Warszawa

13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

13 zachowań, których unikają silni psychicznie rodzice

Wychowywanie silnych psychicznie dzieci, które są przygotowane do podejmowania wyzwań w realnym świecie, wymaga od rodziców odrzucenia szkodliwych - ale nadal popularnych - praktyk rodzicielskich, które ograniczają dzieciom ich psychiczną siłę i pewność siebie.

 

Oczywiście, pomaganie dzieciom w budowaniu odporności psychicznej nie jest łatwe. Wymaga silnej psychiki także od rodziców. Obserwowanie zmagań dzieci, zachęcanie ich do stawienia czoła swoim lękom i uczenie ich odpowiedzialności za swoje błędy jest trudne. Są to jednak rodzaje doświadczeń pomagające w rozwoju każdego dziecka. 

 

Rodzice, którzy wychowują dzieci tak, by znalazły w życiu sens, szczęście i sukces, unikają tych 13 zachowań:

 

1/14
1/14

1. Nie akceptują mentalności ofiar

 

Trudności w szkole lub przegrana w zawodach sportowych nie powoduje, że twoje dziecko jest ofiarą. Odrzucenie, niepowodzenie i niesprawiedliwość są częścią życia. Zamiast pozwalać dzieciom na użalanie się nad sobą  lub wyolbrzymiać ich nieszczęście, silni psychicznie rodzice zachęcają swoje dzieci, aby przekształciły swoje zmagania w siłę. Pomagają im w określeniu sposobów na podejmowanie pozytywnych działań, niezależnie od okoliczności.

2/14
2/14

2. Nie kierują się poczuciem winy

 

Poczucie winy może prowadzić do długiej listy niepożądanych strategii rodzicielskich, na przykład niekonsekwencji w zakazywaniu lub nadmiernego rozpieszczania. Psychicznie silni rodzice wiedzą, że choć poczucie winy jest niewygodne, to można je zaakceptować. Nie chcą, aby ich wyrzuty sumienia były przeszkodą w dokonywaniu mądrych wyborów.

3/14
3/14

3. Nie stawiają swego dziecka w centrum wszechświata

 

Być może jest to kuszące, aby życie kręciło się wokół dziecka. Jednak dzieci, które myślą, że są centrum wszechświata, stają się egoistyczne i zarozumiałe. Psychicznie silni rodzice uczą swoje dzieci, aby skupiały się na tym, co mają do zaoferowania światu - a nie na tym, co im się należy.

4/14
4/14

4. Nie pozwalają strachowi przejąć kontroli

 

Trzymanie dzieci w bańce ochronnej może zaoszczędzić rodzicom wiele lęku. Ale nadmierna opieka hamuje ich rozwój. Psychicznie silni rodzice uważają się za przewodników. Wiedzą przy tym, że nie są w stanie ochronić dzieci przed wszystkim. Pozwalają swoim pociechom wychodzić na świat i doświadczać życia, nawet gdy wiąże się to z lękiem.

5/14
5/14

5. Nie pozwalają, by dzieci przejęły nad nimi władzę

 

Dzieci, które często decydują o zajęciach, posiłkach i spędzaniu czasu całej rodziny, mają zdecydowanie za dużo władzy. Stawianie siebie na równi z dzieckiem (lub pozwalanie mu na bycie szefem) nie jest zdrowe dla dzieci. Psychicznie silni rodzice dają dzieciom możliwość podejmowania dostosowanych do wieku wyborów przy zachowaniu jasnej hierarchii.

6/14
6/14

6. Nie oczekują doskonałości

 

Wysokie oczekiwania są zdrowe, ale kiedy stają się zbyt wysokie, będą powodowały skutek odwrotny do zamierzonego. Psychicznie silni rodzice wiedzą, że ich dzieci nie osiągną doskonałości we wszystkim, co robią. Zamiast zachęcać swoje pociechy, by były lepsze od wszystkich innych, skupiają się na pomaganiu im w stawaniu się najlepszymi wersjami samych siebie.

