Warszawa

Zbliża się największa impreza promująca czytelnictwo! Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Zbliża się największa impreza promująca czytelnictwo! Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Zbliża się największa impreza promująca czytelnictwo.  10 miast, 10 miesięcy, 3 generacje! Tego jeszcze nie było... A może powinno!

 

W czasach, gdy nawet wystawy kotów muszą mieć przydomek „międzynarodowy” Fundacja Czas Dzieci idzie pod prąd – ogłasza przewartościowanie dotychczasowych działań i książkami burzy mury generacyjne. 

 

Mamy za sobą 5 letnią pracę przy jednym z większych festiwali literatury dla dzieci. Gdy go tworzyliśmy, nie było takich imprez w Polsce - teraz jest zupełnie inaczej - a pomimo tego, problem niskich wskaźników czytelnictwa nie znika. Czasem trzeba się zatrzymać i sprawdzić co można zrobić lepiej. Mamy przynajmniej kilka takich punktów, to nie są łatwe zadania, ale zamierzamy je sukcesywnie wdrażać” - wyjaśnia dyrektor festiwalu, prezes grupy Czas Dzieci  – Agnieszka Karp-Szymańska.


Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej będzie promował wartościową literaturę i jej twórców. Zaplanowane są interaktywne spotkania z literatami, warsztaty z artystami, happeningi, wystawy, gry i konkursy literackie. Niby wszystko jak zwykle jednak działania skierowane są do dzieci głównie w kontekście rodziny, jako miejsca, w którym wykształcane i utrwalane są nawyki czytelnicze. Rodzina to system wartości, pamięć o korzeniach i historii. Wspólne, aktywizujące działania wokół książek mają wspierać rodziców i dziadków w ich rolach, wzmacniając więzi międzypokoleniowe i stanowiąc opozycję dla szybko postępujących zmian technologicznych i społecznych alienacji generacyjnych. Festiwal ma być sposobem na spędzenie czasu z książką i ze sobą nawzajem inspirująco, literacko i rodzinnie.

 

Festiwal startuje w maju i potrwa do grudnia! Obejmie swoim działaniem Warszawę, Radom, Wrocław, Opole, Gdynię, Sopot, Lublin, Zamość, Katowice i Dąbrowę Górniczą. 

 

Miasta nie przypadkowo zostały połączone w pary. Idea miast partnerskich to kolejne innowacyjne rozwiązanie fundacji, która po raz kolejny przekonuje, że łącząc siły można więcej. To także odpowiedź na potrzeby seniorów, którzy chętnie skorzystają z wydarzeń lokalnych, by dojechać z wnukami do największych miast zwyczajnie brak im siły.

 

Międzypokoleniowość to nie tylko obecność na wydarzeniach. Organizatorzy zapowiadają liczne akcje towarzyszące, w które będzie mógł zaangażować się każdy, bez względu na miejsce zamieszkania.

 

Wisienką na torcie ma być plakat  -  tworzy go nie kto inny, jak najbardziej międzypokoleniowy mistrz ilustracji – Bohdan Butenko. 

 

Obecność do tej pory potwierdzili:
Maciej Wojtyszko, Paweł Pawlak i Ewa Kozyra Pawlak, Aleksandra i  Daniel Mizielińscy, Marcin Szczygielski, Cezary Harasimowicz, Agnieszka Stelmaszyk, Urszula Palusińska, Piotr Dumała, Marcin Wicha, Tomasz Samojlik, Magdalena Wiśniewska, Justyna Styszyńska, Joanna Krzyżanek, Jarosław Kaczmarek, Jadwiga A.  Hockuba, Dorota Sumińska, Dominika Czerniak-Chojnacka, Aniela Cholewińska-Szkolik, Aleksandra Gołębiewska, Agnieszka Mielech, Agata Ignaciuk, Zofia Staniszewska.

 

Na szczególną uwagę zasługuje znakomity, wielokrotnie nagradzany, japoński ilustrator Taro Miura.

 

Zapiszcie w kalendarzach terminy festiwalu:

• 23-26.05 Warszawa / 25.05 Radom
• 14-16.06 Wrocław / 15.06 Opole
• 19- 21.07 Gdynia / 20.07 Sopot
• 13-15.09 Lublin / 14.09 Zamość
• 6-8.12 Katowice / 7.12 Dąbrowa Górnicza

 


  
Szczegóły znajdziecie na stronie:
www.festiwalliteraturydzieciecej.pl

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć