Warszawa

Wyprawka dla dziecka - sprawdź, jak przygotować ją przed narodzinami maluszka!

Wyprawka dla dziecka - sprawdź, jak przygotować ją przed narodzinami maluszka!

Mówi się, że ciąża to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Czas oczekiwania na maluszka wiąże się z poczuciem ekscytacji, euforii, ale i niepewności. Ważnym tematem, którą często zaprząta głowę mamy w trzecim trymestrze ciąży jest wyprawka dla dziecka, którą warto zabrać ze sobą do szpitala. Co powinno się w niej znaleźć i kiedy warto zacząć ją kompletować?

 

Ostatni, 9 miesiąc oczekiwania na maluszka rozpoczyna się w momencie, gdy nadejdzie 36 tydzień ciąży. Ten ostatni, trwający w podręcznikowym ujęciu do 40 tygodnia, etap wieńczy poród. Może odbyć się on jednak w każdej chwili – nawet jeśli do rozwiązania dojdzie dwa tygodnie przed podanym przez lekarza terminem, mówimy o ciąży „donoszonej”. Także w przypadku maluszków, które pojawią się na świecie nawet do dwóch tygodni po przewidzianym terminie, rozwiązanie ciąży zostanie uznane za prawidłowe.

 

Tymczasem zarówno organizm przyszłej mamy, jak i maluszek przygotowują się do porodu. Początek 9 miesiąca może przynieść zgoła odmienne objawy różnym kobietom – samopoczucie ciężarnej uzależnione jest od wielu czynników, m.in. jej zdrowia i sprawności fizycznej. Niektórym z przyszłych mam mogą doskwierać bóle w okolicy stawów biodrowych. To naturalny objaw, który nie powinien stanowić powodu do niepokoju – 36 tydzień ciąży to okres, w którym wzrasta ilość hormonu odpowiadającego za rozluźnienie stawów, co jest konieczne, aby maluszek przedostał się przez kanał rodny.

 

Początek 36 tygodnia to również czas, kiedy dno macicy ciężarnej się obniża, co ułatwia przyszłej mamie oddychanie. Na tym etapie kobiecie mogą towarzyszyć obrzęki stóp czy bóle pleców w okolicy krzyża. Często odczuwalne są tzw. skurcze przepowiadające. Dziecko jest większe i jego ruchy są inne niż wcześniej. Warto więc, aby 36 tydzień ciąży stał się  początkiem ostatnich przygotowań oraz dodatkowej uwagi skupionej na odpoczynku.

 

Wyprawka dla dziecka do szpitala

 

Kompletowanie wyprawki dla matki i mającego urodzić się dziecka powinno odbywać się na kilka tygodni przed planowaną datą porodu. Pozostawienie tego na ostatnią chwilę może znacznie zaburzyć komfort psychiczny przyszłej mamy i stać się źródłem dodatkowego stresu, a tego spodziewająca się dziecka kobieta powinna unikać. Warto więc odpowiednio wcześniej zaplanować to, jak powinna wyglądać wyprawka dla dziecka. W torbie, którą przyszła mama zabierze ze sobą do szpitala powinny się znaleźć się niezbędne dokumenty, wyniki badań oraz akcesoria, które umożliwią jej komfortowy pobyt na oddziale:

 

  • dowód osobisty lub inny dokument tożsamości,
  • karta przebiegu ciąży,
  • wyniki ostatnich badań: grupa krwi, HBs, WR, HIV, badanie bakteriologiczne w kierunku nosicielstwa paciorkowca (GBS), zapisy z istotnych konsultacji oraz badania USG,
  • rzeczy osobiste – przybory toaletowe, kosmetyki, ręczniki, bielizna, koszule nocne, szlafrok, skarpety, kapcie i klapki, telefon z ładowarką, woda niegazowana, drobne przekąski itp.,
  • wkładki poporodowe;
  • staniki do karmienia i wkładki laktacyjne.


Wyprawka dla dziecka powinna natomiast uwzględniać ubranka i akcesoria, które ułatwią mamie opiekę nad maluszkiem w pierwszych dniach jego życia. Mogą znaleźć się w niej:

 

  • ubrania – 3-4 koszulki, kaftaniki, body (najlepiej całkowicie rozpinane, zawiązywane lub zapinane kopertowo), śpioszki, pajacyki, 2 czapeczki bawełniane i skarpetki;
  • pieluszki tetrowe;
  • ręcznik kąpielowy z kapturkiem;
  • rożek niemowlęcy i mały kocyk;
  • pieluszki jednorazowe przeznaczone dla noworodków;;
  • waciki lub gaziki do przemywania oczek i uszek.


Do wypisu ze szpitala dziecko będzie potrzebowało ponadto nosidełka (fotelik do przenoszenia lub przewożenia niemowlaka), ubranka, ciepłej czapeczki i kombinezonu dostosowanego do pory roku.

 

Co dalej? Przygotuj dom dla nowego członka rodziny!

 

Gdy wyprawka dla dziecka oraz przyszłej mamy jest kompletna, warto pomyśleć o tym, czy dom lub mieszkanie gotowe są na przyjęcie nowego członka rodziny. Samodzielnie lub wspólnie z partnerem można zastanowić się, jak powinien wyglądać kącik dla maluszka. Jeśli wcześniej nie było ku temu możliwości, przyszli rodzice mogą zaplanować miejsce na łóżeczko i przewijak. Przydatne będą także pieluszki, akcesoria kosmetyczne i higieniczne, wanienka, oraz dostosowany do potrzeb wózek, w którym w odpowiednim czasie wyruszysz na pierwsze spacery ze swoim maleństwem.

 

Odpowiednie przygotowania, które podejmą przyszli rodzice jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat, mogą w  ułatwić im pierwsze dni spędzane z nowym członkiem rodziny!

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć