Strefa rodzica » Artykuły » Artykuły » Pierwsze podróże małego dziecka

Pierwsze podróże małego dzieckapowiększ

Pierwsze podróże małego dziecka

Gdy w życiu młodych osób pojawia się niemowlę często wydaje im się, że z niektórych czynności, które dotychczas sprawiały im przyjemność trzeba będzie zrezygnować. Co więcej są również tacy ludzie, dla których urodzenie dziecka oznacza całkowitą rezygnację z osobistego życia, swoich zainteresowań, poświęcenie całej swojej uwagi dziecku.  Jedną czynnością, z których zwykle się rezygnuje jest zwiedzanie świata. Czy to dobrze? To zależy.

 

Nie ma po co kłamać, że wakacje z niemowlakiem albo kilkuletnim dzieckiem niczym nie różnią się od samotnych eskapad. Taki wyjazd wymaga o wiele większych przygotowań i planów, na naszych barkach spoczywa też zdecydowanie większa odpowiedzialność. Są kierunki do których zabranie dziecka są zwyczajnie niewskazane. Z drugiej strony jest też wiele takich, gdzie towarzystwo dzieci nie sprawia żadnych problemów. Chcesz wyruszyć w swoją pierwszą podróż z dzieckiem? Wspólnie z blogiem podróżniczym Ready for Boarding podpowiadamy kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać.

 

O czym pamiętać podróżując z dzieckiem?
Po pierwsze należy pamiętać, że rekomendowany minimalny wiek dziecka, które można zabrać w podróż to 3 miesiące. Przedtem jest ono za młode, aby znieść trudy podróży, nagłe zmiany klimatu. Jeśli dziecko urodziło się jako wcześniak lub chorowało, zgodę na wyjazd musi wyrazić pediatra. Z porady warto skorzystać nawet wtedy, gdy nasze dziecko jest zdrowe. Ostrożności nigdy za wiele, a lekarz będzie w stanie ocenić ewentualne zagrożenie, dać pomocne rady itd.

Trzymiesięczne dziecko jest już z nami na tyle  długo, że zdążyliśmy dobrze poznać jego rytm dobowy i możemy dostosować do niego tryb wakacji.

 

Po pierwsze dziecko jest już na tyle duże, że stosunkowo łatwo można zainteresować go jakąś zabawką albo swoją aktywnością. Także rodzice powinni być na tym etapie doświadczeni na tyle, żeby wiedzieć, kiedy należy zrobić przerwę w drodze i tak dalej.

 

Po drugie warto zacząć od krótkich – najpierw kilkugodzinnych, potem jednodniowych a następnie weekendowych - i nieodległych wycieczek. Pozwoli nam to poznać temperament naszego potomka, jego zachowania mające związek z konkretnymi sytuacjami itd.

 

Po trzecie należy wybrać odpowiednią porę na wyjazd. Zależy ona od dziecka i jego trybu dobowego. Najlepiej, jeśli dziecko w trakcie podróży odbędzie swoją dłuższą drzemkę.

 

O czym ponadto powinniśmy pamiętać? Ogromne znaczenie ma  to, w jaki sposób się spakujemy. Gdy podróżujemy samotnie lub w towarzystwie małżonków to, co ze sobą zabierzemy ma mniejsze znaczenie. W podróż z dzieckiem trzeba jednak pamiętać o spakowaniu niezbędnych rzeczy, w tym również leków. Torby powinny być spakowane w taki sposób, aby niezbędne rzeczy znajdowały się pod ręką, ułożone w rozsądnej kolejności. Ponieważ temperatura jest zmienna, przede wszystkim w podróży, warto ubrać dziecko „na cebulkę”, w łatwe do zdjęcia i założenia ubrania.

 

Aby dziecko szybko nie znudziło się drogą należy mieć ze sobą jego ulubione zabawki, ale także coś nowego, czego dziecko wcześniej nie widziało. Podróż powinna być zaplanowana w taki sposób, żeby obejmowała częste postoje. To o czym trzeba pamiętać przede wszystkim to bezpieczeństwo. Trzeba bezwzględnie stosować się do zasad związanych z przejazdem (lub przelotem) konkretnym środkiem transportu. Poza tym nigdy nie powinniśmy zostawiać dziecka bez opieki, choćby na krótką chwilę.

 

Jaki środek transportu jest najlepszy?
Najprostsze wydaje się być podróżowanie własnym samochodem. Nie ogranicza nas zbytnio miejsce na walizki, możemy więc zabrać ze sobą wszystkie niezbędne przedmioty i więcej. Pamiętać musimy przede wszystkim o foteliku dla naszego malca. To my decydujemy, kiedy wyjeżdżamy oraz o tym, kiedy odbędą się postoje. Ponadto nasze dziecko nie przeszkadza innym pasażerom swoim płaczem itd. Samochód to jednak nie jedyna opcja. Podróże samolotem mogą być uciążliwe, ale odpowiednie przygotowanie do lotu powinno zniwelować te problemy.

Ważne, aby poświęcać dziecku sporo uwagi i reagować od razu, gdy spostrzeżemy, że jest znudzone, zmęczone czy wystraszone. Dla dziecka jest to nowa sytuacja i jego zachowanie wynikające z dyskomfortu jest w pełni. Trzeba z nim wówczas rozmawiać, odwracać jego uwagę, zabawiać itd. Można też nagiąć codzienne zasady i jeśli np. na przykład nie pozwalamy dziecku bawić się telefonem puścić mu bajkę czy grę. Jazda pociągiem i autokarem również nie musi być dla nas męką, należy tylko pamiętać, co lubi nasze dziecko, aby umilić ten czas i wynagrodzić niewygodę.


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: 50 motywacyjnych zdań, jakie warto powiedzieć... więcej » x
Zobacz » Artykuły » Artykuły
50 motywacyjnych zdań, jakie warto powiedzieć swemu dziecku

50 motywacyjnych zdań, jakie warto powiedzieć swemu dziecku

Motywacyjnych zdań, jakie można powiedzieć do swej pociechy jest mnóstwo. Większość z nich jest prosta, jednak siła ich oddziaływania jest jednak ogromna. więcej »
Jak nauczyć dziecko gotować - z podziałem na wiek

Jak nauczyć dziecko gotować - z podziałem na wiek

Dzieci kochają pomagać rodzicom w kuchni. Kiedy można zacząć wprowadzać je w tajniki kulinariów? Okazuje się, że im wcześniej tym lepiej, bo może to się przełożyć nie tylko na ich pasję do gotowania w przyszłości. więcej »
10 zabaw na deszczowy dzień

10 zabaw na deszczowy dzień

Jak sprawić by czas spędzany razem wyglądał o wiele ciekawiej bez konieczności włączenia telewizora? Oto 10 zabawnych zajęć, które pozwolą Wam dobrze się bawić. więcej »
Pierwsze, dziecięce zakochania!

Pierwsze, dziecięce zakochania!

Czy nasze pociechy naprawdę mogą się zakochać? więcej »
Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Czy wiesz, jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów

Pora na nowy etap w życiu naszego malucha ? przedszkole. Są dzieci, które śmiało i odważnie kroczą na spotkanie nowej przygody. Są i takie, które najlepiej czują się, trzymając rodziców za ręce. więcej »
Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.
Patronat CzasDzieci.pl

Zamiast ze szkoły, ucieknij do innego wymiaru! "Władcy przygód" to idealny film na Dzień Wagarowicza.

"Władcy przygód" opowiadają historię dwojga nastolatków - Franka i Izki - którzy łączą siły, aby pomóc przybyszowi z innego wymiaru powrócić do krainy Oblivio i udowodniają, że do odważnych świat należy i nie trzeba być superbohaterem, żeby przeżyć superprzygodę. więcej »
Dzieci a korzystanie z internetu

Dzieci a korzystanie z internetu

Coraz młodsze dzieci mają systematyczny kontakt z siecią. Nawet 2-latki potrafią bezbłędnie obsługiwać smartfon, a w nim serwis z treściami video YouTube. UNICEF podaje, że 1 na 3 użytkowników internetu to dziecko. Tymczasem wiele treści dostępnych w sieci nie jest przeznaczonych dla najmłodszych. Dlatego rodzic musi zadbać o zwiększenie bezpieczeństwa dziecka w internecie.
więcej »
Praca jako opiekunka do dzieci

Praca jako opiekunka do dzieci

Wielu rodziców pracuje do późnych godzin wieczornych i szuka osoby, która na stałe lub w niektóre dni i godziny zajęłaby się ich dziećmi. Taka praca jest popularna zarówno w Polsce, jak i za granicą, choć ma tam nieco inną specyfikę. więcej »
Zadbaj o rozwój swojego dziecka dzięki audiobookom

Zadbaj o rozwój swojego dziecka dzięki audiobookom

Dynamiczny i stały rozwój technologii zdominował wiele różnych aspektów naszego życia. Dobrym przykładem takiego technologicznego rozwoju w naszej codzienności są czytniki e-book oraz audiobooki, które coraz częściej zajmują miejsce klasycznych, papierowych książek. Ten wynalazek nie bez powodu pochwalić się może rosnącą z roku na rok coraz większą rzeszą fanów. więcej »
"Na pewno zabiorę na niego swoją klasę!" "Władcy przygód" - film, który zachwycił nauczycieli oraz uczniów. Zobacz reakcje!
Patronat CzasDzieci.pl

"Na pewno zabiorę na niego swoją klasę!" "Władcy przygód" - film, który zachwycił nauczycieli oraz uczniów. Zobacz reakcje!

?Na pewno zabiorę na niego swoją klasę!? ?Władcy przygód? ? film, który zachwycił nauczycieli oraz uczniów. Zobacz reakcje! więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie

Pierwsze, dziecięce zakochania!

Pierwsze, dziecięce zakochania!

Czy nasze pociechy naprawdę mogą się zakochać?  

Wakacje na Czasie!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Jak wakacje, to tylko na rodzinnym kempingu!

Oto pomysł na udany wypoczynek z dziećmi - najlepsze kempingi w Europie. Jeśli jeszcze nie masz planów na nadchodzące lato lub weekend majowy - koniecznie przejrzyj ofertę kempingów Vacansoleil.  

Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019