Warszawa

Europa w Polsce

Europa w Polsce

O Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni słyszeliśmy już niejednokrotnie – nie tylko ze względu na mnogość inicjatyw, jakie podejmują, ale także z racji tego, że są „nasi” – z Krakowa.  Po wakacjach zapraszają do udziału w nowym projekcie zarówno nauczycieli, jak i animatorów, kreatywnych rodziców i wszystkich, którzy na co dzień zajmują się pracą z dziećmi.


Europejski Maraton Artystyczny to międzynarodowy projekt w formie warsztatów. Zajęcia skierowane są do osób, które zajmują się edukacją dzieci – w wieku szkolnym i przedszkolnym. Podczas takiego Maratonu, trwającego cały dzień, uczestnicy biorą udział w warsztatach: tanecznym, muzycznym i podróżniczym. Ich forma to autorskie piosenki, zabawy, tańce, poprzez które edukują się dorośli, a następnie dzieci. W tym konkretnym przypadku zdobywana wiedza dotyczy Europy – jej tradycji, kultury i obyczajów, a także historii.


- Program Europejskiego Maratonu Artystycznego jest bardzo szeroki – przekonuje prezes Centrum Edukacji Artystycznej Muzylek Moni, Monika Kluza. – To między innymi: Polska, jako kulturalna stolica Europy, Piosenki o krajach Europy czy Taneczna podróż po europejskich stylach muzycznych. Nie zapominamy także o Krakowie, dlatego jedna z części warsztatów dotyczy właśnie Krakowa – jako magicznego miasta. Najważniejsze dla nas było stworzenie – po raz kolejny, bo jest to już szósta edycja naszych Maratonów – innowacyjnej formy edukacji, w której rokrocznie staramy się poruszać inny, ważny temat. Tym razem jest to Europa – opowiada Kluza.

 

fot. Olena Herasym
 

Od Tatr do Europy


W ubiegłym roku CEA Muzylek Moni zainicjowało projekt Polski Maraton Artystyczny, który odbył się w kilkunastu miastach Polski, także w Krakowie. Inicjatywa ta włączona była w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, odbywające się pod hasłem „Niepodległa”.


- Tegoroczna edycja naszego Maratonu, której tematyka dotyczy Europy, dalej oscyluje także wokół tematu Polski. Patriotyzm to ważna kwestia dla każdego z nas; kierujemy się nim na co dzień, dlatego także zawodowo staramy się przybliżać wiedzę o naszym kraju oraz o tym, że należy się o niego troszczyć – zapewnia Julita Jamza-Szik – instruktor warsztatów tanecznych.


Edukacja inna niż zwykle


To, co proponuje w swoim projekcie Muzylek Moni, jest nie tylko wartościowe ze względu na metodykę i treść, ale także nowatorskie i ciekawe. Scenariusz każdego z warsztatów jest w pełni autorski, stworzony przez trojkę instruktorów – wspominane już – Monikę Kluzę i Julitę Jamzę-Szik oraz Piotra Bieleckiego. Podczas zajęć nauczyciele, animatorzy, rodzice biorą udział w trzech blokach warsztatowych – muzycznym, prowadzonym przez Monikę, tanecznym – prowadzonym przez Julitę oraz podróżniczym, za który odpowiada Piotr. Oprócz zabaw, tańców, piosenek, inscenizacji legend, mitów, choreografii, udostępniane są uczestnikom także narzędzia do dalszej pracy z dziećmi, w postaci gotowych konspektów z materiałami edukacyjnymi, z których mogą korzystać, przeprowadzając dokładnie te same zabawy, które instruktorzy pokazali podczas warsztatów, trzy płyty z autorską muzyką, wykonane przez siebie prace, a także zaświadczenie o udziale oraz upominki od sponsorów i partnerów wydarzenia.


Edukują i pomagają


Oprócz celu edukacyjnego i artystycznego, Maratony CEA Muzylek Moni to projekty od wielu lat wspierające Małopolskie Hospicjum Dla Dzieci, przekazujące część dochodów na potrzeby placówki.


- To ważne, by pomagać; także przy okazji innych idei czy przedsięwzięć. Cieszymy się, że to, co robimy w CEA Muzylek Moni ma dalekosiężne efekty. Uczymy; zaszczepiamy w młodych ludziach miłość i pasję do muzyki, ruchu, podróży, ale także niesiemy pomoc – cieszy się Piotr Bielecki, autor warsztatu podróżniczego.
Zapisy na Europejski Maraton Artystyczny trwają, a jego inauguracja odbędzie się w Krakowie, 28 września 2019 r. Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są na stronie www.maratonartystyczny.pl.


- Serdecznie zapraszamy do udziału; dajmy się oczarować magii Europy, magii muzyki, tańca i podróży – zachęcają instruktorzy. – To Wyższa Kultura Edukacji. Naprawdę warto być z nami.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć