Poznań » Wiadomości lokalne » Rodzice piszą » Przyszłe mamy w Poznaniu - gdzie i u kogo znajdą wsparcie

Przyszłe mamy w Poznaniu - gdzie i u kogo znajdą wsparciepowiększ

Przyszłe mamy w Poznaniu - gdzie i u kogo znajdą wsparcie

Ciąża to radosny czas oczekiwania na narodziny maluszka, ale również czas pełen pytań i obaw. Zwłaszcza, gdy kobieta spodziewa się pierwszego dziecka - nie wie, co ją czeka, jak zmieni się jej ciało i czy poradzi sobie z opieką nad noworodkiem. Tak ważne jest wtedy wsparcie innych osób. Chciałabym podzielić się swoim doświadczeniem w tym temacie. Postaram się opisać u kogo można znaleźć pomoc, a także które miejsca w Poznaniu powstały z myślą o kobietach w ciąży.

 

Kiedy dowiedziałam się, że jestem w ciąży byłam bardzo szczęśliwa i chciałam krzyczeć z radości. Po jakimś czasie pojawił się jednak strach i milion pytań o to, co teraz będzie, co będę czuła, co się zmieni, jakie badania powinnam wykonać itp. Wsparcie i wiedzę znalazłam u:

 

Najbliżsi - nikt tak nie potrafi wesprzeć, doradzić i wysłuchać jak najbliższe nam osoby. Znają nas najlepiej i wiedzą czego w danym momencie potrzebujemy. Na przykład dobrym pomysłem jest rozmowa z mamą (oczywiście, gdy już powiadomimy przyszłą babcię o naszym szczęściu), o tym jak znosiła ciąże, czy były jakieś problemy no i jak się czuła. Ciąża to czasami huśtawka nastrojów, więc mąż czy partner również powinien wykazać się wielkim zrozumieniem. U mnie ciąża przebiegała z komplikacjami, pojawił się strach o zdrowie maleństwa, ale to właśnie najbliższe mi osoby sprawiły, że uwierzyłam, że wszystko będzie dobrze.

 

Koleżanki - dobre koleżanki są naprawdę nieocenionym źródłem wiedzy w temacie dzieci. Podpowiedzą, doradzą, podzielą się swoim doświadczeniem. Choć każda ciąża jest inna, a potrzeby noworodków różne to i tak warto posłuchać, w jaki sposób nasze koleżanki radziły sobie w różnych sytuacjach. A poza tym czas spędzony np. przy kawie w miłym towarzystwie sprawi, że przyszła mama poczuje się lepiej :-)

 

Książki i czasopisma - na naszym rynku jest mnóstwo pozycji na temat ciąży i opieki nad noworodkiem i czasem trudno wybrać coś sensownego. Ja bardzo sobie ceniłam "W oczekiwaniu na dziecko" i "Pierwszy rok z życia dziecka" Wydawnictwa Rebis. Sięgałam po nie często, jak miałam jakieś wątpliwości. A z książek poprawiających humor i przy okazji ciekawych polecam "Ciężarówką przez 9 miesięcy" Kaz Cooke, a dla tatusiów "Pomocy, jestem tatą!" Leszka K. Talko. Jak dla mnie obie rewelacyjne! :-)

 

Internet - Internet to źródło wiedzy, ale czasem dostarcza nam niepotrzebnych zmartwień, gdy przeczytamy za dużo. Dlatego wiedzę z Internetu polecam czerpać ze sprawdzonych portali i stron. Lepiej nie czytać za dużo o ciężkich porodach czy chorobach. Warto zarejestrować się np. na jakimś forum i wymieniać doświadczeniami z mamami, na podobnym etapie ciąży.

 

Położna - Wybór położnej jest bardzo ważny i powinien być przemyślany. Najlepiej jeśli jest to osoba, którą ktoś nam polecił. A wszystko dlatego. że Pani, która będzie nas odwiedzać w domu po porodzie powinna służyć nam pomocą i radą w każdej sytuacji. Położna już w trakcie ciąży może się z nami spotkać, odpowiedzieć na nurtujące nas pytania, a po porodzie pokaże nam jak np. kąpać czy prawidiowo przystawiać maluszka do piersi. Moja położna po obu porodach bardzo mi pomagała, ufałam jej w pełni, tłumaczyła wszystko, pokazywała i w każdej chwili mogłam do niej zadzwonić.

 

Szkoła rodzenia - W Poznaniu działa wiele takich szkół i wybór jest naprawdę wielki, zarówno płatnych jak i bezpłatnych placówek. Wystarczy poszukać np. w swojej okolicy, poczytać opinie i zapisać się do wybranej szkoły rodzenia. Ja akurat nie uczestniczyłam w takich zajęciach, ale wiele dobrego słyszałam o takich miejscach. Wiedza teoretyczna i praktyczne zajęcia na pewno pomogą rodzicom przygotować się na przyjście na świat swojego dziecka. Poniżej link do kilku szkół w Poznaniu: http://czasdzieci.pl/poznan/katalog/dzi,6-dla_rodzicow,pod,18-szkoly_rodzenia.html#f

 

Poradnia laktacyjna - większość kobiet po porodzie chce karmić piersią, ale czasami pojawiają się trudności, co powoduje złość i frustracje młodej mamy. Czasami problemy są niewielkie i dobra położna potrafi pomóc. Jednak jak to w życiu, różnie bywa i czasami trzeba zwrócić się do specjalistów. Po to właśnie powstały poradnie laktacyjne, w których można otrzymać fachową pomoc, a także np. wypożyczyć laktator. Warto udać się w takie miejsce, jeśli bardzo chcemy karmić piersią, a z róznych przyczyn nam to nie wychodzi. W Poznaniu poradnie laktacyjne można znaleźć przy szpitalach.

 

Kluby mam - Kluby mam powstały z myślą o mamach, które pragną wymienić się doświadczeniami z innymi, spotkać się w sympatycznym gronie wraz ze swoimi maluchami, nawiązać nowe znajomości i miło spędzić czas. To często doskonała okazja do "wyrwania się" z domu. Czasami na takie spotkania zapraszani są ciekawi goście, specjaliści w dziedzinie opieki nad noworodkiem, dietetycy itp.  Warto w ten sposób spędzić czas. Przykładem takiego klubu w Poznaniu jest np. Klub Mam Mamissima.

 

Kampanie i warsztaty - Co roku w różnych miastach w całej Polsce organizowane są kampanie i warsztaty. Takie spotkania prowadzone są przez różnych ekspertów np. fizjoterapeutów, położne czy np. psychologów. Są to bezpłatne akcje, skierowane do kobiet w ciąży i mam malych dzieci. Uczestnicząc w takich warsztatach mamy okazję wzbogacić swoją wiedzę, a także nauczyć się np. chustonoszenia czy masażu noworodka. Jak dla mnie takie kampanie są bardzo ciekawe i każda mama znajdzie coś ciekawego dla siebie. Jedną z takich kampani jest "Świadoma mama" skierowana do przyszłych i obecnych mam. W Poznaniu takie warsztaty odbędą się 20.03.2014 r.

 

mama Ania


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Mamy z Poznania zapraszają na spacer więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne » Rodzice piszą
Zajęcia umuzykalniające dla maluszków

Zajęcia umuzykalniające dla maluszków

W środowe przedpołudnie wybrałam się z moim 4-ro miesięcznym synkiem Tymkiem na zajęcia umuzykalniające dla maluszków do Centrum Kreatywnego Rozwoju "Family Cafe". Było to nasze pierwsze spotkanie w tym miejscu z innymi maluszkami i ich mamami. więcej »
Przyszłe mamy w Poznaniu - gdzie i u kogo znajdą wsparcie

Przyszłe mamy w Poznaniu - gdzie i u kogo znajdą wsparcie

Ciąża to radosny czas oczekiwania na narodziny maluszka, ale również czas pełen pytań i obaw. Zwłaszcza, gdy kobieta spodziewa się pierwszego dziecka - nie wie co ją czeka, jak zmieni się jej ciało i czy poradzi sobie z opieką nad noworodkiem. więcej »
Mamy z Poznania zapraszają na spacer

Mamy z Poznania zapraszają na spacer

Dwie z naszych wspaniałych mam – korespondentek opowiedziały nam o swoich ulubionych miejscach w Poznaniu. A Wy, gdzie najchętniej spędzacie czas ze swymi dziećmi? więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie!

Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew. Nie przygotowujmy...  
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami!  

Nowinki

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  
Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik....  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019