Warszawa

Jak przekonać dziecko do przedszkola?

Jak przekonać dziecko do przedszkola?

Pierwsze dni w przedszkolu mogą być dla malucha trudne. Nowe środowisko i brak rodziców przez wiele godzin mogą powodować, że dziecko nie będzie się czuło komfortowo i emocjonalne rozdrażnienie będzie manifestować krzykiem czy płaczem. Dlatego warto wiedzieć, jak w kilku prostych krokach przygotować swą pociechę na moment rozłąki z rodzicem. Ważne, jednak by robić to stopniowo, bez presji i stresu, by dziecko pozytywnie odbierało zmianę planu dnia traktując ją jako pasjonujące doświadczenie, a nie przykry obowiązek.

 

Jak pomóc dziecku szybciej zaaklimatyzować się w przedszkolu? Dowiesz się z naszej galerii!

1/10
1/10
Zapoznaj dziecko z kolegą z przedszkola jeszcze zanim do niego pójdzie

Wiele przedszkoli oferuje w czasie lata otwarte place zabaw, na których dzieci mogą się poznać zanim rozpocznie się sezon. To świetna okazja, by dziecko nawiązało nowe znajomości. Mając nowego kolegę czy koleżankę chętniej pójdzie do przedszkola.

2/10
2/10
Rozmawiaj z dzieckiem

Zadawaj mu pytania, ale i tłumacz dlaczego przedszkole jest ważne i co je w nim czeka. Taka rozmowa przełamie pierwsze lody i pozwoli dziecku oswoić się z tematem.

3/10
3/10
Opowiedz dziecku jak to było jak ty byłaś w przedszkolu

Jakie wtedy były zabawki, gry? Jakich miałaś przyjaciół? Taki sentymentalny powrót do przeszłości  pozwoli ci sięgnąć pamięcią do przeszłości, a twojemu dziecku poznać twoje wspomnienie. To was zbliży, a do tego jest świetną metodą na to jak pokazać dziecku, że przedszkole jest ważnym elementem życia. Powiedz mu czego się bałaś i co sprawiło, że poczułaś się lepiej.

4/10
4/10
Zapytaj dziecko jakie ma obawy

Nowa sytuacja na pewno powoduje,że dziecko czuje się niepewnie. Dowiedz się czego się boi. Zastanówcie się jak można pokonać te obawy. Zadawaj dziecku wiele pytań, a na pewno dowiesz się gdzie leży problem.

5/10
5/10
Przygotuj przedszkolna wyprawkę

Idź z dzieckiem na zakupy i pozwól mu wybrać konkretne produkty no: worek na kapcie, nowe buciki, szczoteczkę do zębów czy kocyk do leżakowania.

6/10
6/10
Odegraj scenkę

Aktorami mogą być maskotki znalezione w pokoju dziecięcym. Udawaj, że jedna z nich idzie do przedszkola. Inna może pełnić rolę mamy, taty, pani przedszkolanki oraz maluchów. Postaraj się, aby opowiedziana przez ciebie historia była ciekawa i pełna niespodzianek. To pokaże dziecku, że miejsce jakim jest przedszkole jest przyjazne i dzieje się w nim naprawdę sporo.

7/10
7/10
Zmień program dnia

Zanim jeszcze twoje pociecha pójdzie do przedszkola warto zmienić grafik dnia, aby dostosować go do tego, który jest w przedszkolu. Przesunięcie pory posiłków, wyjścia na dwór czy drzemki tylko zaprocentuje, bo maluch będzie miał ten sam rytm czynności co inne dzieci, co pozwoli mu się lepiej zaadoptować.

8/10
8/10
Skorzystaj z zajęć adaptacyjnych

To właśnie na nich dzieci mają najlepszą okazję zaznajomić się z „procedurami” w przedszkolu. Maluchy poznają sale, plac zabaw, szatnię, łazienkę. Mogą też zjeść mały posiłek. To idealne wprowadzenie dziecka w nowe środowisko. Zajęcia takie zwykle odbywają się w czerwcu i w sierpniu.

9/10
9/10
Pokaż dziecku bajkę o przedszkolu

Jeśli zobaczy jakie pasjonujące przygody można przeżyć, jakie znaleźć zabawki czy w jakie gry się bawić samo będzie chciało tego doświadczyć.

10/10
10/10
Kup książkę o przedszkolu

Przeczytaj dziecku bajkę o przedszkolu. Powtarzanie tego procesu np. codziennie po śniadaniu sprawi, że dziecko w naturalny sposób będzie oswajało się z nową sytuacją. Jeśli ją polubi będzie nawet samo upominało się o przeczytanie opowiadania.

Komentarze

Więcej

Warto zobaczyć