarszymi z rodzeństwa motywuje je do dojrzałych zachowań.

 

Nierzadko najstarsze z rodzeństwa staje się perfekcjonistą. Dzięki ciągłej obserwacji, dziecko stara wzorować się na dorosłych, którzy bez trudu wykonują codzienne czynności. Nasze pociechy chcą wykonywać wszystkie czynności tak, by nie popełniać błędów. Tendencje te prowadzą czasem do trudności w przyznawaniu się do porażki.

 

Również rodzice mają znaczący wpływ na to, jak kształtuje się osobowość ich dziecka. Rodzice, którzy dopiero odnajdują się w swoich nowych rolach mamy i taty często są nadopiekuńczy a jednocześnie rygorystyczni i wymagający. W rezultacie, ich dzieci mierzą wyżej, by osiągnąć sukces.

2/5
2/5

Zatem jak postępować z najstarszym dzieckiem?

 

Rodzice często traktują pierwsze dziecko, jako przykład do naśladowania dla młodszego rodzeństwa. Przez to jednak mogą wywierać zbyt duży nacisk. Pamiętaj, by nie nadużywać zwrotu "powinieneś już to wiedzieć".


Bycie najstarszym z rodzeństwa nie wiąże się tylko z dodatkowymi obowiązkami, ale także z większymi przywilejami. Pamiętaj, by nie obciążać swojego dziecka zbyt dużymi obowiązkami, niedostosowanymi do wieku.

3/5
3/5

Podczas gdy najstarsze dzieci stanowią wzór do naśladowania, środkowe dzieci często wykazują zupełnie przeciwne cechy. Bardzo często stają się buntownikami po to, by zwrócić uwagę dorosłych. Trudno jednak jednoznacznie określić ich charakter. W ich oczach, starsze rodzeństwo ma znacznie więcej przywilejów, dlatego środkowe dzieci często starają się wynegocjować swoje racje. Często stają się dyplomatami, równocześnie dobrze znoszą kompromisy. Z racji tego, że często czują się pominięte, wykazują cechy indywidualistów.

 

Zatem jak postępować ze środkowym dzieckiem?

 

Szanuj jego potrzeby oraz poświęć swojemu dziecku dodatkowy czas. Każde z dzieci traktuj indywidualnie, sprawiając by poczuły się wyjątkowo. Szczególnie jednak pamiętaj o swoim środkowym dziecku, które może czuć się pominięte.

4/5
4/5

Gdy na świat przychodzi najmłodsze dziecko, rodzice nie są już tak przejęci oraz zdenerwowani, przez co pozwalają swojemu najmłodszemu dziecku na więcej. Młodsze dzieci biorą na siebie znacznie mniejszą odpowiedzialność, żyją beztrosko, są towarzyskie i uwielbiają zabawę. Co więcej, mogą także przejawiać cechy buntownicze. Podczas gdy starsze rodzeństwo jest traktowane jako wzór do naśladowania, najmłodsze dzieci często chcą dominować, czasem dążąc do tego, by być na pierwszym miejscu.

5/5
5/5

Zatem jak postępować z najmłodszym dzieckiem?

 

Powierz swojemu najmłodszemu dziecku pewne obowiązki, dzięki którym będzie mogło poczuć, że traktujesz je równie poważnie.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć