Warszawa

Jak wyprać materac do łóżeczka dziecięcego? Sprawdzone sposoby i porady

Jak wyprać materac do łóżeczka dziecięcego? Sprawdzone sposoby i porady

Materac do łóżeczka dziecięcego odgrywa bardzo ważną rolę. Wpływa na wygodę podczas snu i dba o prawidłowy rozwój dziecka. Powinien być elastyczny, zapewnić dobry przepływ powietrza i najlepiej by był antyalergiczny. Ważne jest też prawidłowe czyszczenie materaca by śpiący na nim maluch nie był narażony na kontakt z zabrudzeniami. Przedstawiamy, zatem sprawdzone sposoby prania materaca.

 

Kilka słów o materacach – materac gryczano kokosowy i inne
Zanim odpowiemy na pytanie jak prać materac do łóżeczka dziecięcego zajmiemy się samymi materacami. Jak już wspomnieliśmy, musi być elastyczny, tak by dopasowywać się do sylwetki niemowlaka. Ważne jest by stanowił oparcie dla rozwijającego się kręgosłupa. Nie może być przy tym ani zbyt miękki ani zbyt twardy. Przed nami jeszcze dwie, niezwykle istotne cechy. Pierwszą z nich jest „oddychanie”, czyli przepuszczanie powietrza. Tu najlepiej sprawdzają się materace wyposażone w specjalne kanaliki odpowiedzialne za to zadanie. Drugą ze wspomnianych cech jest antyalergiczność materiału. Dobry materac to taki, w którym nie gnieżdżą się roztocza.

 

W sklepach znajdziemy bogatą ofertę materacy dla dzieci. Mają różne wymiary i wykonuje się je z rozmaitych materiałów. Dużą popularnością cieszy się materac lateksowy dla niemowląt, ale też starszych dzieci. Dobrze wykonany odznacza się wszystkimi z wymienionych powyżej cech. Wspomnimy tu tylko, że ten materiał oddycha i nie dopuszcza do zagnieżdżenia się roztoczy. Można to podsumować zdaniem, że zapewnia zdrowy i komfortowy sen. A to przecież jest najważniejsze. Materac lateksowy to tylko pierwsza z propozycji. Jest jeszcze kilka ciekawych opcji, które każda kobieta w ciąży powinna rozważyć.

 

Interesującą propozycją jest materac bawełniany z wypełnieniem w postaci maty z włókna kokosowego. Jest oczywiście antyalergiczny i przepuszczający powietrze. Występują też inne wersje jak chociażby piankowo kokosowe czy lateksowo kokosowe. Coraz większa popularnością cieszy się materac gryczano kokosowy. Łączy w sobie zalety obu odmian. Do dyspozycji są również materace sprężynowe i piankowe. Oba oferują wiele cennych zaleta, choć trzeba przyznać, że mogą być dość drogie. Więcej informacji o rodzajach materacy i tym jak je wybierać znajduje się tutaj. Po tym nieco dłuższym wstępie możemy przejść do najważniejszego zagadnienia.

 

 

Domowe sposoby czyszczenia materacy
W każdym domu z łatwością znajdziemy substancje umożliwiające czyszczenie materaca. Zanim je opiszemy przytoczymy pewną ciekawostkę, o której nie wszyscy wiedzą. Otóż samo wietrzenie, bez użycia jakichkolwiek środków również jest formą czyszczenia materaca. Wystawienie go na świeże powietrze nie tylko pozwala ulecieć niechcianemu zapachowi. Dodatkowo zabija roztocza, jeśli udało im się rozwinąć. Zatem wietrzenie warto przeprowadzać jak osobną czynność lub przygotowanie do dokładniejszego czyszczenia.

 

Przechodzimy teraz do wspomnianych wcześniej, domowych substancji. Wiedza o nich będzie przydatna dla wszystkich, nie tylko kobiet w ciąży. Wszak oboje rodzice powinni wiedzieć jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo. W każdym domu z łatwością odnajdziemy sodę oczyszczoną, sok z cytryny oraz zwykłą wodę. Przydatny będzie też olejek z drzewa herbacianego, który nie jest trudny do zdobycia. Ewentualnie olejek herbaciany można zastąpić lawendowym. I to w zasadzie wszystko, co będzie nam potrzebne. Z tych składników przygotujemy preparaty czyszczące. Na początek sok z cytryny i woda.

 

Na bazie soku z cytryny i wody stworzymy naturalny odplamiacza. Poradzi sobie z wieloma zabrudzeniami. Nie zawsze będziemy mogli z niego skorzystać. Użycie go jest wykluczone w przypadku materacy, których nie należy prać. W pozostałych przypadkach trzeba uważać by nie zmoczyć za bardzo materaca. W przeciwnym wypadku stworzymy dogodne środowisko w rozwoju bakterii i niebezpiecznych grzybów. Mimo zagrożenia, opisywana metoda odplamiania jest bardzo skuteczna. Do tego jest tania i w zasadzie nie trzeba nigdzie iść by zdobyć niezbędne składniki. Teraz zajmiemy się sodą oczyszczoną.

 

Mieszanka, w której znajduje się soda oczyszczona i olejek z drzewa herbacianego ma wiele zalet. Pierwszy ze wspomnianych składników usuwa brud, niszczy bakterie i roztocza. Bardzo dobrze odświeża materac. Tymczasem olejek odznacza się świetnymi właściwościami odkażającymi. A trzeba przyznać, że porządne odkażanie ma ogromne znaczenie dla zdrowia dziecka. Po rozprowadzeniu mieszanki na materacu należy odczekać godzinę a następnie usunąć ją za pomocą odkurzacza. Jak widać nie jest to zbyt skomplikowany proces. Warto, więc go przeprowadzić i samemu sprawdzić jak świetne daje rezultaty. Żaden rodzic nie będzie zawiedziony. Więcej informacji na temat sposobów czyszczenia materacy znajduje się tu.

 

Czyszczenie materaca dla niemowlaka
Nawet najlepszy antyalergiczny i oddychający materac do łóżeczka dziecięcego wymaga okresowego czyszczenia. Nawet, jeśli nie zalęgły się w nim roztocza, może być siedliskiem bakterii. Poza tym brudzi się tak jak każdy inny mebel. W trosce o zdrowie dzieci trzeba, więc go wyczyścić. To zadanie można wykonać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest oddanie go do specjalistycznej pralni. Do dyspozycji mamy też specjalne środki czyszczące czy też myjki parowe. Jeśli jednak nie chcemy korzystać z pralni czy ze środków chemicznych możemy zdecydować się na domowe sposoby czyszczenia. Zanim jednak do nich przejdziemy opiszemy pokrótce wcześniejsze metody.

 

Zanim zabierzemy się za czyszczenie, trzeba uważnie przeczytać metkę na materacu. To z niej dowiemy się czy można go prać czy nie. Jeśli tak to jednym ze środków jest aktywna piana usuwająca wszelkie zabrudzenia. Kolejnym zastosowanie odkurzacza piorącego. Jednakże wiele osób odradza pranie ma mokro twierdząc, że materac może zaatakować pleśń. Można, więc zdecydować się na czyszczenie parowe. Gorąca para doskonale usuwa zabrudzenia a przy tym niszczy bakterie i roztocza, jeśli takowe się pojawiły. Teraz możemy przejść do domowych sposobów czyszczenia materacy dla dzieci i niemowląt.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć