Warszawa

Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Im wcześniej, tym lepiej

 

Nie, nie chodzi o to, by do przedszkola posyłać już dwulatka, ale by opowiadać o przedszkolu dużo, często i przy każdej okazji. Najlepiej podkreślać pozytywy. W umyśle malucha przedszkole będzie się jawiło jako miejsce ciekawe, wesołe, zabawne – jednym słowem takie, do którego chce się iść. Dzieci chętnie słuchają wspomnień rodziców, warto to wykorzystać, by opowiedzieć o swoim przedszkolu. Co prawda czasy się nieco zmieniły, przedszkola też, więc niektóre fakty można pominąć – na przykład kożuchy na zupie mlecznej. Za to warto podkreślić, że było dużo zabawek i wszystkimi można było się bawić.

 

Odwiedziny w przedszkolu

 

Co prawda większość przedszkoli organizuje dni adaptacyjne dla nowych przedszkolaków, ale na ogół ograniczają się one do kilku krótkich spotkań. Jeśli twoje dziecko należy do grupy tych, które potrzebują dłuższego oswajania z przedszkolem, spróbuj wybrać się w odwiedziny do placówki, do której dostało się twoje dziecko. Warto wcześniej przedyskutować tę sprawę z dyrekcją – przedszkola są placówkami zamkniętymi i nie da się do nich wejść bez upoważnienia. Być może będzie trzeba uzgodnić termin, jeśli takich potrzebujących dzieci będzie więcej. Na początek może to być spotkanie z dziećmi na placu zabaw, później można odwiedzić przedszkolaki podczas zajęć. Oczywiście rodzic nie może przedszkola opuścić, to on odpowiada za swoje dziecko.

 

Niania

 

Jeśli największym problemem dziecka jest rozstanie z rodzicami, warto tego rodzaju doznania stopniować. Zanim dziecko pójdzie do przedszkola, gdzie będzie musiało dzielić się nową ciocią z grupą innych przedszkolaków, można rozważyć zatrudnienie niani. To taka prywatna ciocia, która spędzi z dzieckiem kilka godzin dziennie, nie tylko w domu. Ważne, by niania zabrała dziecko na spacer, i pokazała mu, że może bezpiecznie wyjść z domu, a gdy wróci, mama będzie tam na niego czekała. Niania w Warszawie ma do wyboru dużo ciekawych miejsc, które na pewno zainteresują malucha.

 

Jeśli niania i dziecko zostają w domu, warto by mama wyszła. Trening rozstawania się z rodzicami na kilka godzin to istotny wkład w przygotowanie malucha na pójście do przedszkola.

 

Nowe zasady

 

W domu dziecko ma rodziców na wyłączność. Praktycznie na nic nie musi czekać, wszystko dostaje zanim zdąży poprosić. Na wiele niedociągnięć rodzice przymykają oczy. W przedszkolu będzie inaczej. Zrozumienie i przyswojenie zasad szczególnie trudno przychodzi jedynakom, którzy nie muszą się dzielić rodzicami. Dlatego w ramach przygotowań do przedszkola, warto nauczyć dziecko, że:

 

– Posiłki zjadamy do końca – w przedszkolu nie będzie mamy i taty, którzy dojedzą. Przy okazji można wykorzenić ten nie najlepszy zwyczaj dojadania po dziecku.

 

– Pytamy, czy możemy iść do toalety. Co prawda w domu brzmi to nieco komicznie, ale w przedszkolu dziecko nie może wyjść z sali bez pytania. Jeśli w tym samym

czasie potrzebę zgłosi kilkoro dzieci, panie ustalą kolejność. Dlatego warto uczulić dziecko, by nie czekało z korzystaniem z toalety do ostatniej chwili.

 

– Zabawki odkładamy na miejsce. W przedszkolu nikt po dzieciach nie sprząta zabawek.

 

– Słuchamy, co mówi pani i wykonujemy polecenia. W ramach treningu dziecko powinno wykonywać proste polecenia rodziców.

 

Oczywiście w domu ten trening może przebiegać różnie, ale warto spróbować go wprowadzić. Wtedy nowe zasady przedszkolne nie będą wcale takie nowe. Dziecko nie tylko łatwiej się zaadaptuje, wzrośnie też jego poczucie bezpieczeństwa.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć