Strefa rodzica » Okiem rodzica » Rodzice podróżują » Odkrywamy nowe szlaki z dzieckiem

Odkrywamy nowe szlaki z dzieckiempowiększ

Odkrywamy nowe szlaki z dzieckiem

Dzieci 5 - 14 lat

"Naprzeciw Tatr, między doliną nowotarską, a wężowatą kotliną Raby, wspięło się gniazdo dzikich Gorców. Od romantycznych Pienin rozdzielał je wartki kamienicki potok, a od spiskiej krainy odgraniczył je bystry Dunajec. Samotnie stoją nad wzgórzami. A wyżej jeszcze nosi głowę ojciec ich rodu, zasępiony Turbacz."
 

Władysław Orkan "W roztokach"
 

Długi sierpniowy weekend zaplanowaliśmy spędzić we wsi Grywałd - miejscowości z pięknym XV wiecznym drewnianym kościółkiem, cichej i skromnej, położonej na stoku Lubania w Gorcach. Niewielu tam turystów, niewiele miejsc noclegowych, ale właśnie ten spokojny klimat, z dala od turystycznego zgiełku i tłumu, pomógł dokonać nam wyboru. Okazuje się, że spokojny, nie znaczy nudny. Już pierwsza z górskich wypraw okazała się zaskakującą przygodą, tym bardziej, że w teorii nie byliśmy przygotowani na to co zastaniemy na górze...:)

W Grywałdzie rozpoczyna się zielony szlak, jedna z tras prowadząca na najwyższy szczyt Pasma Lubania. Wysokość tego szczytu podawana jest różnie  - 1211 m i 1225 m. - pewnie dlatego, że Lubań ma dwa wierzchołki, jeden zalesiony, drugi widokowy, które oddzielone są polaną Wierch Lubania.


Zielony szlak jest dość stromy i kamienisty. Czasami gubią się oznaczenia szlaku, a wraz z nimi  gubiliśmy się i my. Dlatego planowany czas wędrówki (ok. 2 godzin) przedłużył się o pół godziny, ponieważ czasem trzeba było szukać dobrej ścieżki. Już na początku wędrówki minęliśmy schodzącą parę młodych ludzi, którzy pozdrawiając nas zażartowali, abyśmy na górze zamówili dla nich kawę i naleśniki. Ze śmiechem poszliśmy dalej myśląc, że naleśniki, to mamy z kanapek :). W czasie drogi, na polanie Wyrobki natrafiliśmy na zarośnięte ruiny bacówki, która spaliła się w 1978 roku - niestety, dopiero po powrocie do domu doczytaliśmy o pechowych schroniskach na Lubaniu, więc napotkane ruiny były dla nas zaskoczeniem. Nieco powyżej, na wspólnym już fragmencie niebieskiego i zielonego szlaku, minęliśmy źródło z pitną wodą. Od tego miejsca blisko już było do tablicy "Turysto, witaj na szczycie". Tablica trochę wprowadza w błąd, ponieważ do szczytu jeszcze 10 minut drogi, ale zanim do niego dotrzemy trzeba przejść przez polanę "Wierch Lubania". I właśnie dla tej polany warto było przejść ponad dwugodzinną trasę...


Na polanie prowadzona jest studencka baza namiotowa, która posiada kilkadziesiąt miejsc noclegowych, w małych namiotach położonych na drewnianych podestach. Stoją również dwa duże namioty, pełniące funkcję jadalni i świetlicy oraz drewniana wiata, w której zorganizowano zaplecze kuchenne. Zaniemówiliśmy na ten widok, a odchodzący turyści widzący nasze zdumienie, zachęcili do zjedzenia pysznych naleśników przygotowywanych przez sympatyczną studentkę. Oprócz naleśników zamówiliśmy oczywiście kawę i herbatę. Podane zostały w blaszanych kubkach, a okraszone naszymi wspomnieniami z młodości:), smakowały jak z porcelany. Po naleśnikach przyszła pora na żur. Trzeba było trochę na niego poczekać, bo był na końcowym etapie gotowania ("jeszcze tylko czosnek"). W tym czasie odpoczywaliśmy, podziwialiśmy widoki i oglądaliśmy zdjęcia ze "smacznych wydarzeń". Okazało się, że od kilku lat, w pierwszy weekend sierpnia, w bazie organizowany jest Dzień Naleśnika (w 2014 roku była V edycja). To konkurs na najlepszy naleśnik, przy czym oceniany jest nie tylko smak, kolor, czy nadzienie, ale również ilość obrotów naleśnika po podrzuceniu go na patelni:):):). Postanowiliśmy rodzinnie, że w przyszłym roku wybierzemy się w sierpniu na Lubań, aby wziąć udział w tej zabawie, (jako degustatorzy;).


Grywałd, nieznany nam wcześniej, okazał się przyjazną i cichą miejscowością. Wyprawa na Lubań natomiast jedną z naszych najprzyjemniejszych górskich wędrówek i wspaniałym początkiem odkrywania gorczańskich szlaków. 
Warto wspomnieć, że baza namiotowa na Lubaniu czynna jest tylko w okresie wakacyjnym. Wszelkie informacje na jej temat można znaleźć na stronie Studenckiego Koła Przewodników Górskich www.skpg.krakow.pl.
 

 

Magdalena Janta z Rudy Śląskiej


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Relacja z Sea Parku w Sarbsku więcej » x
Zobacz » Okiem rodzica » Rodzice podróżują
Hiszpania w maju czy też w lipcu? O czym warto pamiętać podróżując z dzieckiem?

Hiszpania w maju czy też w lipcu? O czym warto pamiętać podróżując z dzieckiem?

O czym pamiętać, co warto zabrać, no i jak przetrwać urlop z dzieckiem lub gromadką maluchów? Czy jest to klimat przyjazny dla alergików? Czy warto brać spray na komary? Lepiej podróżować samochodem, czy autobusem? więcej »
Czas na szaleństwo, czyli rodzinny wypad do Rabkolandu

Czas na szaleństwo, czyli rodzinny wypad do Rabkolandu

Nasz córka była zachwycona. Po kilku godzinach z trudem ją z parku zabieraliśmy, mimo że była już bardzo mocno zmęczona. więcej »
Wrześniowe atrakcje Trójmiasta

Wrześniowe atrakcje Trójmiasta

Kończy się sezon na wynajmowanie leżaków i parasoli. Po intensywnym opalaniu czas odkryć nasze trójmiejskie Muzea i Centra Nauki. Sprawdźcie co warto zobaczyć! więcej »
Nieznane miejsca w Sopocie

Nieznane miejsca w Sopocie

Poznaj ciekawe miejsca w tym nadmorskim kurorcie. Sprawdź co warto zobaczyć tu wraz z dziećmi. więcej »
Jedna noc pod gwiazdami - wycieczka do Torunia

Jedna noc pod gwiazdami - wycieczka do Torunia

Mieliśmy 30 godzin, aby wraz z dwójką dzieci zobaczyć to co najważniejsze. Starówka, Centrum Nowoczesności, Planetarium i Muzeum Żywego Piernika - sprawdź co warto zobaczyć w Toruniu więcej »
Palmiarnia Gliwice

Palmiarnia Gliwice

A wiecie, że wśród palm jest wesoło i kolorowo?! więcej »
Dolomity - Sportowa Dolina

Dolomity - Sportowa Dolina

Dzieci do 14 lat
Gdzie na aktywny spacer na Śląsku? A może tak na Dolomity? Sprawa dziwna, ale okazuje się, że Dolomity mogą być na Śląsku więcej »
Odkrywamy nowe szlaki z dzieckiem

Odkrywamy nowe szlaki z dzieckiem

Dzieci 5 - 14 lat
Wyprawa na na najwyższy szczyt Pasma Lubania w relacji Pani Magdaleny więcej »
Relacja z Sea Parku w Sarbsku

Relacja z Sea Parku w Sarbsku

Spędzając wakacje na wschodnim wybrzeżu nie sposób nie wybrać się do Parku Rekreacyjno - Edukacyjnego Sea Park w Sarbsku. To zaledwie 10 kilometrów od Łeby, zatem bardziej aktywni mogą pokusić się o wycieczkę rowerową. więcej »
Zamek Chojnik w Karkonoszach

Zamek Chojnik w Karkonoszach

Myślę, że ta wyprawa to nie tylko aktywnie spędzony czas, ale i świetna lekcja historii, której nie zastąpi żadna książka. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Dzieci Recenzują

Temat na Czasie

Dlaczego od 4. roku życia?

Dlaczego od 4. roku życia?

Warto, żeby dzieci się ruszały, rozwijały swoje zainteresowania, nabywały nowych umiejętności nie tyle nawet piłkarskich, ale takie społecznych, jak współpraca z innymi dziećmi, słuchanie...  

Nowinki

Klub dla mam, w którym "pan w windzie rządzi"

Klub dla mam, w którym "pan w windzie rządzi"

Na warszawskim Służewcu mamy spotykają się w Klubie zorganizowanym przez Fundację RoRo w Centrum Bartłomieja. Spotykają się, wymieniają...  
Pielęgnacyjne wpadki

Pielęgnacyjne wpadki

Delikatna skóra Twojego maluszka szybko może ulegnąć podrażnieniom. Ich przyczyna bardzo często są błędy w pielęgnacji.  

Okiem Rodzica

Pan Żaba

Pan Żaba

Pouczająca historia o tym, jak ważna jest tolerancja odmienności. Film polecamy szczególnie dla dzieci w wieku 6 - 10 lat.  

Temat na Czasie!

Teddy Eddie - Angielski dla dzieci

Ambitne i niebanalne zajęcia języka angielskiego dla dzieci? Poznaj metodę TEDDY EDDIE! Nauka odbywa się w formie zabawy w niewielkich grupach. Dzieci kochają dynamiczne lekcje, a rodzice doceniają bogaty program i rzetelne raporty o postępach.   

Czasopismo Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019