Warszawa

Sprawdź dlaczego warto pomyśleć o rekuperatorze do domu

Sprawdź dlaczego warto pomyśleć o rekuperatorze do domu

Decyzja o zakupie takich rozwiązań jak rekuperator nie jest co prawda szczególnie popularna, jednak nie da się zaprzeczyć, że tego typu technologia pozwoli na dużo efektywniejsze wykorzystanie energii.


1. Budowa rekuperatora
2. Wszystko co musisz wiedzieć o działaniu rekuperatora
3. Zalety wykorzystania rekuperatora w domu


Najlepiej więc już teraz zapoznaj się z poniższym poradnikiem i przekonaj się czy rekuperator to odpowiedni wybór dla ciebie.


Budowa rekuperatora
Na początek powinieneś zrozumieć, jak zbudowany jest rekuperator. Musisz jednak pamiętać o tym, że każde urządzenie może mieć nieco inną konstrukcję. Wynika to między innymi ze sposobu montażu (rekuperator stojący lub podwieszany) oraz zastosowanego w nim wymiennika ciepła. Są jednak takie elementy, które można znaleźć w każdym rekuperatorze. W przypadku rekuperatorów przekazujących ciepło przez przegrodę płytową – a więc uznawanych za najskuteczniejsze – budowa rekuperatora prezentuje się następująco. Odpowiednio zaprojektowana obudowa (najczęściej wykonana z płyty PCV) zapewnia wymagany poziom wygłuszenia, dzięki czemu domownicy mogą cieszyć się komfortem nawet podczas pracy urządzenia. Dodatkowo jest ona ocieplona pianką termiczną. Pozwala to uzyskać niski współczynnik przenikania ciepła, a także dobre tłumienie drgań. Prawidłowo wykonana obudowa poradzi sobie nawet z dużymi ilościami wody powstałej w wyniku kondensacji pary wodnej i bez problemu je odprowadzi. W tym celu w ściance bocznej rekuperatora znajduje się rurka, która odprowadza skropliny. Pokrywę rekuperatora pokrywa się dodatkową warstwą izolacji. Dzięki temu urządzenie nawet przez długi czas będzie działało bardzo wydajnie, bez potrzeby przeprowadzania prac serwisowych lub naprawa.


Wszystko co musisz wiedzieć o działaniu rekuperatora
W przypadku wspomnianych rodzajów rekuperatorów krzyżowych, działanie rekuperatora związane jest z przepływem powietrza, które następuje w prostopadle ustawionych kanałach. W jednym z nich znajduje się powietrze ciepłe przekazywane z jednego pomieszczenia do drugiego w celu jego ogrzania. W przypadku rekuperatorów krzyżowych rzeczywista sprawność wynosi około 50 do 70 procent. Warto jednak pamiętać, że przy dwóch wymiennikach ustawionych szeregowo można ją łatwo zwiększyć nawet do 90 procent. Rekuperator krzyżowy to zaledwie jeden z wielu rodzajów tych urządzeń. Kolejnym jest przeciwprądowy. Jak działa rekuperator tego typu? W tym przypadku kanały ustawione są równoległe, w związku z czym zimne powietrze przekazywane jest w innym kierunku niż ciepłe. Pozwala to łatwo osiągnąć skuteczność urządzenia na poziomie wynoszącym aż 95 procent. W sprzedaży można również znaleźć urządzenia z czynnikiem pośrednim oraz z ruchomym wypełnieniem. Istnieją także bardziej zaawansowane rekuperatory, które umożliwiają odzyskiwanie pary wodnej w ciepłym powietrzu. Takie rozwiązania wiążą się jednak z większymi kosztami i zazwyczaj stosuje się je w przypadku bardziej skomplikowanych układach klimatyzacyjnych.


Zanim jednak zdecydujesz się na zakup takiej technologii do własnego domu, musisz zrozumieć czego nie robi rekuperator. Otóż nie działa on samodzielnie, gdyż wymaga sprawnej instalacji wentylacyjnej. Z tego powodu jest to idealny wybór do nowych budynków, w których można szczegółowo zaplanować cały system instalacji. Właściciele starszych domów również mogą rozważyć tego typu zakup, jednak muszą się wówczas liczyć z koniecznością przeprowadzenia czasochłonnego i kosztownego remontu. To natomiast może być nieco uciążliwe dla domowników.


Zalety wykorzystania rekuperatora w domu
Największe zalety rekuperatora to oczywiście obniżenie kosztów ogrzewania oraz zapewnienie domownikom oczyszczonego powietrza. W domach, w których stosowany jest odpowiednio dobrany rekuperator, ciepłe powietrze z jednego pomieszczenia zostaje oczyszczone i wykorzystane do ogrzania kolejnego. Dzięki temu można obniżyć całkowite koszty ogrzewania. W przypadku braku rekuperatora ogrzane powietrze zostałoby wyrzucone na zewnątrz, a do ogrzewania konieczne byłoby wykorzystanie energii. Jak widać rola wymiennika ciepła jest bardzo potrzebna i jeżeli ktoś może sobie pozwolić na zainwestowanie w taki system, to z pewnością szybko zacznie zauważać związane z tym korzyści. Nie można również zapominać o tym, że rekuperator zwalcza zanieczyszczenia. Jakby tego było mało, redukuje poziom dwutlenku węgla oraz wilgoci, dzięki czemu powietrze w domu jest dużo zdrowsze. Stała filtracja pozwala również zapobiec rozwojowi wielu bakterii oraz grzybów, na czym skorzystają osoby cierpiące na alergię. Ze względu na fakt, że rekuperator odświeża powietrze, taka instalacja może uchronić przed kosztami związanymi z zakupem oczyszczaczy i innych rozwiązań.


Jak widać decydując się na montaż rekuperatora zyskasz nie tylko lepsze i zdrowsze powietrze (dzięki czemu zadbasz o zdrowie i komfort swoje oraz swojej rodziny), ale też obniżysz koszty związane z ogrzewaniem. Warto więc skorzystać z tego rozwiązania, szczególnie jeżeli dopiero planujesz budowę i możesz bez ponoszenia dodatkowych kosztów zaprojektować całą instalację.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć