Warszawa

Wonderland Festival - Baśniowe Kraje

Wonderland Festival - Baśniowe Kraje

Festiwal Sztuki i Kreatywności dla Dzieci.
Styczeń – luty 2019.
wonderlandfestival.hu

 

Festiwal stanowi edukacjno-artystyczny projekt skierowany do polskich i węgierskich dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i pedagogów, zachęcający do aktywnego udziału w tworzeniu oraz kultywowaniu kultury i sztuki obu narodów.
Projekt jest realizowany zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce.


Tematem projektu są polskie i węgierskie baśnie i legendy, które mówią o zagadnieniach najważniejszych dla człowieka: miłości, śmierci, istnieniu dobra i zła. Utwory te powstawały po to, by wyjaśniać zjawiska naturalne, interpretowaś swiat, a przez to lepiej go zrozumieć, pokazać sens życia i wskazać najważniejsze dla człowieka wartości. Z tych względów baśń jest ponadczasowym medium opisującym doświadczenia pokoleń, nośnikiem ludowych mądrości, aktualnym po dziś dzień.

 

Najważniejszym celem projektu jest uwrażliwienie dzieci na tradycyjne wartości przekazywane w polskich i węgierskich baśniach i legendach oraz ukazanie bogactwa baśniowych, tematów i problemów, które poruszają oraz wskazówek "jak życ?”.

 

Kluczowym elementem projektu jest aktywne zaangażowanie młodych odbiorców, ich rodzin i nauczycieli do udziału w Festiwalu.


Program Festiwalu:


1. Interaktywna wystawa dla dzieci i młodzieży “Baśniowe kraje”.
8-28 lutego 2019, Budapeszt.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 100 ilustracji do baśni i legend, powstałych w ostatnich latach na Węgrzech i w Polsce, książki oraz współczesny design, głównie kierowany do dzieci (meble, zabawki, gry, elementy dekoracyjne) inspirowany baśniami, folklorem oraz naturą. Ważną cechą wystawy jest jej interaktywny charakter, będzie ona stanowić przestrzeń artystyczno-edukacyjną zachęcającą do swobodnej zabawy, nauki i budowania relacji.


2. Warsztaty artystyczno-literackie dla dzieci
- 6 i 16 lutego 2019, Budapeszt, prowadzone przez Mariannę Jagodę, autorkę ilustracji do książki „ Baśnie węgierskie. Cudowny Jeleń”; Csillę Sándor, redaktorkę naczelną magazynu “Csodaceruza”; Pétera Dóka, współautora książki “Betyárvilá”; Annę Kálmán, ilustratorkę książek dla dzieci.

- 1 lutego 2019, Poznań (Centrum Inicjatyw Rodzinnych, ul. Ratajczaka 44) Prowadzący: animatorzy z Domu Bajek oraz Fundacji Jak Malowana, Temat: „Cudowny jeleń. Twórcze spotkanie z baśniami węgierskimi.”
https://www.facebook.com/events/289582421755226/


3. Zajęcia w szkołach dotyczące baśni, realizowane w Polsce i na Węgrzech.


4. Wspólne czytanie i opowiadanie baśni, Budapeszt, 9 lutego 2019, baśnie dla dzieci opowiedzą m.in. Kováts Adél, dyrektorka teatru Radnótiego w Budapeszcie, Takács Mari, ilustratorka i autorka książek dla dzieci.


5. Konkurs plastyczny dla polskich i węgierskich dzieci


Termin nadsyłania prac: 1 lutego 2019, Temat: „Moja ulbiona baśń węgierska” lub „Moja ulubiona baśń polska”. Prace będą wystawione na międzynarodowej wystawie w Budapeszcie.

 

Festiwal został objęty honorowym patronatem Ambasadora RP w Budapeszcie – prof. Jerzego Snopka, Ambasador Węgier w Warszawie – pani Orsolyi Zsuzsanny Kovács oraz Instytutu Książki.

 

Organizator:
InArt Alapítvány (Fundacja InArt)

Fundator:
Wacław Felczak Alapítvány (Fundacja im. Wacława Felczaka)

Partnerzy:
Instytut Polski w Budapeszcie, Instytut Wegierski w Warszawie, Muzeum Warszawy, Zamek Królewski na Wawelu, Instytut im. Balassiego, Węgierski Instytut Kultury w Warszawei. Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Media Rodzina, Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Fundacja Jak Malowana, Doma Bajek, Csimota Kiadó, Csodaceruza, Granna, Magyar Gyermekirodalmi Intézet, Móra Kiadó,

Partner medialny:
Mikkamakka

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć