Warszawa

25 porad jak wychować mądre i kreatywne dziecko

25 porad jak wychować mądre i kreatywne dziecko

Często mówi się,  że dzieci chłoną wiedzę niczym „gąbka”. Okres ich dorastania więc jest szczególnie ważnych etapem dla ich rozwoju intelektualnego. To z jakim efektem to się wydarzy w dużej mierze zależy od rodziców. Mózg u dziecka rozwija się bowiem niezwykle szybko, dlatego warto go stymulować we właściwym kierunku już od najmłodszych lat pociechy.

 

Co robić, aby dziecko rosło na mądrego człowieka? Oto garść praktycznych wskazówek:

 

1/25
1/25
Naucz dziecko współdziałania z innymi i pomocy

Praca w grupie uczy współpracy i otwiera na nowych ludzi. Przekłada się także na wzrost pewności siebie u dziecka, które jest efektem dobrych kontaków z rówieśnikami.

2/25
2/25
Dbaj o właściwą dietę dziecka

Pamiętaj o tym, aby w menu dziecka nie zabrakło protein (mięso, ryby, jaja). Jadłospis powienien także zawierac dużą ilość owoców i warzyw. Dobre żywienie przekłada się na osiągane wyniki, bo odpowiednia ilość witamin i minarałów wpływa na funckjonowanie mózgu.

3/25
3/25
Pozwól dziecku popełniać błędy

Nie pomagaj dziecku w prostych czynnościach i nie koryguj jeśli robi coś nieprawidłowo (nawet podczas prozaicznego układania wieży z klocków). Takie działanie sprawia, że maluch nie będzie pewny siebie i także niczego się nie nauczy.

4/25
4/25
Postaraj się, aby muzyka zawsze była częścią dnia

Nie od dziś wiadomo, że słuchanie muzyki wpływa na pamięć, koncentrację, a także motywację do działania. Ma także zbawienny wpływ na mózg redukując poziom stresu, który działa na niego destruktywnie.

5/25
5/25
Naucz dziecko mówić o swoich uczuciach

Kiedy dziecko płacze lub się złości zamiast uspokajać lepiej zapytaj je dlaczego tak postępuje i jakie widzi rozwiązania, żeby się tak nie zachowywać.

6/25
6/25
Pozwalaj dziecku na ...nudę!

Rodzic nie może nieustannie stać przey dziecku i uczestniczyć lub inicjować nowe zabawy. Nuda jest najlepszym sposobem na to, aby dziecko samo coś wymyśliło. Dzięki temu buduje swoją pomysłowość i fantazję.

7/25
7/25
Unikaj monotonii w planowaniu dnia

Niech każdy dzień wygląda inaczej. Rutyna nie jest dobrym sprzymierzeńcem kreatywności. Inne śniadanie, inne zabawy czy nawet droga do szkoły innymi środkami transportu. Wszystko zależy od twojej wyobraźni!

8/25
8/25
Ograniczaj oglądanie telewizji

Bycie biernym odbiorcą treści nie powoduje, że dziecko szybciej się rozwija. Wręcz przeciwnie – odciąga je od ważniejszych czynności jak czytanie, zabawa czy malowanie.

9/25
9/25
Zachęć dziecko do gotowania

Profitem będzie nie tylko to, że nauczy się przygotowywania posiłków, ale także podszkoli w matematyce i rozwienie zdolności motoryczne.

10/25
10/25
Dużo rozmawiaj z dzieckiem

Staraj się poświęcać na to jak najwięcej czasu. Mów do dziecka np. o tym co widziesz, co przydarzyło się w ciągu dnia, ale także słuchaj co ono ma do powiedzenia i zadawaj mu pytania.

11/25
11/25
Pozwól dziecku samodzielnie rozwiązywać swoje problemy

Nie wyręczaj go jeśli z czymś sobie nie radzi, ale dawaj wskazówki jak może sobie ułatwić rozwiązanie jakiegoś problemu.

12/25
12/25
Zachęcaj dziecko do aktywności na zewnątrz

Dziecko powinno spedzać jak najwięcej czasu na świeży powietrzu. Nie tylko przekłada się to na wzrost jego odporności, ale także dotlenia mózg powodując, że ten pracuje sprawniej.