7/14
7/14

7. Nie pozwalają, aby dziecko unikało odpowiedzialności

 

Psychicznie silni rodzice nie mówią: "Nie chcę obciążać moich dzieci obowiązkami. Dzieci powinny być po prostu dziećmi”. Oczekują, że ich pociechy będą pomagać w obowiązkach domowych i uczyć się umiejętności, które są potrzebne, aby stać się odpowiedzialnymi obywatelami. Rodzice aktywnie uczą dzieci odpowiedzialności za swoje wybory i wyznaczają im odpowiednie dla wieku obowiązki.

8/14
8/14

8. Nie chronią swojego dziecka przed bólem

 

Trudno jest patrzeć, jak dzieci borykają się z silnymi uczuciami lub zranieniem. Aby jednak nauczyć się radzenia sobie z emocjami, dzieci muszą ich doświadczyć. Muszą nauczyć się odczuwać i tolerować dyskomfort. Psychicznie silni rodzice zapewniają swoim dzieciom wsparcie i pomoc w radzeniu sobie z bólem, aby mogły one zyskać umiejętność sprostania wszelkim trudnościom, jakie niesie ze sobą życie.

9/14
9/14

9. Nie czują się odpowiedzialni za emocje swojego dziecka

 

Może być kuszące, aby dopingować swoje dzieci, gdy są smutne lub uspokoić je, gdy są wściekłe. Ale regulowanie emocji za dzieci uniemożliwia im zdobycie umiejętności społecznych i emocjonalnych. Psychicznie silni rodzice uczą swoje dzieci, jak być odpowiedzialnymi za własne emocje, tak, by nie polegali jedynie na innych.

10/14
10/14

10. Nie przeszkadzają dziecku w popełnianiu błędu

 

Niezależnie od tego, czy dziecko otrzymuje jedynkę za brak pracy domowej z matematyki, czy zapomina o spakowaniu stroju do treningu piłkarskiego, błędy mogą być najlepszym nauczycielem w życiu. Psychicznie silni rodzice pozwalają swoim dzieciom wpadać w kłopoty i pozwalają im zmierzyć się z naturalnymi konsekwencjami swoich działań.

11/14
11/14

11. Nie mylą dyscypliny z karą

 

Kara polega na zmuszaniu dzieci do cierpienia za ich przewinienie. Dyscyplina polega na uczeniu ich, jak zachowywać się lepiej w przyszłości. Podczas gdy silni psychicznie rodzice wyciągają konsekwencje z niewłaściwych zachowań, ich ostatecznym celem jest nauczenie dzieci rozwijania samodyscypliny. Dzieci będą jej potrzebować, aby dokonywać dobrych wyborów w przyszłości i stać się odpowiedzialnymi za swoje czyny.

12/14
12/14

12. Nie idą na skróty, aby uniknąć dyskomfortu

 

Poddanie się, gdy dziecko zaczyna jęczeć lub tupać jest szybkie i łatwe. Ale pójście na łatwiznę uczy dzieci niekonsekwencji. Potrzeba siły psychicznej, aby tolerować dyskomfort i unikać tych kuszących skrótów.

13/14
13/14

13. Nie tracą wartości sprzed oczu 

 

Przy dzisiejszym szybkim tempie życia łatwo jest zająć się pracą, obowiązkami w domu i zajęciami dodatkowymi. Napięte harmonogramy - w połączeniu z presją, by wyglądać jak rodzic roku w mediach społecznościowych - sprawiają, że wiele osób traci z widoku to, co naprawdę ważne w życiu. Psychicznie silni rodzice znają ważne dla nich wartości i prowadzą życie rodzinne zgodnie z nimi.

14/14
14/14

Autorka artykułu - Amy Morin jest psychoterapeutką i autorką międzynarodowych bestsellerów: 13 Things Mentally Strong People Don't Do i 13 Things Mentally Strong Parents Don't Do. Jej książki przetłumaczono na ponad 30 języków. Jest także wykładowcą na Northeastern University. Każdego miesiąca jej artykuły przyciągają ponad 2 miliony czytelników. Polski tytuł książki to: 13 rzeczy których nie robią silni psychicznie rodzice. Jak wychować dzieci, aby wyrosły na spełnionych i szczęśliwych dorosłych?

 

Z angielskiego przetłumaczyła i opracowała Antonina Dróżdż – psycholog.

 

Link do oryginalnego artykułu

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć