W mieście » Zajęcia – Muzea i galerie » Lekcje muzealne » Kuferek Eli. Do czego służy muzeum?

Kuferek Eli. Do czego służy muzeum?
powiększ

Kuferek Eli. Do czego służy muzeum?

Muzeum Sztuk Użytkowych zaprasza uczniów starszych klas szkół podstawowych na lekcje muzealne. Zajęcia odbywają się w Muzeum Sztuk Użytkowych na Górze Przemysła 1 w Poznaniu. Terminy prosimy uzgadniać z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem z Pauliną Szeląg. W przypadku zamówień drogą mailową prosimy o podanie telefonu kontaktowego. Spotkanie może być połączone z warsztatem plastycznym. Czas trwania zajęć 60-90 minut.

 

Kuferek Eli. Do czego służy muzeum?

Zajęcia przeznaczone są w szczególności dla uczniów klas IV szkoły podstawowej. W nawiązaniu do programu szkolnego omawiają zagadnienia związane z problematyką muzealną. Celem zajęć jest zapoznanie uczniów z instytucją muzealną, jej zadaniami i sposobami realizacji funkcji
poznanie zasad i sposobów pozyskiwania obiektów
poznanie zasad tworzenia kolekcji, systematyzacji zbiorów
poznanie zasad tworzenia ekspozycji
kształtowanie postawy badawczej, zainteresowania obiektem muzealnym
budowanie sytuacji pełniejszego kontaktu z obiektem muzealnym poprzez samodzielną inwentaryzację obiektu

Słowniczek pojęć: muzeum, eksponat, ekspozycja stała i czasowa, kolekcja, inwentaryzacja, datowanie, sygnatura, bibliografia, dokumentacja, edukacja muzealna, konserwatorstwo, numer inwentarzowy, dar, darczyńca, depozyt.

Zajęcia połączone są z warsztatem, podczas którego uczestnicy mają za zadanie zinwentaryzować obiekty z kuferka z zabawkami Elżbiety Czajki. Zabawki pochodzą z lat 1938-1940. Lalki z kompletami ubrań, kasa, wózeczek, prawidła do bucików, liczydło należały do ok. 10-12 – letniej Elżbiety Czajki. Od 12 roku życia pracowała w szwalni przy ul. Jackowskiego przy szyciu mundurów po 12 godzin dziennie. Później została wywieziona na roboty przy kopaniu rowów. Wyjechała tam razem z tym kuferkiem. Elżbieta Czajka zmarła w 2008 roku. Rok później jej przyjaciółka przekazała kuferek do Muzeum Sztuk Użytkowych.

Klasa dzielona jest na grupy, następne każda grupa dostaje obiekty do inwentaryzowania (omówienie zasad fizycznego kontaktu z obiektem – fartuch i rękawiczki), rozdanie kart inwentarzowych, ołówków i miar, omówienie zasad dokonywania wpisów na kartę – rysunek lub fotografia, określenie: rodzaju obiektu, jego wielkości, materiału, datowania, sposobu pozyskania, historii obiektu, sporządzenie opisu, nadanie nr inwentarzowego.

Zadanie: wykonać inwentaryzacje obiektów z otoczenia na podstawie pobranego ze strony internetowej wzoru karty inwentarzowej.

 

Co to są sztuki użytkowe?

Zajęcia podczas, których uczestnicy zwiedzają muzeum i zapoznają się z wybranymi eksponatami z kolekcji, reprezentującymi dany rodzaj rzemiosła artystycznego.

 

Mała historia naczyń porcelanowych

Zajęcia podczas, których uczniowie oglądają porcelanowe naczynia z różnych epok, poznają historię wynalezienia porcelany, dowiadują się jak ją kiedyś zdobiono. Na koniec zajęć projektują własną dekorację naczynia.

 

Jak się kiedyś ubierano? O stroju i modzie na przestrzeni wieków.

Zajęcia poświęcone modzie i akcesoriom. W trakcie spotkania uczniowie zapoznają się z historią mody, znaczeniem i funkcją strojów, a także mają możliwość przebrania się w kontusz. W trakcie warsztatów plastycznych projektują własny strój.

 

Poszukujemy śladów królów

Zajęcia przybliżające historię Wzgórza Zamkowego i jego dawnych mieszkańców. Na warsztacie plastycznym uczestnicy projektują nieistniejące skrzydło Zamku Przemysła.

 

Z wizyta u mistrza Andrzeja. O zegarach i sposobach mierzenia czasu dawniej.

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z różnymi typami zegarów (wodne, słoneczne, klepsydry, mechaniczne) i sposobami odmierzania przez nie czasu.

 

Wokół stołu i kuchni

Zajęcia, których głównych tematem są eksponaty związane z kulturą kuchni i stołu, a więc różnego rodzaju sprzęty kuchenne, sztućce, zastawy itp. Zajęcia prowadzone są w oparciu o przewodnik ”Sztuk i Kuchnia”. W trakcie warsztatów uczestnicy wycinają i składają model szafy kredensowej.

organizator: Muzeum Sztuk Użytkowych


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:

Inne Lekcje muzealne:

IV - VI klasa w Muzeum

Muzeum Narodowe zaprasza nauczycieli i uczniów starszych... więcej »

Lekcje w Muzeum

Muzeum Narodowe zaprasza nauczycieli i uczniów młodszych... więcej »

Lekcje w Muzeum Sztuk Użytkowych

Muzeum Sztuk Użytkowych zaprasza przedszkolaków... więcej »

Oferta edukacyjna Muzeum Archeologicznego

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu pragnie zaprezentować... więcej »

Przedszkolaki w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe zaprasza nauczycieli przedszkolnych... więcej »
Wybierz typ zajęć:
Inne (1)
Lekcje muzealne (6)
Ogólnorozwojowe dla najmłodszych (1)
Plastyka (4)
Rękodzieło (2)
Zajęcia edukacyjne (8)
 
Wybierz instytucję:
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.  

Nowinki

Aktywność dzieci zimą

Aktywność dzieci zimą

Ciepła, letnia aura sprzyja rozrywce na świeżym powietrzu. Wówczas chętnie zabieramy dzieci do parku lub na spacer. Jednak wraz z nadejściem...  
Kompleksowa gimnastyka korekcyjna

Kompleksowa gimnastyka korekcyjna

W okresie wakacyjnym dzieci swobodnie mogły rozładować swoje pokłady energii biegając, skacząc, krzycząc i śmiejąc się do woli. Tymczasem...  

Konkurs na Czasie

Podzielcie się z nami swoimi sposobami na "rodzicielskie problemy" i weźcie udział w naszym konkursie "Złote rady dla młodych rodziców"! Do wygrania zestaw herbatek ziołowych Herbi Baby by Premium...  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019