13/25
13/25
Dbaj o to, by dziecko miało wystarczającą ilość snu

Sen przekłada się na wiele sfer życia. Wypoczęte dziecko będzie wykazywało lepszą zdolność koncentracji i szybciej będzie przyswajało wiedzę. Optymalna ilość snu przełoży się także na jego nastrój i motywację do zgłębiania wiedzy.

14/25
14/25
Nie narażaj dziecka na stres

Stres przekłada się na emocje dziecka. Przez niego może stać się nerwowe lub zamknąć w sobie. Napięcia także niszczą w dziecku kreatywność.

15/25
15/25
Limituj pochwały

Nie chwal dziecka za wszystko co robi dobrze. Jeśli komplemenetów będzie zbyt dużo dziecko może przestać się starać. Może też stać się narcyzem. Dlatego lepiej chwal za pracę jaką dziecko wykonało niż za cechy jakie posiada.

16/25
16/25
Pozwól dziecku samemu się bawić

Czas bez rodzica rozwija ich zdolność myślenia, wpływa na rozwój emocjonalny i buduje intelekt oraz pomysłowość.

17/25
17/25
Poświęcaj dziecku dużo wolnego czasu

Dziecko, któremu rodzic poświęca dużo uwagi, zwłaszcza w trakcie zabawy i które jest często przytulane czuje się kochane, a to stymuluje jego mózg do prawidłowego rozwoju.

18/25
18/25
Twórz dla dziecka wymyślone opowiadania

Książki z obrazkami to jedno, a opowiadanie bajek, gdzie dziecko samo musi wyobrazić sobie bohaterów to zupełnie coś innego. Taki prosty zabieg skutecznie pobudza dziecięcą fantazję.

19/25
19/25
Zachęcaj dziecko do aktywności fizycznej

Aktywnośc fizyczna nie tylko przełoży się na jego dobrą formę. Ruch powoduje, że zwiększa się przepływ krwi do mózgu i jest budulcem jego nowych komórek.

20/25
20/25
Powój dziecku odkrywać

Dziecko najwięcej się uczy samodzielnie odkrywając świat. Pozwól mu więc go badać i odkrywać wszystkimi zmysłami, zwłaszcza w pierwszy roku życia. Dzięki temu szybciej się z nim oswoi i nabierze pewności siebie.

21/25
21/25
Pamiętaj, że stymulujące zabawki wcale nie muszą być drogie

Pokaż dziecku, że zabawki można zrobic samodzielnie a wiele z nich można wykorzystać na kilka różnych sposobów np. woreczkiem  z ryżem można rzucać do celu, skakać przez niego czy starać się utrzymać równowagę stojąc na nim obiema stopami.

22/25
22/25
Nauczaj dziecko domowych porządków

Proste czynności jak posprzątanie swoich zabawek może wykonywać nawet 2 latek. Sukcesywnie rozszerzaj ilość domowych obowiązków. Jeśli dziecko przyzwyczaja się do nich od najmłodszych lat w życiu dorosłym  przełoży się to na jego dokładność, odpowiedzialność i przeczucie, że ciężka praca nie jest niczym złym.

23/25
23/25
Nigdy nie mów o sobie w negatywny sposób przy dziecku

Dla dziecka rodzic jest wzorem do naśladowania. Jeśli więc sama postrzegasz siebie negatywnie najpewniej taki wzorzec przeniesie na swoją pociechę.

24/25
24/25
Zaszczep w dziecku wiarę we własne siły

Nauczy je mówić „potrafię/spróbuję”. Nie pozwól by szybko się poddawało, bo takie zachowanie może ograniczyć jego rozwój, gdy nie będzie chciało podjąć nowego wyzwania w obawie przed porażką.

25/25
25/25
Czytaj dziecku książki

Czytanie powinno być stałym elementem dnia. Udowodoniono, że taki mądry mawyk praktykowany już od kołyski, kiedy dziecko nie rozumie jeszcze słóww późniejszcym okresie znacznie usprawnia i przyspiesza jego naukę mowy.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć