Warszawa

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Jak pomóc dziecku przełamać lęk?

Chyba nie ma na świecie dziecka, które by się choć raz czegoś nie bało. Strach jest normalną reakcją na to co nieznane. Rolą rodziców zaś jest oswajać swe pociechy z tym, co je przeraża, aby przestały się ich obawiać, a tym samym stały się bardziej odważne, silniejsze i nie bojące się wyzwań.

 

Zobacz kilka prostych metoda, które pomogą Twojemu dziecku przezwyciężyć strach.

 

1/10
1/10
Nigdy nie krytykuj i nie porównuj

Zdania typu „Nie bądź głuptaskiem, nie ma się co bać” mogą sprawić, że ucierpi na tym dziecka pewność siebie i samoocena. Będzie myślało o sobie, że skoro się boi jest głupie. Podobnie jest w porównywaniem do innych.

2/10
2/10
Nigdy nie stosuj terapii szokowej

Dziecko należy oswajać z tym co je przeraża powoli, obserwując reakcje. Zbyt radykalna ekspozycja na czynnik, który wywołuje lęk może go jeszcze bardziej nasilić i wywołać traumę.

3/10
3/10
Bądź dla dziecka przykładem

Dzieci naśladują zachowania rodziców. To oni są dla nich pierwszym i najważniejszym autorytetem. Pokaż więc malcowi, że nie ma się czego bać. Powiedz, że nawet dorośli się czegoś boją, ale ważne jest, aby pokonywać strach.

4/10
4/10
Okazuj empatię

Nigdy nie mów dziecku „Ale przecież nie ma się czego bać”, „Zobacz inni się nie boją, a ty co?”. Takie słowa sprawiają, że malec odczuwa to jako brak zrozumienia jego problemu. Lepiej powiedzieć np. „ Wiem, że się boisz, ale jestem przy tobie i nic złego się nie stanie” albo „Chodź, razem stawimy temu czoła”.

5/10
5/10
Pokazuj przykłady w filmach i książkach

Powstało wiele bajek o postaciach, które z początku wydawały się wszystkim straszne, a tak naprawdę były miłe i przyjacielskie. Warto je pokazać dzieciom, które boją się np. jakiś zwierząt.

6/10
6/10
Nagradzaj pochwałami

Za każdy mały sukces pochwal dziecko. Niech będzie z siebie dumne i ma poczucie satysfakcji ze swego małego osiągnięcia.

7/10
7/10
Bądź spokojna i opanowana

Nerwowość rodzica automatycznie udziela się dziecku. Nie pozwól więc by jego płacze, krzyki czy uciekanie z miejsca, które go przeraża wyzwoliło w tobie emocje irytacji czy złości. Dziecko wtedy może się stać jeszcze bardziej niespokojne i lękliwe.

8/10
8/10
Bądź cierpliwa

Rezultaty oswajania leków nie przychodzą szybko. Wymagają zwykle wiele czasu. Nie poddawaj się więc w staraniach, bo tylko konsekwencją można osiągnąć dobre efekty w postaci przełamania strachu.

9/10
9/10
Sama pokonaj lęki

Lękliwi rodzice dają dziecku złe wzorce, nawet jeśli starają się sprytnie je przed dzieckiem ukryć. Pracuj nad sobą starając się wyeliminować ze swego życia obawy, które często są nieuzasadnione.

10/10
10/10
Stosuj metodę małych kroków

Nie wszystko da się zrobić od razu. Nie „rzucaj” więc dziecka na przysłowiową „głęboką wodę”, bo wtedy jego lęki jeszcze bardziej się nasilą. Bądź przy nim, bo wtedy będzie czuć się bezpiecznie i pozwól, aby powoli oswajało się z tym co wyzwala w nim uczucia niepokoju, do momentu aż samo będzie w stanie stawić temu czoła.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć